Izbové rastliny ako spestrenie a obohatenie domácnosti o čistý vzduch

Všetci sa snažíme vytvoriť si zdravý domov. Domov by mal byť okrem lásky naplnený i čerstvým a čistým vzduchom. Mnoho z nás často vetrá, využíva čističky vzduchu, či pestuje izbové rastliny, ktoré by mali ozdravovať ovzdušie v našej domácnosti.

Vedeli ste, že vzduch u vás doma môže byť až 2,5-krát viac znečistený ako vzduch vonku?
Znečistenie ovzdušia vo vašej domácnosti je spôsobené elektronikou, zariadením, stavebným materiálom, čistiacimi prostriedkami, kozmetikou a mnohými inými faktormi. I keď často vetráte, vzduch je viac menej stále uzavretý v ohraničenom priestore, kde cirkuluje, no nemá možnosť prečistenia. Takáto zlá kvalita vzduchu v interiéri môže mať nepríjemný vplyv na zdravie, od podráždenia dýchacích ciest a astmy až po zvýšené riziko rakoviny.

Chcete dostať škodlivé látky von z vášho domova? Dáme vám návod ako nato.

Minimalizmus

Prvým krokom by malo byť “očistenie” priestoru od maximálneho možného množstva predmetov a vybavenia, ktoré postupne znečisťujú alebo zachytávajú škodlivé látky. Skúste sa zbaviť tzv. lapačov prachu, ak sa dá. Pri kúpe vybavenia do domácnosti prihliadajte okrem ceny a výzoru i na materiál z akého je vyrobený. Univerzálnym pravidlom by mohlo byť snažiť sa v domácnosti maximalizovať množstvo prírodných materiálov a naopak sa vyhýbať umelým/syntetickým zložkám.

Vetranie

Nejde o žiadnu novinku, no pravidelné vetranie naozaj pomáha. Snažte sa vetrať čo najčastejšie. Ideálne je intenzívne i keď kratšie vetranie, ktorým vymeníte vzduch v priestore. Snažte sa vytvoriť prievan tak, aby sa vzduch v miestnostiach naozaj vymenil, nie len cirkuloval v priestore.

Pozor na chemikálie v ovzduší

Môže sa vám zdať, že osviežovače vzduchu či čistiace prostriedky vašu domácnosť čistia, no opak je pravdou. Čistý vzduch nevonia ako morský vánok v spreji! I keď je táto vôňa príjemná pre váš nos, pre pľúca určite nie. Často si neuvedomujeme, koľko chemických zlúčenín denne používame a koľko látok sa uvoľňuje do ovzdušia vo vašom byte. Osviežovač, okena, aviváž z bielizne, čistiace prostriedky, deodoranty … to všetko “zabíja” váš vzduch. Skúste bežné prostriedky nahradiť ekologickejšími alebo v ideálnom prípade prírodnými verziami.

izbove rastliny

Nezabudnite na pravidelné čistenie

Ak používate klimatizáciu je dôležité ju pravidelne čistiť. Filter by ste mali čistiť minimálne na začiatku a na konci sezóny. Zvládnete to aj sami, ale pokojne si nato zavolajte i profesionála. Odborník vám taktiež odporučí, ako často vykonať celkovú údržbu. Nikdy nepodceňujte čistenie klimatizácie. Často je to práve ona, kto vháňa “čerstvý” vzduch do vášho domova.

Najlepšou voľbou na čistenie sú izbové rastliny

Ukázalo sa, že množstvo rastlín odstraňuje zlúčeniny ako VOC, benzén a formaldehyd, ktoré by sa v čerstvom vzduchu nemali nachádzať. Dokonca i NASA vyhodnotila niektoré druhy rastlín za najúčinnejšie prostriedky na čistenie vzduchu na vesmírnej stanici. Kvalitu čistenia vzduchu v domácnosti ovplyvňuje najmä úroveň svetla, ktorá ovplyvňuje proces fotosyntézy.
Väčšina z nás trávi až 90% svojho času v interiéri, takže priniesť nejaký rastlinný život môže byť múdrym krokom pre vaše zdravie a pohodu. Rastliny sú vynikajúcimi prírodnými vzduchovými filtrami, ktoré odstraňujú zápach a škodlivé látky z nášho ovzdušia.
Všetky izbové rastliny samozrejme zlepšujú kvalitu ovzdušia našich domovov, ale niektoré sú oveľa efektívnejšie ako iné. Ako vysoko efektívne rastliny vhodné na filtrovanie ovzdušia odporúčame:

Brečtan popínavý

Brečtan je jedným z najlepších izbových rastlín na čistenie vzduchu. Jeho husté lístie dokáže úspešne absorbovať znečisťujúce látky a chemikálie. Jeho schopnosť filtrovať vzduch môže eliminovať škodlivé chemikálie, ako je benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd, trichlóretylén, xylén a toluén. Pomôže dokonca odfiltrovať i cigaretový dym.

