Karpálny tunel a jeho príznaky

Asistenka

Práca za počítačom v kancelárii je oproti mnohým, fyzickejšie náročnejším profesiám, často považovaná za jednoduchú. Teda, minimálne po telesnej stránke. Avšak, práve kancelárske myšky si môžu privodiť celú radu problémov. Jednou z “chorôb z povolanie” je syndróm karpálneho tunela.

Asistentky však nie sú jediné, ktorým hrozí toto ochorenie. Existuje množstvo povolaní, ktoré by nemali podceňovať bolesť v oblasti zápästia. Čo to teda ten karpálny tunel vlastne je, aké sú jeho príznaky a čo robiť, ak ste sa v článku našli aj vy? 

Čo je to karpálny tunel? 

Syndróm karpálneho tunela alebo tzv. “tunelový syndróm” je ochorenie, ktoré postihuje stredný nerv v karpálnom tuneli zápästia (úžina, kde sa spája predlaktie s dlaňou). Často ním trpia pacienti s reumou, no reuma nie je jeho hlavnou príčinou. Postihuje ľudí, ktorí pri práci používajú najmä ruky.

Asistenka
zdroj: pexels.com

Vzniká zúžením karpálneho tunela, ktorým prechádzajú cievy, šlachy a nervy. Na mediálny nerv je vyvíjaný tlak, ktorý má za následok tŕpnutie ruky, mravčenie v prstoch a nepríjemnú bolesť. Tento pocit môžeme prirovnať napríklad k bolesti, ktorú cítite, keď si narazíte lakeť. Prejavy sa môžu vyskytovať počas celého dňa, no v noci bývajú spravidla silnejšie. 

Príčiny vzniku syndrómu karpálneho tunela

Medzi najčastejšie príčiny vzniku karpálneho tunela patrí: 

  • opakované pohyby ruky (zápästia) 
  • nesprávna poloha zápästie
  • nadbytočný tuk alebo tekutiny v oblasti zápästia
  • zápalové ochorenia (napríklad reuma alebo artritída)
  • metabolické alebo genetické ochorenia (napríklad cukrovka)

Koho môže zasiahnuť syndróm karpálneho tunela?

Mnohé odborné publikácie uvádzajú, že syndrómom karpálneho tunela trpia najmä ženy vo veku 40 – 50 rokov. Prípadov z nežnejšieho pohlavia je až 3-násobne viac v porovnaní s mužmi. Väčšinou zasiahne dominantnejšiu ruku, no mnohým pacientom  diagnostikovali obojstranný syndróm. 

Medzi ohrozené povolania a rizikové aktivity patrí: 

  • pracovníci s počítačom – nesprávne používanie myši a klávesnice
  • kuchári, maliari, klaviristi, krajčíri – neustále namáhaná oblasť zápästia
  • robotníci – práca, ktorá vytvára vibrácie, napríklad časté používanie zbíjačky
  • športovci – dvíhanie ťažkých váh
  • záhradkári, pracovníci na výrobných linkách – opakovaný pohyb zápästia
Záhradkári
zdroj: pexels.com

Prejavy syndrómu karpálneho tunela 

Ako sme už písali vyššie, syndróm karpálneho tunela sa prejavuje najmä mravčením a tŕpnutím ruky, za ktorým nasleduje ostrá bolesť. Medzi ďalšími príznakmi nájdete aj stratu svalovej sily, opuch alebo znecitlivenie ruky, ktorá sa môže pri bežných činnostiach rýchlejšie unaviť. Častým prejavom je aj zmena teploty a farby na pokožke prstov alebo dlane. Príznaky súvisia so stupňom poškodenia, ktoré je rozdelené do troch fáz – ľahké, stredne ťažké a ťažké. 

  • ľahký stupeň poškodenia  – ťažkosti sú prechodné a po čase sa zmiernia a úplne vymiznú 
  • stredne ťažký stupeň poškodenia – intenzívnejšie mravčenie a tŕpnutie, pretrvávajúca bolesť, rýchlejšia svalová únava (podobne ako reuma)
  • ťažký stupeň poškodenia – svalová slabosť, opuchy, intenzívna bolesť
Bolesti zápästia
zdroj: freepik.com

Liečba syndrómu karpálneho tunela 

Pokiaľ ste sa vo vyššie uvedených príznakoch našli, nezúfajte. Poškodenie karpálneho tunela sa dá vo väčšine prípadoch vyliečiť odpočinkom – znížením záťaže, ktorá je vyvíjaná na postihnutú ruku. Účinné sú aj ortopedické pomôcky na spevnenie zápästia. Druhou možnosťou liečby je operácia.

Kedy je operácia nutná? 

Operácia je nevyhnutná vtedy, ak príznaky pretrvávajú. Pokiaľ vás bolesť obmedzuje pri bežných činnostiach, vyhľadajte lekára. Nenechávajte si však vyšetrenie na poslednú chvíľu. Diagnostikou v skoršom štádiu môžete predísť vážnejším prejavom a váš stav sa možno upraví bez toho, aby ste absolvovali operáciu.