Keď sa objavia červené fľaky

Keď sa objavia červené fľaky na tele

Červená na našom tele znamená zväčša výstrahu. Spozornieť by ste preto mali, keď na sebe spozorujete zmeny a dočervena sfarbené fľaky na tele, tvári či krku. Z napohľad banálneho problému a malej chybičky krásy sa môže vykľuť vážny problém. Pri ktorých červených fľakoch by ste sa mali mať na pozore?

Ružovka a kuperóza

Názvy, ktoré vzbudzujú rešpekt. Oba sú totiž znakom, že s vašou pleťou nie je niečo v poriadku. Pozrite sa, čo sa pod každou z nich skrýva.

Ružovka: Alebo aj rosacea je začervenanie na čele, lícach, nose a brade. Spája sa s nepríjemnými pocitmi pálenia a štípania, ktoré majú súvis s hypersenzitivitou pleti (s citlivou pleťou). Ochorenie sa môže zhoršiť až do takej miery, že na koža na postihnutých miestach postupne zhrubne.

Kuperóza: Ľudia, ktorí bojujú s kuperózou, majú suchú a citlivú pleť. Ochorenie zvyčajne ako pri ružovke sprevádza pálenie a štípanie. Príčinou začervenania sú rozšírené žilky, ktoré sa vplyvom oslabenej elasticity pleti rozširujú a nestiahnu späť.

Kuperóza môže byť príčina, prečo sa na tele či tvári objavia červné fľaky
zdroj: 123RF

Za vznik oboch ochorení môžu faktory, ktoré dennodenne ovplyvňujú náš život: stresové situácie, hnev, znečistené ovzdušie (smog, cigaretový dym, peľ), horúčava, chlad, textílie, používanie saponátov.

Dobrou správou je, že príznaky obidvoch ochorení sa dajú zmierniť. Najprv ale musíte dôkladným pozorovaním vašich reakcií na rizikové faktory a následnou vylučovacou metódou zistiť, čo je spúšťačom problémov. Potom si musíte dávať pozor, aby ste sa v budúcnosti dostali do minimálneho kontaktu s konkrétnym spúšťačom. Netreba zabudnúť ani na používanie hydratačných krémov a kozmetiky vhodnej pre hypersenzitívnu pleť.

Po vypití alkoholu

Typická červeň a opuchnutie ľahko prezradia toho, kto neodolá alkoholu. Ak sa vám však po poháriku objavia na tvári, krku alebo na hrudníku červené fľaky, máte vážny problém. Trpíte alergiou na alkohol, pretože ho vaša pečeň nedokáže spracovať. Červené fľaky nie sú to jediné, čo vám pomôže alergiu odhaliť. Často sa k nim pridruží pocit nevoľnosti až závrate, bolesť hlavy či vyrážka. Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť alergii na alkohol je abstinovať a na oslavách si pripiť radšej nealkom.

Alergia na chlad

Keď teploty klesnú pod bod mrazu, môže sa u vás objaviť alergia na chlad. Červené fľaky na tele, na krku a tvári sú jej viditeľným príznakom. Okrem toho vás pri tomto type alergie potrápi svrbenie. Ak si nie ste istí, či aj vaše telo reaguje na chlad alergiou, urobte si rýchly domáci test. Zoberte do dlane kocku ľadu a pokiaľ spozorujete na tele vyrážku alebo spomínané príznaky, máte to potvrdené.

Ak patríte k ľuďom, ktorých organizmus chlad neznáša dobre, musíte byť počas zimy maximálne opatrní. Nechoďte von bez toho, aby ste sa teplo neobliekli a nezakryli si citlivé časti tela: ruky, hlavu, krk. Zvážte tiež čas, kedy sa von vyberiete – vyhnite sa najväčším mrazom a pokiaľ je to možné, domov opúšťajte až okolo poludnia, kedy nízke teploty trochu poľavia. Napokon siahnite tiež po špeciálnych cold krémoch, ktoré upokoja pokožku a zmiernia začervenanie.

Najčítanejšie