Kočík pre bábätko – Ako mu vybrať ten správny?

kočík pre bábätko_mama_dieťa

Kočík pre bábätko patrí medzi tie najdôležitejšie a najviac používané veci z detskej výbavy. Niektorí rodičia majú celkom jasnú predstavu o tom, aký detský kočík zadovážia svojej ratolesti, niektorí ale tápajú. Ak patríte do druhej skupiny, pripravili sme pre vás návod ako si vybrať a čo si pri výbere všímať. 

Kedy sa bábätko narodí? 

To, do akého obdobia sa bábätko narodí, vám pri výbere kočíka môže veľmi pomôcť, nakoľko v ňom drobec prežije najbližší polrok. Do zimného obdobia sa hodia tie s hlbokou vaničkou a zatepleným vnútrom.

Jednoduchosť ovládania 

Poobzerajte sa po takých, ktoré dokážete ovládať jednou rukou. Maminy to naozaj využijú. Či už pri starostlivosti o druhé väčšie dieťa alebo pri chvíľke, kedy si budú chcieť vypiť svoju vytúženú kávu. Jednoduché ovládanie využijete aj pri skladovaní doma. Hľadajte tiež kočík, ktorý sa dá jednoducho zložiť do auta či v dome. Sledujte aj to, či má váš vysnívaný kočík dostatočne veľký úložný priestor, aby ste nemuseli chodiť na prechádzky či z nákupov “ovešaná” a unavená. 

kočík pre dieťa_matka_deti_bábätká
Zdroj: freepik

Skladanie kočíka

…a s tým spojená aj hmotnosť kočíka. Hľadajte skladný, jednoducho zložiteľný kočík, ktorý zložíte hravo aj keď budete sama i s ďalším malým dieťaťom. Skladanie si určite vyskúšajte ešte v obchode, aby ste vedeli, čo môžete od kočíka očakávať. Do úvahy berte aj to, či bývate v dome alebo v bytovke a koľko priestoru vám vozidlo pre drobca zaberie. Tiež si zmerajte rozmery výťahu a to, či sa vám doň váš vytúžený kočík zmestí. 

Odpruženie kočíka

Pri tomto parametre musíte zvážiť po akom teréne sa budete s kočíkom najčastejšie pohybovať. Bývate v meste, kde sú samé betónové chodníky alebo na dedine, kde sa stretávate aj s náročnejším terénom? V takom prípade myslite na odpruženie. Práve táto vlastnosť má súvis s pohodlím vášho bábätka.

kočík pre bábätko_dieťa_otec

Ďalšie “maličkosti”, ktoré si pri výbere kočíka treba všímať:

  • možnosť polohovania
  • či má kočík pre dieťa striešku 
  • z akých materiálov je vyrobený
  • či sa dá ľahko prať
  • myslite aj na doplnky na kočíky akými sú rukávniky, froté podložky či držiak na nápoje, tieto malé detaily, ktoré vám spríjemnia prechádzky, určite oceníte
  • kočík i vaše bábätko určite ocení rôzne závesné hračky či hrkálky, cestou sa zabaví a dokonca bude jeho mozog stimulovaný aj na ceste do parku či na nákupy

Kočík v plnej výbave 2v1 alebo 3v1

Kombinovaný kočík 3v1 alebo 2v1 je dokonalou výbavou pre tých, ktorí majú radi praktické rozhodnutia. Ide o kočiar, ktorý je vhodný pre dieťa od jeho narodenia až do 3 rokov. Okrem klasickej hlbokej vaničky je k dispozícii športová verzia i autosedačka. Súčasťou dvoj alebo trojkombinácie býva aj praktické príslušenstvo ako taška na kočík alebo rukávniky… Výhodou kočíka 2v1 a 3v1 je jeho kompletná výbava a praktické využitie. Nevýhodou môže byť vyššia cena v porovnaní s inými kočíkmi, nutnosť väčšieho odkladacieho priestoru či možné komplikácie pri skladaní.

kočík pre bábätko_matka s dieťatkom

Športový kočík

Športový kočík predstavuje ďalší stupeň po klasickom kočíku. Je určený pre deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť. Športový kočík nájdete ako súčasť kombinovaných kočíkov alebo ako samostatný kočík. Kvalitný športový kočík spoznáte podľa polohovateľnej opierky, ktorá zabezpečí dieťaťu komfort a uľahčí jeho polohovanie. Výhodou športových kočíkov je ich nízka hmotnosť, ľahká manipulácia a šikovné skladovanie, nakoľko sú menšie a praktickejšie. Jedinou nevýhodou je, že sú nevhodné pre detičky, ktoré ešte nevedia sedieť samé.

Golfový kočík

Kočík golfového typu, tzv. golfky, sú výhodné pri cestovaní či pri prechádzkach mestom.  Tieto kočíky sú obľúbené hlavne vďaka ich jednoduchému ovládaniu i skladnosti (bez problémov vojdú aj do malých áut). Golfové kočíky sú určené pre staršie deti, ktoré sedia samostatne. Obrovskou výhodou golfového kočíku je jeho spratnosť a ľahká manipulácia. Tento druh kočíka nie je vhodný do nerovného terénu a nevýhodou je jeho menší odkladací priestor.

kočík pre bábätko_matka s dieťatkom

Kočíky pre dvojičky

Tieto kočíky už z názvu prezrádzajú veľa. Ak sa vám teda pošťastilo mať takýto dvojnásobný prírastok, kočík pre dvojičky určite využijete. Je už na vás akú kombináciu zvolíte – či vám viac vyhovujú vaničky pri sebe alebo za sebou. Tieto dvojkočíky môžete využiť aj vtedy, keď už máte doma staršie dieťa a chcete ich vziať spoločne na prechádzku. Obrovskou výhodou je jeho ľahká manipulácia a praktickosť pri dvojičkách či starších súrodencoch. Nevýhodou je jeho vyššia cena a nutnosť väčšieho odkladacieho priestoru, keďže zaberá viac miesta.