Káva je kráľovná nápojov. Čo spôsobuje pitie kávy?

káva_pitie kávy

Neska, turek, strojová… Mnohí z nás začínajú nový deň práve šálkou kávy, iných drží v chode počas celého dňa. Viacerí z nás ju pijú len kvôli chuti, niektorým pomáha zahnať bolesti hlavy. Viete však o nej všetko? V tomto článku vám prinášame rôzne zaujímavosti o káve, o jej účinkoch na organizmus, ale aj o úskaliach pitia tohto, pre niektorých, životodarného moku.

Odkiaľ káva pochádza?

Kávové zrná pochádzajú z rastliny, všeobecne známej ako kávovník. Existuje asi 60 druhov kávovníka, no najpestovanejšími sú odrody Arabica a Robusta. Tento ker pôvodne pochádza z Etiópie, odkiaľ sa postupne rozšíril do celého sveta. V súčasnosti je najväčším producentom kávy Brazília, po nej nasleduje Vietnam, Kolumbia, Indonézia a Honduras.

Asi najznámejší príbeh o pôvode kávy pochádza práve z Etiópie, ktorý hovorí o pastierovi menom Kaldi a jeho kozách. Kaldi si všimol, že jeho kozy sa správajú divne a vyzerajú akoby tancovali, čo určite nebolo normálne. Zbadal, že jedia červené bobule z kríku stojaceho opodiaľ a domyslel si, že to je zdrojom tohto zvláštneho chovania. Nazbieral tieto plody a zaniesol ich mníchovi. Ten však nesúhlasil s ich užívaním, tak ich hodil do ohňa, vďaka čomu sa po miestnosti rozšírila úžasná vôňa praženej kávy a už stačilo len málo a prvá šálka kávy bola na svete. 

káva_pitie kávy
Zdroj: pixabay

Vedeli ste, že?

  • Kávové zrná sa nazývajú aj cascara, alebo kávové čerešne.
  • Ak si do kávy pridáte smotanu, vydrží dlhšie teplá. 
  • Prvý prístav, do ktorého bola káva dovezená, sa nazýva Mocha, odtiaľ pochádza aj názov Moka kávy. 
  • Beethoven bol veľkým milovníkom kávy a každá šálka, ktorú vypil, musela byť vyrobená zo 60 kávových zŕn. 
  • Najväčšia šálka kávy, zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov, obsahovala viac ako 22 tisíc litrov kávy. Tento rekord pochádza z roku 2019 a bol vytvorený v Kolumbii.
  • Káva je najviac konzumovaným nápojom na svete a ročne sa jej vypije viac ako 400 miliárd šálok. 
  • Najväčším konzumentom kávy je Fínsko.
káva_pitie kávy
Zdroj: freepik
  • Cappuccino je pomenované podľa rádu kapucínov, pretože farbou pripomína ich rádové rúcho. 
  • Vedcom sa podarilo vyrobiť z mletej kávy bionaftu, takže jedného dňa budú možno autá jazdiť na kávu.
  • Len vôňa kávy vám môže ráno pomôcť prebudiť sa.

Netradičné druhy kávy

Jedným z najdrahších druhov kávy je rozhodne Kopi Luwak, tiež známa ako cibetková káva. Táto indonézska káva je unikátna hlavne preto, ako sa vyrába – cibetka, zvieratko podobné mačke, zje zrelé plody kávovníku, ktoré následne vylúči takmer neporušené. Práve v žalúdku počas fermentácie nadobúdajú tieto zrná svoju špecifickú chuť a arómu. Následne sú očistené, opražené, rozomleté, veľmi draho ocenené a môžu putovať na predajné pulty. 

Podobným postupom sa vyrába aj káva Black Ivory, ibaže zviera, ktorého tráviacim ústrojenstvom kávové zrná prechádzajú, je slon. Zatiaľ čo cibetka pri „výrobnom procese“ konzumuje výhradne kávové zrná, slonom sa tieto plody miešajú s ryžou alebo banánmi. Týmto spôsobom sa káva vyrába v Thajsku v provincii Surin. 

káva_pitie kávy
Zdroj: pixabay

Káva Durian je v podstate obyčajná káva s príchuťou ovocia Durian. Toto ovocie sa pestuje v Ázii a často sa o ňom hovorí ako o najsmradľavejšom a najchutnejšom ovocí zároveň. Aj keď ovocie samotné má sladkú chuť, ľudia, ktorí túto kávu ochutnali často tvrdia, že ani chuť ani vôňa nápoja nie je práve vábna. Nuž, svojich milovníkov určite má. 

