S rodinou po kultúrnom dedičstve

S rodinou na výlet po kultúrnom dedičstve UNESCO na Slovensku

Plánujete leto či výlet s rodinou? Zbystrite pozornosť. Výzve stráviť dovolenku na Slovensku sme vystavení dlhodobo. V období zasiahnutia krajiny epidémiou však táto výzva dostáva ešte iný zmysel. Za slovami “podpora domáceho cestovného ruchu” dnes azda ešte lepšie chápeme, že ide o podporu slovenských podnikateľov, lokálnych firiem, rodinných podnikov…

Turistická ponuka Slovenska je bohatá a rôznorodá.

Zaujímavé mestá, jedinečná príroda, kúpele či pamiatky UNESCO, ktoré pretrvali stáročia. A práve rodinná dovolenka, alebo predĺžený víkend spojený so spoznávaním výnimočných miest zaradených na zoznam Svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO, môže patriť k tým najkrajším spomienkam, ktoré s rodinou zažijete.

Každý rok pripadajú oslavy Svetového dňa kultúrneho dedičstva na 8. apríla. Tento deň je určený na zvýšenie povedomia o význame ochrany pamiatok a historických sídiel. V dôsledku tejto príležitosti, ktorá je určená predovšetkým verejnosti, sa konajú mnohé podujatia zamerané na propagáciu a prezentáciu historických a kultúrnych hodnôt.

Drevené domčeky v obci Vlkolínec – kultúrne dedičstvo (UNESCO) Slovenska
zdroj: 123RF

V zoznamoch UNESCO sú zapísané viaceré slovenské lokality

Už v roku 1993 boli do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zaradené tri lokality: Spišský hrad s okolím, Banská Štiavnica a Vlkolínec, v roku 2000 sa pridalo historické šarišské mesto Bardejov, v roku 2008 drevené kostoly Karpatského oblúka a v roku 2009 spišské mesto Levoča.

Medzi prírodnými pamiatkami v Zozname svetového dedičstva UNESCO reprezentujú Slovensko jaskyne a priepasti Slovenského krasu a Dobšinská ľadová jaskyňa. V roku 2007 boli na zoznam pridané aj Karpatské bukové pralesy v Bukovských a Vihorlatských vrchoch na východe Slovenska.

Mnohé z týchto lokalít reagovali na vekovú štruktúru svojich návštevníkov a budujú zaujímavú ponuku aktivít a atrakcií nielen pre dospelých, ale rovnako aj pre detských návštevníkov.

Náš tip: Radi navštevujete a objavujete naše národné pamiatky? Tak sa vydajte na výlet z rozprávky do rozprávky – po slovenských hradoch.

Spoznaj svoju vlasť

V neposlednom rade môže byť takéto spoznávanie krajiny veľkým prínosom pre školákov, ktorí sa s témou významných kultúrnych a prírodných pamiatok budú stretávať pravidelne v rámci učebných osnov.

Existuje lepší spôsob, ako povzbudiť záujem o spoznávanie svojej vlasti? Spoločným výletom je možné napríklad aj osláviť júnový Deň detí. Darovať zážitok v dobe, kedy máme takmer všetkého dostatok, sa stáva čoraz obľúbenejším.

Mnohé ubytovacie zariadenia taktiež reagujú na príležitosť oslavy Medzinárodného dňa detí a ponúkajú v tomto termíne zvýhodnené rodinné pobyty. Napríklad aj Wellness Hotel Patince pripravil pre svojich hostí špeciálnu akciu. Pobyt plný zaujímavého animačného programu s umelcami, animátormi. Okrem programu si vychutnáte wellness, prístav, tematickú plavbu a mnoho iného tak, aby ste sa nielen zabavili, ale aj skutočne oddýchli.