Kúpa nehnuteľnosti. Poradíme vám, ako začať

kúpa nehnuteľnosti

Plánujete kúpu nehnuteľnosti, no niektoré kroky by ste najradšej preskočili? Je to prirodzené, no je len veľmi málo pravdepodobné, že sa majiteľom bytu alebo domu stanete zo dňa na deň. Ak neviete, ako začať a na čo si dávať pozor, prečítajte si tento článok. Nájdete v ňom niekoľko užitočných odporúčaní, či už na obdobie plánovania alebo samotnej kúpy.

Prvé kroky

Konajte s chladnou hlavou a myslite racionálne. Chorobná opatrnosť hraničiaca so strachom môže proces kúpy nehnuteľnosti predĺžiť do nekonečnosti. No ak sa necháte prevalcovať radostnými emóciami z nového domu, hrozí vám, že prehliadnete niektoré dôležité faktory.

V prvom rade si určte finančný rozpočet. Aj keď nebudete vedieť povedať konkrétnu sumu na cent presne, mali by ste mať jasno v tom, čo si môžete dovoliť. Väčšina ľudí nedokáže zaplatiť za nehnuteľnosť bez pôžičky, najlepším a najpopulárnejším zdrojom financií je v tomto prípade hypotéka.

Majte jasno v tom, v ktorom meste a v akej lokalite sa chcete usadiť. Všímajte si prostredie, občiansku vybavenosť a dostupnosť miesta. Skúste sa zorientovať aj v tom, aké sú cenové rozdiely medzi jednotlivými časťami mesta, môže to vaše konečné rozhodnutie jemne modifikovať. Samozrejmosťou by malo byť aj preštudovanie aktuálnych trendov, zákonov a vzorov zmlúv. Najlepšie spravíte, ak sa poradíte s právnikom, nebráňte sa ani myšlienke mať svojho zákonného zástupcu pri procese kúpy.

Hypotéka nemusí byť strašiakom

Ak si nevyberiete inú formu požičania si peňazí, hypotéke sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete. Aj tu platí to, že čím viac viete, tým menšie riziko vzniká pri rozhodovaní. Určite si pozrite ponuky rôznych bánk, no nemusíte to všetko zvládnuť sami. Pokiaľ sa obrátite na finančného alebo hypotekárneho poradcu, môže vám to len pomôcť.

Neprekvapilo by nás, ak by väčšina čitateľov spadajúcich do skupiny samostatne zárobkovo činných osôb tento odsek preskočila mávnutím ruky. No podľa finančného poradcu a analytika Slavomíra Molnára hypotéka pre živostníkov nie je nesplniteľným snom. Banky zaujíma príjem z podnikania a počet rokov podnikania, no treba vedieť, ako tieto čísla vidí tá druhá strana, čiže samotná banka. Aj v tomto kroku vám môže pomôcť finančný analytik.

S realitkou alebo na vlastnú päsť?

Kúpa nehnuteľnosti s realitnou kanceláriou má svoje výhody aj nevýhody, takisto ako aj realizácia celého procesu bez nej. Ak sa rozhodnete, že do toho idete sami, ušetríte províziu, ktorú by ste zaplatili realitnej kancelárii. Rátajte ale s vyššou časovou investíciou, nielen pri hľadaní toho pravého bytu alebo domu, ale aj logistike. Keď vám nejaká nehnuteľnosť padne do oka, nestačí si dohodnúť čas obhliadky. Pozrite si, či ju nepredávajú aj niekde inde, cez iné portály alebo realitné kancelárie. Rozdiel v cenách vás môže prekvapiť. Preverte aj vlastníka bytu.Vypýtajte si od neho list vlastníctva, ak vám ho neposkytne sám od seba.

Je možné, že sa až v tomto kroku rozhodnete osloviť realitnú kanceláriu. Znamená to, že si nehnuteľnosť vyberiete vy sami, no pri procese kúpy sa zveríte do rúk odborníkov. Ak aj naďalej budete postupovať na vlastnú päsť, buďte obozretní, pretože takýto proces v sebe skrýva mnoho rizík.

Čo si všímať pri výbere nehnuteľnosti?

V myšlienkach sa na krátku chvíľku vráťte do štádia plánovania. Spĺňa vybraný byt alebo dom vaše očakávania do akceptovateľnej miery? V akom okolí sa nachádza? Akú má občiansku vybavenosť? Spoznajte sa s vašimi potenciálnymi susedmi ešte pred kúpou, prejdite sa pri nehnuteľnosti v rôznych časoch dňa. Zistite, či sa v budúcnosti neplánujú v danej časti mesta nejaké zmeny, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu vášho života, napr. výstavba veľkej budovy alebo otvorenie nočného klubu priamo pod vaším oknom.

V žiadnom prípade nekonajte skôr, než si overíte vysporiadanosť pozemku. Zanedbanie tohto kroku sa vám môže vypomstiť nečakane, aj o mnoho rokov neskôr. Pri kúpe domu sa presvedčte o tom, či súčasťou predaja je aj pozemok.