Zdravo sa stravujúci ľudia už určite počuli o zelenej káve. Je to vlastne bežná káva, rozdiel je v tom, že zrná sa nepražia, a teda zostávajú surové. Výhodou tohto druhu kávy je to, že obsahuje veľa antioxidantov. Extrakt z mletých zŕn sa dá pripraviť ako bežná káva, aj keď chuť je podobná skôr bylinkovému čaju, alebo sa môže pridávať priamo do jedla.  

Účinky kávy na naše telo

Často sa hovorí o tom, že káva má pre naše telo blahodarné účinky. Kávové zrná skutočne obsahujú veľké množstvo vitamínov, no hlavným dôvodom pitia kávy u väčšiny ľudí, je kofeín a práve ten môže spôsobovať problémy. 

káva_pitie kávy
Zdroj: pixabay

Pozitívne účinky kávy

Medzi pozitívne účinky, ktoré má káva na naše telo, patrí príjem vitamínov B1, B2, B3 a B5, ktoré sa nachádzajú v kávových zrnách. Taktiež obsahuje určité množstvo horčíka a draslíka. V káve sa nachádza aj veľké množstvo antioxidantov. Kofeín na naše telo pôsobí ako stimulant. Zvyšuje aktivitu mozgu, čím sa znižuje únava, ale iba psychická, nie fyzická. Jeho užitie môže tiež viesť ku krátkodobému zlepšeniu nálady, ostražitosti i kognitívnych funkcií. Pozitívne účinky má pre ľudí, ktorí trpia nízkym krvným tlakom. Ak však pijete kávu každý deň, vaše telo si na tieto účinky vybuduje toleranciu, a teda ich už prestanete pociťovať v takej miere, ako predtým. Niektoré štúdie poukazujú na to, že konzumácia kávy znižuje riziko infarktu, mŕtvice, cukrovky, Parkinsonovej aj Alzheimerovej choroby. Pozitívne účinky má aj na pečeň a znižuje riziko jej chorôb. 

Negatívne účinky kávy

Káva môže mať na niektorých ľudí aj negatívny dopad. Môže spôsobiť dočasnú arytmiu, nespavosť, nervozitu či zvýšiť hladinu cholesterolu . Pri žalúdočných ťažkostiach je často príčinou pálenia záhy a bolestí hlavy. Konzumáciu kávy by mali obmedziť tehotné či dojčiace ženy a pacienti s vysokým tlakom. Pri zvýšenom príjme kofeínu môže taktiež dôjsť až k predávkovaniu. Medzi príznaky patrí napríklad nepravidelné búšenie srdca, závraty, hnačka, horúčka alebo závažnejšie ako zvracanie, halucinácie, svalové kŕče či problémy s dýchaním. 

Buďte pri konzumácii vášho obľúbeného kávového nápoja vždy obozretný, ale nebojte sa vychutnávať. Pretože s kávou je vždy deň lepší 😊

 

Zdroje:
https://www.coffeeandhealth.org/all-about-coffee/where-coffee-grows/ 
https://www.roastycoffee.com/where-do-coffee-beans-come-from/ 
https://www.homegrounds.co/history-of-coffee/ 
https://esquirescoffee.co.uk/news/ten-interesting-facts-coffee/ 
https://www.agiboo.com/16-interesting-facts-about-coffee/ 
https://www.boredpanda.com/interesting-coffee-facts/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic 
https://sciencemeetsfood.org/kopi-luwak/ 
https://blackivorycoffee.com/ 
https://www.healthline.com/nutrition/green-coffee#_noHeaderPrefixedContent 
https://www.homegrounds.co/17-strange-yet-intriguing-coffee-experiences-that-you-must-try/ 
https://www.healthline.com/health/caffeine-effects-on-body#Central-nervous-system 
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/coffee-and-health/faq-20058339 
https://www.medicinenet.com/what_are_the_negative_effects_of_coffee/article.htm