Jarné alergie: Spoznajte nástrahy prebúdzajúcej sa prírody

jarné alergie

Jar je pre mnohých z nás obľúbeným ročným obdobím. Krásne zakvitnuté stromy a pestrofarebné záhradky plné kvetov dokážu zlepšiť náladu a vyčariť úsmev. A nielen to. Okrem toho prinášajú pre istú skupinu ľudí hotové utrpenie. Trápia jarné alergie aj vás?

Čo je alergia?

Poznáte ju pod názvom senná alebo alergická nádcha? Odborne sa volá alergická rinitída. A hoci sa často vyskytuje aj u detí, vekom niektoré alergie zmiznú. Na strane druhej sú aj také, ktoré nás sprevádzajú po celý život. Ale aj tie, ktoré získavame vekom a prejaviť sa môžu až v dospelosti. Alarmujúce je to, že počet alergikov sa každým rokom zvyšuje. Žijeme totiž v čistejšom prostredí s menším výskytom baktérií. Naše telo tak môže prehnane reagovať na niečo, čo nepozná.

jarné alergie

Jarné alergie a ich prejavy

Alergická rinitída vzniká vtedy, keď telo prehnane reaguje na škodlivý alergén. Medzi tie najbežnejšie patrí peľ, srsť, roztoče, lieky a potraviny, plesne, latex či dokonca chlad. Veľmi nebezpečná je aj alergia na uštipnutie hmyzom. Viesť môže až k anafylaktickému šoku, ktorý môže mať smrteľné následky.

Alergické prejavy sú rôzne a môžu byť mierne až veľmi závažné. Najviac ľudí potrápi upchatý nos, kýchanie a nádcha. Častým prejavom sú taktiež červené, slziace a svrbiace oči, svrbenie v hrdle a ušiach. Medzi závažnejšie patrí kašeľ, dýchavičnosť a bolesť hlavy.

Obdobie alergie a ich spúšťače 

Alergie môžu človeka trápiť po celý rok. Najčastejšie sú však spojené s peľom rôznych tráv, kvetov a stromov. Oblúkom obchádzajte brezu, pagaštan, topoľ, vŕbu či jelšu. Najbežnejším obdobím kvitnutia je pri tom práve jar. Preto sú jarné alergie najrozšírenejšie a najčastejšie. Rizikové obdobie začína približne koncom februára, trvať však môže skutočne počas celého roka. Leto či jeseň nevynímajúc.

test na jarné alergie

Koncom zimy môže prekvapiť tzv. alergia na chlad. Väčšinou sa ukáže na rukách a krku, teda na miestach, ktoré boli vystavené zime. Hlavným prejavom je suchá koža, ktorá praská až do krvi. Nepríjemnostiam a bolesti sa vyhnete jedine dôkladným krémovaním.

Jarné alergie a ich liečba

Pri prejavoch alergie počas ktoréhokoľvek ročného obdobia neodkladajte návštevu lekára. Ten určí, na čo máte alergiu a poskytne cenné rady, prípadne aj lieky. Na potlačenie jej príznakov sa najčastejšie používajú antihistaminiká, dekongestanty a nosové spreje. Mnohým ľuďom pomáha aj výplach nosa. Niektoré štúdie tvrdia, že pri alergiách pomáha aj vitamín C ale aj lactobacillus acidophillus, ktorý sa nachádza v tzv. živých jogurtoch. Nápomocná vie byť aj akupunktúra. Pred tým, než začnete s alternatívnou liečbou poraďte sa s odborníkom.

žena s alergiou

Pri alergiách so závažnými prejavmi vám môže alergológ navrhnúť aj imunoterapiu vo forme injekcií. V nich sú alergény, na ktoré by si malo telo zvyknúť. Následne sa prejavy zmiernia či dokonca úplne vymiznú. V niektorých prípadoch pomôže vyhýbanie sa alergénom. A hoci to v prípade sezónnych alergií nie je úplne možné, eliminovať môžete aspoň ďalšie riziká. Nenechávajte dlho otvorené okná, obmedzte svoj pohyb vonku, najmä počas veterných a suchých dní. Tiež ráno, kedy je koncentrácia peľu najväčšia. Zvážte nosenie respirátora či rúška aj na otvorených priestranstvách. Prospešné bude aj to, ak nebudete sušiť bielizeň a uteráky vonku, ak sa po pobyte vonku osprchujete. Nezabúdajte, že peľ sa drží aj na oblečení. Alergikom sa najlepšie dýcha po daždi.

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik
https://www.healthline.com/health/allergies/seasonal-allergies
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/in-depth/seasonal-allergies/art-20048343
https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/seasonal-allergies/
https://www.nhs.uk/conditions/allergies/