Kúpele po prvýkrát

Práve zimné obdobie je vhodné na vodu z termálnych prameňov, ktoré zohrejú naše telo. Kedysi sa do kúpeľov chodilo väčšinou kvôli konkrétnym zdravotným komplikáciám, z dôvodu rehabilitácie po úrazoch na odporúčanie od lekára. Ten vybral kúpele, ktoré sú špecializované na liečbu daného problému. Dnes je veľmi populárne navštevovať kúpele v rámci svojho voľného času s rodinou, stráviť v nich romantický víkend so svojou polovičkou, či si v nich jednoducho užiť dovolenku a zregenerovať sa. Ak ste už aj vy premýšľali nad niečím podobným, no bojíte sa pocitu z neznámeho, tu je zopár rád predtým, ako kúpele navštívite po prvýkrát.

Čo vás tam čaká?

ženy vo wellness
zdroj: 123RF

V prvom rade pred samotnou voľbou kúpeľov nezabúdajte na to, že si môžete vyberať z obrovskej ponuky. Najmä Slovensko je jednou z mála krajín, v ktorých sa nachádza také množstvo kúpeľov s liečivými prameňmi. V roku 2016 sa uvádzalo 23 kúpeľov na území našej republiky. Môžete si zvoliť ľubovoľnú dĺžku pobytu, spôsob stravovania a aj samotné procedúry, ktoré kúpele ponúkajú. Nejde totiž len o sedenie vo vírivke, saunovanie či plávanie v bazéne. Možno aj práve z dôvodu spomínanému počtu kúpeľov sa neustále objavujú atraktívne novinky v oblasti wellness. Toto slovíčko sa u nás zaužívalo, no len málokto vie, že ide o spôsob života, ale aj aktivity, ktoré vedú ku zdraviu, kondícii či harmónii fyzickej i duševnej.

Nechajte, nech sa o vás postarajú druhí

pár na wellness
zdroj: 123RF

Súčasťou wellness sú aj procedúry, počas ktorých sa o vás starajú rôzni odborníci, a keďže sú naše kúpele vyhľadávané zahraničnými návštevníkmi, ponuka je naozaj pestrá. Čo by ste povedali na čokoládovú či medovú masáž, pivný kúpeľ a peeling, masky s obsahom zlata či rašelinové zábaly? Znie to priam až luxusne a vy, nielenže sa uvoľníte na maximum, ale budete sa cítiť príťažlivejšie.

Pri výbere procedúr sa vždy poraďte, či sú vhodné práve pre vás. Takisto aj vtedy, ak neviete, čo sa za názvom procedúry skrýva. Vedeli by ste napríklad, čo je to oenoterapia? Využíva sa pri nej antioxidačná sila z červeného hrozna. Vybrať si môžete zábal, masáž  alebo peeling, ktoré zvyšujú odvodňovanie tela a maximalizujú hydratáciu.

V kúpeľoch sa často stretnete aj s ozdravnými pitnými kúrami, kyslíkovými procedúrami, a aj s takými, kde vám na telo budú ukladať nahriate kamene. Novinkou je psammoterapia, pri ktorej je využívaný teplý piesok. Ten vám sypú na namáhané miesta.

Čo si treba zapamätať?

muž v župane
zdroj: 123RF

Nezabúdajte sa pred vstupom do každej časti kúpeľov pozrieť na odporúčaný čas, ktorý v nej môžete stráviť. Máme na mysli horúcu vodu, alebo saunu. Pri prekročení limitu hrozí nevoľnosť. Na tabuľkách pred vstupom je vždy uvedené aj to, čo si so sebou nemôžete vziať, preto rešpektujte všetky usmernenia. Do sauny si určite neberte šperky a zarážajúcim pre vás môže byť fakt, že do nej nemôžete vstúpiť ani v plavkách. V saune je povolený uterák, plachta a tí odvážnejší nepotrebujú nič.

Sauny i bazény sú kľudovými miestami. Akékoľvek nevhodné hlučné či iné správanie, ktoré by pokoj ostatných návštevníkov rušilo, nie je tolerované. Zamestnanci kúpeľov majú v takomto prípade právo vás upozorniť.

Pred vstupom do sauny i do bazénov je povinná vstupná hygiena (osprchovanie celého tela sprchovým šampónom). Odporúčajú sa priliehavé plavky, nie bermudy alebo voľné krátke nohavice.

Čo si so sebou vziať?

Ak vás uvedené informácie presvedčili o tom, že návšteva kúpeľov nie je vôbec komplikovaná a len vám prospeje, hneď po zarezervovaní pobytu prostredníctvom telefonického hovoru alebo emailu, môžete premýšľať, čo si so sebou vezmete. Dôležitú úlohu hrá ročné obdobie, no vždy platí, menej je viac. Slovenské kúpele sú vybudované v prostredí, ktoré určite musíte navštíviť, takže si zabaľte aj niečo na prechádzku a návštevu miestnych zaujímavostí.

V kúpeľoch budete síce najčastejšie využívať plavky, žabky či šľapky (uteráky a plachty sú súčasťou služieb), no netreba zabúdať na stravovanie v často honosných kúpeľových reštaurácii, počas ktorého musíte byť oblečený. Predovšetkým večere a rôzne večerné programy si žiadajú elegantnejšie oblečenie.

Prajeme vám veľa príjemných chvíľ.

Mohlo by sa vám páčiť