Kolagén a jeho účinky na telo – kde sa skrýva pravda?

kolagén a ruže

Pijú ho celebrity, promujú influencerky a ošiaľ okolo neho neutícha. Reč je o kolagéne a jeho účinkoch, ktoré vraj zabezpečia krásne vlasy, nechty i pleť. Ako to teda s kolagénom je a ako si vybrať v záplave značiek, ten správny kolagén? Prečítajte si malý kolagénový manuál.

Trošku z vedy – čo je to kolagén?

Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v ľudskom tele. Jej hlavnou úlohou je spájať tkanivá, šľachy i kosti. Kolagén tvorí dokonca až 80% kože a nachádza sa aj v cievach či zuboch. 

Asi jeho najvýznamnejšou úlohou je tá spojená s pohybovým aparátom. Chrupavky v našom ľudskom tele obsahujú kolagén a jeho nedostatkom dochádza k mikrotrhlinám, ktoré následne spôsobujú problém s pohybom.  

Vlastná tvorba kolagénu so zvyšujúcim sa vekom klesá. Po 25. roku života sa jeho vlastná tvorba znižuje (cca o 1,5 percenta ročne). Po 45. roku života ho ľudské telo nedokáže tvoriť vôbec, preto je dôležité ho pravidelne dopĺňať. Jeho nedostatok sa odrazí nie len na problémoch s pohybovým aparátom, ale aj na kvalite vlasov, nechtov či na elasticite pokožky. 

žena s krásnou pleťou

Zabudnite na huspeninu, telu treba iný kolagén?

Áno, na trhu je kopec druhov kolagénu, ktoré sľubujú zázraky na počkanie. Aby ste sa nejakého ale naozaj dočkali, vyberajte kolagén správne. Tie skutočne dobré stoja už síce viac eur, ale ich účinok vás presvedčí. 

Určite ste už počuli, že ak si doprajete huspeninu alebo  aspik, tak telu dodáte kolagénovú bombu. Nie je to však úplne pravda. Kolagén v tejto forme predstavuje pre telo veľkú molekulu, ktorú nedokáže vstrebať.

Ak teda chcete nabehnúť na kolagénovú cestu, tak si vyberte hydrolyzované, teda štiepené formy kolagénu. Práve tie telo dokáže spracovať a vyťažiť z nich maximum. Siahnite po kolagéne v prášku, práve tie sú pre telo najlepšie na spracovanie. 

Ďalšou vecou, na ktorú pri kolagéne musíte myslieť je vitamín C. Tak ako sa betakarotén nerozpustí bez tuku, kolagéne nebude účinný bez vitamínu C. 

účinky kolagénu na pleť

Zdravý životný štýl a kolagén

Spolu so zdravou a vyváženou stravou,  tu sú niektoré návyky, ktoré môžu pomôcť chrániť prirodzený kolagén v ľudskom tele:

 • chráňte svoju pokožku kvalitnými opaľovacími krémami
 • vystavte svoje telo slnku, aby ste získali prirodzený vitamín D
 • myslite na kvalitný spánok a doprajte si minimálne 8 hodín oddychu
 • nepriateľom kolagénu je i stres, preto si strážte jeho hladinu a vždy sa po stresujucom dni uvoľnite. Prechádzka, masáž či šport vám zaručene pomôžu

žena, ktorá spí

Účinky kolagénu:

Ak teda zvažujete, že kolagén doplníte do svojho vitamínového must have, určite urobíte svojmu telu dobre. 

Účinky kolagénu na pleť

 • kolagén pôsobí priaznivo na elasticitu pleti
 • dopĺňa hydratáciu
 • bojuje proti jemným vráskam 

Účinky kolagénu na kĺby

 • znižuje riziko poškodenia 
 • udržuje zdravie a vitalitu chrupaviek
 • znižuje riziko osteoporózy 
 • znižuje riziko zranenia pri úrazoch
Zdroje:
Zdroje obrázkov: freepik, pixabay
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/
https://www.incacollagen.sk/ucinky/