Kam na víkend: II. Voda

Kam na víkend - výlety k vode

S blížiacim sa víkendom prinášame druhú časť Kam na víkend. Tentokrát si to namierime k vode. UPOZORNENIE: Vhodné pre všetky vodné živly, ktoré milujú vodu, najmä to letné čľapkanie sa.

Horúce dni leta nás lákajú na miesta, kde by sme sa mohli schladiť. Keď vonku zúria 30-tky, snažíme sa ich stráviť pri vode, lepšie povedané vo vode. Tá nám dokáže poskytnúť dostatočné osvieženie.

More na Slovensku síce nemáme, ale je tu množstvo iných príležitostí a miest kam vypadnúť na víkend, o ktorých stojí za to sa zmieniť. Od prírodných jazier cez kaňony, až po minerálne pramene. Vybrali sme si tri lukratívne ponuky, ktoré vám v článku predstavíme. Možno nie sú až tak známe, ale o to viac vás môžu svojou neprebádanou krásou očariť.

Najväčšia nádrž plná vody

Pri obci Dedinky sa rozprestiera 85 hektárov vodnej plochy, ktorá je súčasťou národného parku Slovenský raj. Táto nádrž sa nazýva Palcmanská Maša. Jej stavba sa nachádza v údolí pod úpätiami Geráv už od roku 1956. Odvtedy je vyhľadávaným strediskom pre letné aktivity ako kúpanie, člnkovanie, vodné športy, pričom za úlovkom sa tu zbiehajú aj vášniví rybári.

Okolitá príroda Slovenského raja láka objavovať. Táto destinácia je určená, predovšetkým pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. Ak sa chcete cez víkend poriadne schladiť, odporúčame vám navštíviť túto najchladnejšiu vodnú nádrž na Slovensku.

Palcmanská maša a v pozadí obec Dedinky
zdroj: Wikipédia

Loď, ktorá sa plaví…

A teraz nasmerujte svoj kompas na juhozápad. Vybrali sme pre vás zážitok z vyhliadkovej plavby loďou. Nakoľko sme na južnom Slovensku, na mysli máme jedine náš Dunaj a prístav Patince. V ňom kotví loď s netradičným názvom Wellness 1. Na palube tejto lode sa môžete zaviesť do Štúrova, Ostrihomu či Komárna.

Počas neobyčajnej plavby sa pred vami rozprestrie okolitá Podunajská príroda, ktorá si vo svojom repertoári zachovala aj zvyšky lužných lesov. Tie sa stávajú pomaly už raritou s rastúcou regulovateľnosťou vodných tokov.

Areál prístavu je vybavený vodnou garážou, v ktorej môže kotviť až 30 jácht. Nielen zblúdení jachtári sa môžu občerstviť v neďalekom Marína bare a pochutnať si na čerstvých grilovaných špecialitách.

Vybraná destinácia ponúka aj dobrodružnejší variant zážitku. Požičať si totižto môžete aj vodné skútre. Čaká na vás výzva zbrázdiť úsek od Dunaja Patince po Radvaň nad Dunajom.

Moderná východniarska pláž

Že na Slovensku nie sú pláže? Tak to ste nepočuli ešte o Plaza Beach na Solivare. Moderné kúpalisko vybudované v štýle Stredomoria so živými palmami a dvojlagúnovým bazénom vás očarí už na diaľku.

V areáli kúpaliska sa nachádza reštaurácia s terasou, pizzeria i koktailový bar. Deti sa môžu vyšantiť v detskom raji, kde ich čakajú šmýkačky, preliezačky, ale aj obľúbená trampolína.

Ak vás už bazén omrzí, vyberiete si z ponuky športových aktivít. Zahrať si môžete napríklad tenis, bowling, plážový volejbal, minifutbal aj šípky. Dominantou kúpaliska je vysoký maják s vyhliadkou na mesto Prešov a jeho blízke okolie.

Že bolo tej vody až príliš? V tom prípade vyskúšajte turistiku v Slovenských horách.