Ktoré biopotraviny sú skutočne prírodné?

Farebné bio papriky.

Aj vy pri nakupovaní siahate po potravinách označených Bio? Tento trend sa v posledných rokoch teší poriadnemu rozmachu a vyhľadáva ich čoraz viac ľudí. Neraz sme dokonca ochotní za Biopotraviny zaplatiť viac. Aký ale majú tieto potraviny pre naše zdravie význam a aké sú ich úskalia?

Čo vlastne sú Biopotraviny?

Biopotraviny – ide o výrobky alebo plodiny, ktoré vznikli prirodzeným pôvodom, majú certifikát a označenie potrebnou značkou Bio. Pri pestovaní takýchto plodín sa nesmú používať chemické prostriedky, či umelé hnojivá. Nie sú tiež povolené postupy, ktoré môžu mať negatívne účinky na ľudské zdravie ako napríklad ožarovanie, plynovanie, bielenie. Ak ide o produkty od zvierat, tieto zvieratá smú žrať len biokrmivo, ktoré v ich hormonálnom prostredí pôsobí prospešne.

Maličká rastlinka, ktorá vyrastá po daždi.
Zdroj: www.unsplash.com

Každý výrobca biopotravín musí byť registrovaný v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby Slovenskej republiky. Každý takto registrovaný výrobca musí podpísať zmluvu s inšpekčnou organizáciou, ktorá ho pravidelne (minimálne raz ročne) kontroluje či a ako dodržiava pravidlá výroby biopotravín. V prípade, že výrobca dodržiava všetky postupy a pravidlá, tak získa daná potravina certifikát biopotraviny. Tento certifikát je dôkazom vyššej kvality BIO a platí vo všetkých členských štátoch EÚ.

Čerstvá zelenina vyložená v regáli v zelovoce.
Zdroj: www.unsplash.com

Prečo by sme mali kupovať Biopotraviny?

  • Biopotraviny obsahujú vyššiu hladinu vitamínov a minerálov, antioxidantov, flavonoidov a esenciálnych mastných kyselín ako bežné priemyselne plodiny.
  • Sú podstatne chutnejšie a majú výraznú chuť i vôňu.
  • Biopotraviny sú bezpečné, pretože neobsahujú žiadne umelé látky, nie sú umelo vypestované či inak chemicky ošetrené.

Pozor na falošné Biopotraviny!

Bohužiaľ, ani v tejto sfére potravín či výrobkov, sa človek nevyhne podvodom. Hlavným lákadlom je pre výrobcov fakt, že sú ľudia ochotní za bioprodukty zaplatiť omnoho viac. V priemere ide až o 20 až 40%, v porovnaní s „klasickými“ potravinami.  V minulosti sa na trhu objavilo niekoľko produktov známych značiek, ktoré označili svoje produkty ako Bio, no pritom sa v nich nachádzali rôzne pesticídy.

Ako teda nenaletieť? Pri najbližšom nákupe čítajte etikety, áno, aj tie malé písmená. Každá pravá biopotravina má nielen označenie, ale aj číselný kód inšpekčnej organizácie, ktorá vykonáva už spomínanú kontrolu u výrobcu. Číselný kód pozostáva z dvojpísmenového ISO kódu krajiny, z trojpísmenového označenia preukazujúceho ekologickú výrobu a z referenčného čísla inšpekčnej organizácie, napríklad SK-BIO-002.