Krásne šperky z chirurgickej ocele

šperky z chirurgickej ocele - prsteň

Každý človek sa rád skrášľuje. Ide nám hlavne o to, zapáčiť sa samému sebe a preto hľadáme veci, ktoré sa nám hodia. Šperk je často odrazom majiteľa a tak všetci túžime po šperkoch, ktoré odzrkadľujú našu osobnosť. Či už ide o náušnice, náramok, prívesok, retiazku alebo náhrdelník – každý z nás chce byť majiteľom jedinečného kúsku, ktorý vyzerá, akoby bol vyrobený na mieru práve pre nás. 

Šperky sú však často veľmi drahou záležitosťou. Navyše, pre ľudí s alergiou na kovy býva zaobstaranie si takéhoto kúska často zložitou záležitosťou. Našťastie je tu riešenie na oba problémy – šperky z chirurgickej ocele.

Ako sa šperky z chirurgickej ocele vyrábajú?

Chirurgická oceľ je druh nehrdzavejúcej ocele, ktorá sa skladá zo železa, niklu, titánu, medi, uhlíka a chrómu. Dôležitým prvkom tejto ocele je práve chróm, ktorý tvorí aspoň 10,5%. Dôležitý je z toho dôvodu, že pri reakcii s kyslíkom vytvára na povrchu oxidovú väzbu, ktorá zabraňuje korózii – preto je chirurgická oceľ nerezová. Za určitých podmienok však môže začať hrdzavieť, napríklad po opakovanom vystavení slanej vode. 

Keď sa povie chirurgická oceľ, mnohých z nás napadne, že sa z nej vyrábajú medicínske pomôcky, ako napríklad skalpel. Je to z časti pravda, ale je v tom háčik. Existuje viac druhov chirurgickej ocele a nie všetky sú vhodné na použitie v medicíne. Rozdiel je v odolnosti voči korózii – oceľ, ktorá sa používa na výrobu chirurgických nástrojov obsahuje viac chrómu, a to minimálne 13%. Okrem toho sa v medicíne využíva napríklad aj na výrobu rôznych implantátov, protéz, ihiel ale aj nemocničného nábytku. 

manikurové nožnice

Ako sme už spomínali, chirurgická oceľ sa rozdeľuje na viac druhov alebo tried, podľa toho, na čo sa používa. Na výrobu šperkov sa najčastejšie využíva chirurgická oceľ triedy 304 a 316L. Rozdiel v týchto dvoch triedach je v tom, že 316 obsahuj molybdén, zatiaľ čo 304 nie. Molybdén sa pridáva kvôli tomu, že zvyšuje odolnosť voči korózii a preto je vhodný na použitie v kyslom a slanom prostredí.

Chirurgická oceľ sa, najmä vďaka zdravotným vlastnostiam, využíva už dlho na výrobu piercingov. Piercing sa nastreľuje priamo do kože, teda do otvorenej rany a je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by chirurgická oceľ vyvolala alergickú alergiu. 

Výhody a nevýhody nosenia šperkov z chirurgickej ocele

+ Šperky z chirurgickej ocele sú cenovo dostupnejšie,

+ keďže nepodlieha oxidácii, tak sa Vám nestane, že by Vám zafarbili pokožku na modro, 

+ sú odolnejšie voči korózii aj voči poškriabaniu,

+ sú hypoalergénne a teda vhodné pre ľudí s alergiou alebo zvýšenou citlivosťou na kovy, 

+ ľahko sa čistia a na čistenie nepotrebujete špeciálny roztok,

+ majú vysoký lesk. 

šperky z chirurgickej ocele

– Pri prsteňoch z chirurgickej ocele je ťažšie určiť veľkosť, pretože tento kov je tvrdý a tuhý, 

– z toho dôvodu je pre klenotníkov ťažšie vyrobiť jemné šperky a osadiť do takéhoto šperku drahé kamene,  

– kvôli tvrdosti a tuhosti kovu je taktiež ťažké opraviť poškodený šperk z chirurgickej ocele, 

– aj keď je chirurgická oceľ odolnejšia voči poškriabaniu, je náchylná na preliačiny,

– môže vzniknúť alergická reakcia na nikel.

Ako sa prejavuje alergická reakcia na nikel?

Keďže chirurgická oceľ obsahuje nikel, môže sa u ľudí, ktorí trpia alergiou alebo citlivosťou na tento kov, vyskytnúť alergická reakcia. Táto alergia sa prejavuje ako kontaktná dermatitída – vyrážka, ktorá svrbí, ako začervenané alebo suché miesto na pokožke, či v závažných prípadoch ako pľuzgier. Reakcia sa zvyčajne objavuje po pár hodinách až dňoch len tam, kde sa koža dostala do kontaktu s niklom a môže trvať 2 až 4 týždne. 

Lekára by ste mali navštíviť len v tom prípade, pokiaľ sa Vám takáto reakcia na šperky nikdy neprejavila, prípadne ak si myslíte, že by to mohla byť infekcia. Ak máte diagnostikovanú alergiu na nikel, odporúča sa použiť lieky, ktoré Vám odporučil lekár, prípadne voľnopredajné liečivá.

Prečo si kúpiť šperky z chirurgickej ocele?

Ak ste precitlivený na kovy, šperky z chirurgickej ocele sú pre Vás tou správnou voľbou. Okrem toho sú cenovo dostupné a veľmi odolné voči vonkajším vplyvom, nezmenia farbu, nezhrdzavejú ani nezoxidujú. Povrch takýchto šperkov môže byť matný, lesklý alebo aj brúsený – záleží to len od Vášho výberu. Veľmi ľahko sa čistia a majú vysoký lesk aj bez špeciálneho čistenia. 

Pri šperkoch z chirurgickej ocele sa len veľmi ťažko hľadajú dôvody, prečo si ho nezaobstarať. Možno by v tomto prípade skôr bola na mieste otázka: Prečo takýto šperk ešte nemám? 😊

 

Zdroje:
https://www.essentracomponents.com/en-gb/news/guides/what-is-surgical-steel-the-role-of-stainless-in-healthcare 
https://www.meadmetals.com/blog/surgical-steel-vs-stainless-steel 
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nickel-allergy/symptoms-causes/syc-20351529 
https://www.ooohshinythings.com/Pros-and-Cons-of-Stainless-Steel_ep_49-1.html 
http://www.chirurgickaocel.sk/