Ktorá je najlepšia pôrodnica za rok 2018?

Výber pôrodnice vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Najmä, ak ste ešte nerodili. Spoľahnete sa na hodnotenie mamičiek, ktoré už majú pôrod v tom-ktorom zariadení za sebou? A ktorá z nich bude tá najlepšia pôrodnica pre vás?

Ako sa hodnotilo?

Hodnotenie najlepších pôrodníc na Slovensku za rok 2018 realizoval Health Policy Institute (HPI). Najlepšie pôrodnice pritom vyberali mamičky spolu s odborníkmi. Spolu ohodnotili 53 pôrodníc po celom Slovensku. Mamičky hodnotili vo forme internetového hlasovania prostredníctvom aplikácie Sprievodca pôrodnicami na portáli Rodinka.sk. Zodpovedali pritom na otázky týkajúce sa služieb, personálu a materiálno-technického vybavenia jednotlivých pôrodníc. Druhé čiastkové hodnotenie poskytli experti zo Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Náš tip: Buďte v kondícii aj počas tehotenstva. Vyskúšajte tieto cvičenia.

Toto hodnotenie pôrodníc na Slovensku sa pravidelne realizuje už od roku 2011. Odvtedy sa do hodnotenia zapojil úctyhodný počet 25 000 mamičiek. Hodnotenie za rok 2018 sa realizovalo od augusta 2017 do konca mája 2018 a zúčastnilo sa ho 2944 mamičiek.

Čerstvo narodené bábätko s mamičkou v pôrodnici
zdroj: 123RF

Podľa celkového hodnotenia sú najlepšie pôrodnice

  • Gynekologicko-pôrodnická nemocnica Sanatória Koch v Bratislave,
  • pôrodnica Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi,
  • pôrodnica Fakultnej nemocnice v Trenčíne,
  • pôrodnica Univerzitnej nemocnice v Martine.

A ako vyzeralo hodnotenie z pohľadu mamičiek a expertov v jednotlivých oblastiach Slovenska?

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku sú najlepšie hodnotené najmä 2 pôrodnice:

  • Pôrodnica Univerzitnej nemocnice v Martine. Toto zariadenie sa stalo nielen najlepšie hodnotenou pôrodnicou na Slovensku z hľadiska mamičiek, ale zároveň ju na prvé miesto umiestnili aj odborníci. Mamičky sa pozitívne vyjadrovali o takmer všetkých kritériách, najmä však o vybavení pôrodnice a práci novorodeneckého oddelenia.
  • Pôrodnica Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica. U expertov zabodovala na strednom Slovensku aj táto pôrodnica. Mamičky boli spokojné najmä s predpôrodnou prípravou a odbornosťou a podporou zdravotného personálu.

Východné Slovensko

V hodnotení pôrodníc na východnom Slovensku najlepšie obstáli:

  • Pôrodnica Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi. Je najlepšie hodnotenou pôrodnicou na východnom Slovensku z hľadiska mamičiek, ktoré pozitívne hodnotia predovšetkým podporu personálu po pôrode.
  • Pôrodnica Nemocnice A. Leňa Humenné. Je najlepšie hodnotenou pôrodnicou východného Slovenska z hľadiska expertov. Mamičky v nej ocenili hlavne s dodržiavaním intimity počas pôrodu, podporu a odbornosť zdravotníckeho personálu a vybavenie zariadenia.

Západné Slovensko

Západné Slovensko sa môže tiež pochváliť množstvom kvalitných pôrodníc, a to najmä:

  • Gynekologicko-pôrodnická nemocnica Sanatória Koch v Bratislave. Mamičky udelili na západnom Slovensku prvenstvo práve tejto pôrodnici, ktorým sa páčilo najmä vybavenie pôrodníckeho traktu a kontakt s bábätkom po narodení.
  • Pôrodnica Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Táto pôrodnica sa umiestnila na prvom mieste hodnotení expertov na západnom Slovensku. Mamičky oceňujú odbornosť zdravotného personálu a prvý kontakt s bábätkom.
Náš tip: Takto sa po pôrode dostanete späť do formy.

Mamičky boli celkovo najviac spokojné s odbornosťou zdravotníckeho personálu. Väčšie problémy podľa nich nie sú ani s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby či vybavením pôrodníckeho traktu. Najmenej spokojné boli naopak mamičky s prvým priložením bábätka v prvých dvoch hodinách po pôrode, s kvalitou predpôrodnej prípravy a s podporou dojčenia.

Ktorú pôrodnicu odporúčate vy?

Hodnotenie mamičiek je teda jednoznačné. Ktorá je najlepšia pôrodnica podľa vás a odporučili by ste ju ostatným mamičkám na základe vlastných skúseností?

Zdroj: https://www.modrykonik.sk/

Mohlo by sa vám páčiť