Kŕčové žily či metličkové žilky? Dajte im zbohom!

žena s krásnymi nohami

Žily a žilky vedia byť vadou na kráse, o tom žiadna. No nemusia byť len estetickým problémom, častokrát môžu nepriamo, nenápadne poukazovať na chorobu. Tento problém trápi väčšinou ženy, pričom problémy s nimi má skoro každá druhá žena. Prečo vôbec vznikajú? A ako sa ich zbaviť?

Prečo vznikajú kŕčové žily a metličkové žilky? Aký je medzi nimi rozdiel?

Metličkové žilky sú inak nazývané aj ako metličky. Jedná sa o rozšírené žilky, najčastejšie na tele alebo tvári, ktoré spod kože presvitajú, tým pádom sú na prvý pohľad viditeľné. Ich vznik je najčastejšie spôsobený hlavne genetikou, no vzniknúť môžu aj skrz hormonálne zmeny v tele ženy, čo sa najčastejšie deje v puberte, tehotenstve, menopauze alebo aj v prípade začatia užívania hormonálnej antikoncepcie. V prípade tehotenstva po roku samé zmiznú a vrátia sa do pôvodného stavu. K ich vzniku môže ale prispieť aj fajčenie, telesná hmotnosť alebo dokonca sedavé zamestnanie. Tieto žilky majú červenú alebo modrú farbu. 

ženské nohy v teniskách

Kŕčové žily, narozdiel od metličkových, sa objavujú len na dolných končatinách a ich farba je modro-fialová. Vo vekovej kategórií nad 60 rokov ich má takmer polovica osôb, vrátane mužov. Môže za to zvyšujúci sa vek, ktorým sa znižuje elasticita žíl. Na rozdiel od metličkových, kŕčové žily vystupujú nad povrch kože. Príčinou vzniku je už spomínaná znížená elasticita žíl kvôli ktorej sa krv nahromadí v žile a rozširuje ju. Kŕčové žily už patria medzi civilizačné choroby a mnohí sa domnievajú, že ich vznik je spojený aj so životným štýlom. Rovnako ako u metličkových žiliek, medzi ďalšie možné príčiny patrí obezita, nedostatok pohybu alebo práve naopak, zvýšená fyzická záťaž, pričom aj genetika môže hrať svoju rolu. 

Nepodceňujte príznaky kŕčových žíl

Je dôležité podotknúť, že metličky sú akýmsi predštádiom samotných kŕčových žíl. V ranných štádiách metličiek ma ochorenie ľahký priebeh. Objaviť sa môže pocit ťažkých nôh, opuchy, nočné kŕče v nohách, citlivosť na dotyk ako aj pocity svrbenia a napätia. Ak tieto príznaky spozorujete, je dobré navštíviť lekára, ktorý vie ochorenie potvrdiť, no najmä sa vďaka tomuto kroku viete vyvarovať horšiemu štádiu, ktorým sú už spomínané kŕčové žily alebo dokonca vred predkolenia.

ženské nohy v podpätkoch

Ako sa kŕčových žíl ich zbaviť?

Na metličkové žilky je podľa odborníkov najúčinnejšou metódou sklerotizácia. Na výber máte buď z laserovej, ktorú vykonávajú dermatológovia. Laserovou sklerotizáciou vám tepelne poškodia žily, tie sa následne uzavrú. Druhým typom je vnútrožilová sklerotizácia. Jedná sa o komplikovanejší zákrok, ktorý musia vykonávať cievny chirurgovia. Pri tomto zákroku vám do žily vpichnú látku, ktorá v žile vyvolá zápal. Práve tento zápal žilu zničí buď celú alebo len jej časť. Nemáte sa ale čoho báť, nejedná sa o zápal celého žilového systému, pretože to by bolo skutočne nebezpečné a hlavne neefektívne. 

veselá žena

Na kŕčové žily sa takisto používa metóda sklerotizácie, no viacerí odborníci sa zhodujú v tom, že je najlepšie ich operovať. Slovo operácia znie vždy strašidelne, avšak nemusíte mať obavy, pretože s medicínskym pokrokom sa jedná už skôr o mikrochirugický zákrok. Na výber je ešte aj laserová operácia, ktorá je ale podstatne drahšia. Spôsobov je viacero, no pre každého sa bude hodiť iný typ ošetrenia. Výber by sa mal nechať na samotnom lekárovi, ktorý prihliada na vek pacienta, veľkosť kŕčových žíl a na samotné poškodenie žily. Do úvahy sa berie aj fakt, či pacient už na obdobnej operácií bol alebo je to pre neho prvýkrát. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay, pexels
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/krecove-zily-priznaky-priciny-a-lecba/
https://www.fitsrozumem.cz/zdravi/metlickove-zilky-nejsou-jen-vadou-na-krase-mohou-ukazovat-na-nemoc/8335/
https://rapidcitymedicalcenter.com/how-to-get-rid-of-varicose-veins/
https://www.chirurgia.name/liecba-krcovych-zil