Chcete biele zuby a svieži dych? Prepláchnite si ústa kokosovým olejom

Biele zuby a svieži dych s kokosovým olejom

Prežúvať kokosový olej? Áno – ide o starú ajurvédsku techniku ústnej hygieny. Tento rituál napomáha odstrániť baktérie z úst a podporuje tak zdravie zubov a ďasien. Tak čo, idete do toho?

Celé tajomstvo spočíva vo vyplachovaní si úst lyžicou kokosového oleja, a to konkrétne ráno na prázdny žalúdok po dobu 10 až 20 minút. Ako to, že to funguje?

Kokosový olej vyťahuje špinu a baktérie z ďasien, a tak zanecháva prostredie ústnej dutiny čisté. Pomáha odstraňovať z úst aj nepríjemný zápach. Pravidelné používanie kokosového oleja pri rannej starostlivosti o zuby, by malo so sebou priniesť aj vytúžený bieliaci účinok. Pôsobí antibakteriálne, a zároveň chráni pred vznikom zubného kazu.

Niektoré zdroje poukazujú taktiež na ďalšie priaznivé účinky kokosového oleja. Pomôcť by mal pri liečbe problémov s akné, bolestiach v krku, či pri ochoreniach srdca. Tieto závery však nie sú potvrdené vedeckými štúdiami. Na druhej strane, kokosový olej je už oddávna zaužívaným prostriedkom v kozmetike a jeho využívanie pre tieto účely je oprávnené.

kokosový olej pomáha vybieliť zuby a osviežiť dych
Zdroj: Pixabay

Ako postupovať

1. Uistite sa, že tento rituál predstavuje prvý úkon, ktorý praktizujete ihneď, len čo vstanete z postele. To znamená predtým, ako si umyjete zuby a čokoľvek vypijete.

2. Aplikujte si 1 až 2 polievkové lyžice do úst a začnite ho jemne prežúvať medzi zubami. Trvať by to malo 10 až 20 minút, no rátame s tým, že pri prvom pokuse vydržíte menej. Olej však neprehĺtajte!

3. Vypľujte zvyšky a opláchnite si ústa teplou vodou, alebo si na prepláchnutie vopred pripravte slaný roztok.

4. Nakoniec ,ako obvykle, použite kefku a pastu a zuby si dôkladne vyčisťte.

5. Teraz si môžete povedať: „A je to!“

Predtým, než začnete

Prežúvanie kokosového oleja by sa malo byť súčasťou komplexnej starostlivosti o ústnu hygienu. Nenahrádzajte ním ústnu vodu, či tradičné čistenie zubov. Majte na pamäti, že ide o určitý bonus v snahe o krásu vašich zubov.

Ak však máte problémy s kokosom alebo ste na neho alergickí, môžete ako alternatívu vyskúšať sezamový olej. Rovnako ako u akéhokoľvek výrobku na ústnu hygienu, nie je na škodu prípadná konzultácia so zubným lekárom.