Jarná únava? Tento rok jej nedajte šancu!

Jarná únava

Jar so sebou prináša teplejšie dni, prebúdzanie prírody, kvitnutie kvetov aj bzučanie hmyzu.  Niektorým z nás však prináša bolesti hlavy, nepretržitú únavu a podráždenosť. Cítite tieto zmeny aj vy? Jarná únava! Pozrite sa s nami na to, ako sa jej vyhnúť či zmierniť jej príznaky. 

Čo je jarná únava a ako sa prejavuje?

Prichádza počas zmeny ročného obdobia, pretože počasie ovplyvňuje fungovanie nášho tela a prispôsobovanie sa  vonkajším faktorom. Na jar stúpa teplota, slnko svieti viac a dlhšie, mení sa tlak, časté sú aj veľké zmeny počasia a to všetko má na nás vplyv. Jarná únava nie je choroba, no môže vyústiť až do depresie.

Depresia, aj jarná depresia, je choroba, ktoré si vyžadujú liečbu. Patrí medzi tzv. sezónne depresie, ktoré sa prejavujú pri zmene ročných období, no najčastejšie na jeseň a v zime. Trápi vás zlá nálada, smútok, ľahostajnosť, letargia, nespavosť, problémy s príjmom potravy či pocity beznádeje? Častý je aj pocit hnevu a podráždenosti, v najhorších prípadoch myšlienky na samovraždu a smrť. Jarnú depresiu zmierňuje dostatok kvalitného spánku, pravidelná fyzická aktivita, meditácia, denná rutina, dostatok správnych živín a vitamínov a často pomáha aj rozhovor s blízkou osobou. Na návštevu odborníka myslite vtedy, ak vaše problémy trvajú viac, ako dva týždne. Rovnako, ak neviete regulovať svoj hnev, myslíte na samovraždu alebo iné príznaky príliš ovplyvňujú vás osobný, alebo pracovný život. Všetky tieto príznaky sa môžu časom zhoršiť a preto je odborná pomoc veľmi potrebná.

nedostatok energie

Jarná únava nemá také vážne príznaky ako jarná, alebo sezónna depresia a často sa jej príznakov zbavíme v priebehu jedného týždňa, prípadne ustálením počasia. Najčastejšie sa prejavuje únavou, meteosenzitivitou, náladovosťou, bolesťami hlavy, niekedy až závratmi a tiež bolesťami kĺbov.

Aké sú jej príčiny a koho najviac postihuje?

Príčinou jarnej únavy je predovšetkým zmena ročného obdobia zo zimného na jarné. Tento jav ovplyvňuje telo viac, ako by ste si mohli myslieť. Jednou z príčin je teplota. Telo sa prispôsobuje vyšším teplotám, čo spôsobuje, že sa mení šírka ciev, čím si telo reguluje teplotu. Takto zaťažený obehový systém spôsobuje problémy akým sú malátnosť, či únava.

 

S teplotou je spojené slnko. Cez zimu naše telo produkuje kortizol a stresový hormón. Tieto nás v chladnom počasí chránia pred vonkajšími hrozbami. Počas jari slnko svieti intenzívnejšie a kvôli tomu sa v tele uvoľňuje viac sérotonínu a dopamínu, teda hormóny šťastia a dobrej nálady. V tele nastáva hormonálna nerovnováha, ktorá sa tiež prejavuje únavou a pretrváva až do vyrovnania hormonálnej hladiny.

Na jar sa tiež predlžujú dni, vonku je dlhšie svetlo a, najmä, slnko ráno vychádza skôr. Keďže si naše telo zvyklo na zimný cyklus, prispôsobuje sa tomu jarnému. Vplyv má aj zmena času zo zimného na letný. To všetko spôsobuje nespavosť alebo pocit nedostatočného spánku.

jarná únava a úzkosť

Jarná únava je veľmi nepríjemná vec, ktorú netreba brať na ľahkú váhu. Najviac sa týka starších ľudí, no nevyhnú sa jej ani mladší a často potrápi aj ženy, ktoré trpia nízkym krvným tlakom, či slabou fyzickou zdatnosťou.

Ako bojovať s jarnou únavou?

Dobrou správou je, že s jarnou únavou vieme účinne bojovať.  Na každého funguje niečo iné, tak čo si vyberiete vy?

  • Spánok je nevyhnutný nielen pre fyzickú, ale aj psychickú kondíciu. Pred spaním si zatiahnite žalúzie alebo si nasaďte masku na spanie, aby vás ranné slnko neprebudilo príliš skoro. Tma totiž v našom tele stimuluje produkciu spánkového hormónu, melatonínu, ktorý riadi spánkový cyklus.

spánok

  • Zmeny teploty – Pomôže pravidelná návštevy sauny či kontrastnej sprchy. Telo sa týmto spôsobom ľahšie vyrovnáva s teplotnými zmenami, posilní to aj vašu obranyschopnosť. Za vyskúšanie stojí aj otužovanie.
  • Výživa a vitamíny sú dôležité v každom ročnom období. Na jar je vhodné doplniť tie vitamíny, ktoré vám chýbajú. Tiež je potrebný dostatočný príjem vitamínu C, pretože zmeny počasia často spôsobujú to, že sme náchylnejší na rôzne ochorenia. Konzumujte viac zeleniny a ovocia, mliečne výrobky, strukoviny, vajcia, celozrnné výrobky a orechy vám zase dodajú vitamín B, ktorý reguluje energetický metabolizmus.
  • Dostatočná fyzická aktivita dokáže zmierniť príznaky jarnej únavy. Vďaka pravidelnému športu sa udržujeme v dobrej fyzickej kondícii, čo ovplyvňuje aj náš imunitný systém. Taktiež pri cvičení telo uvoľňuje viac endorfínov, čo nám pomôže zahnať pocity depresie aj stresu. Ak nie ste práve športový typ, vyberte sa na jarnú prechádzku. Osvieži a telo dostane potrebnú dávku vitamínu D.

depresia

Jar je krásne ročné obdobie, počas ktorého by sme mali obdivovať krásu prírody a pripraviť sa na leto. Preto si ho nenechajme pokaziť jarnou únavou a zabojujme proti nej ešte skôr, než na nás stihne doľahnúť. Máte zaručený recept, ako ju zvládate vy?

 

Zdroje:
pexels, unsplash, pixabay
https://www.rauch.cc/healthy-lifestyle/posts/how-to-deal-with-spring-fatigue/
https://verv.com/what-causes-spring-fatigue-and-how-to-fight-it/
https://www.healthline.com/health/spring-depression