Lopatkovec

Táto tropická rastlina rozkladá a neutralizuje škodlivé vnútorné plyny, ako napríklad benzén, formaldehyd, trichlóretylén, xylén, amoniak a oxid uhoľnatý.
Absorbuje tiež alkohol a acetón zo vzduchu, ktorý je vylučovaný elektronikou, lepidlami a určitými čistiacimi prostriedkami.

Dracéna červená

Dracéna s červeným okrajom je vynikajúcou čističkou vzduchu. Má dlhé, široké listy s červenými okrajmi. Jedna veľká črepníková červenkastá dracéna môže vykonávať prácu niekoľkých menších rastlín. Pomáha odstraňovať vnútorné toxíny, ako napríklad xylén, benzén, trichlóretylén a formaldehyd.

Bostonská kapradina

Je veľmi účinná pri odstraňovaní formaldehydu, ktorý sa nachádza v lepidlách a lisovaných výrobkoch z dreva. Odstraňuje tiež xylén a toluén zo vzduchu. Môže dokonca odstrániť z pôdy toxické kovy, ako je ortuť a arzén.

Sansevieria trojpása (svokrine jazyky)

Je ideálna do domácností a kancelárií na čistenie vzduchu. Môže pomôcť zbaviť sa formaldehydu, oxidu dusičitého a benzénu. Okrem toho pomáha znižovať hladiny oxidu uhličitého v ovzduší.

Prútovnica štíhla

Prútovnica štíhla pomáha odfiltrovať benzén aj trichlóretylén. Keď sa umiestni blízko nábytku, pomáha tiež zbaviť ho formaldehydu.

Zelenec chochlatý

Je kvitnúca trvalka, ktorá pomáha znižovať znečistenie vzduchu. Je účinný pri redukcii formaldehydu, xylénu a toluénu.

Figovník kaučukový

Je silným odstraňovačom toxínov a čističom vzduchu, ktorý môžete ľahko pestovať v interiéri. Je zvlášť účinný pri odstraňovaní formaldehydu zo vzduchu. Eliminuje tiež oxid uhoľnatý.

Fikus malolistý

Fikus malolistý je jedným z najpopulárnejších izbových rastlín na svete, ktorý pomáha odstraňovať škodlivé chemikálie zo vzduchu. Je účinný pri odstraňovaní chemikálií, ako je formaldehyd, xylén a benzén.

Chrysanthemum morifolium

Vlastnosti tejto sezónne kvitnúcej rastliny môžu pomôcť odstrániť trichlóretylén, benzén, formaldehyd, amoniak a ďalšie chemikálie.

Technická pomoc

Ak máte dojem, že prírodná cesta nepomáha, môžete si pomôcť i technikou. Spoločnosti prichádzajú s čističkami vzduchu, ktoré by mali zvyšovať kvalitu vzduchu. Vďaka použitiu moderných technológií dokáže filter zachytiť vysoký počet škodlivín z ovzdušia. Prístroje sú často kombinovateľné i ionizátorom vzduchu (generátorom zdraviu prospešných záporných iónov), ktorý čistí vzduch a odstraňuje zápach. Čistička vzduchu je ale finančne náročnejším riešením.

To, čo prijímame do pľúc značne ovplyvňuje naše zdravie. Je dôležité udržiavať v našom domove čistý a čerstvý vzduch. Vetrajte intenzívne, tak často, ako to je možné a snažte sa redukovať predmety a prostriedky, ktoré znižujú kvalitu ovzdušia. Príroda je úžasná v tom, ako prirodzene si dokáže poradiť so škodlivinami, ktoré populácia produkuje. Naplňte svoju domácnosť rastlinami a tie vám ju na oplátku naplnia zdravým vzduchom.

Mohlo by sa vám páčiť