Inteligentná domácnosť – tipy ako začať

Inteligentná domácnosť

Možno ste videli slovenský film Dôverný priateľ, v ktorom inteligentný dom, ktorý sa má starať o svoju pani, nakoniec majiteľku desí. Neľakajte sa, smart home alebo inteligentná domácnosť je v skutočnom živote príjemná záležitosť a navyše dostupná pre každého.

Uzrejmite si, čo potrebujete

Znížiť náklady? Potrebujete senzory na radiátory a svetlá, ktoré budú merať spotrebu. Zvýšiť bezpečnosť? Kúpte si senzory na dvere a kamery. Postarať sa o každodenný komfort? Zadovážte si Xiaomi holiaci strojček.

Okrem toho môžete z mobilu aktivovať polievanie záhrady, nastaviť teplotu vo vínnej pivnici, prísť z práce do príjemne osvetleného bytu, či skontrolovať domáce zvieratá. S inteligentnou práčkou stačí pri odchode nastaviť čas vyprania  na čas, keď sa vraciate z práce a na vypranú bielizeň vás upozorní  notifikácia v smartfóne. Smart chladnička zase môže mať vnútri kameru, vďaka ktorej sa dá  skontrolovať jej obsah. Ale inteligentná domácnosť nie je len pre zaneprázdnených a zábudlivých, je praktická aj keď idete na dovolenku. Inteligentné kvetináče sa postarajú o zalievanie rastlín a automatické dávkovače vody a jedla zase o domáce zvieratá.

Inteligentná domácnosť
zdroj: freepik.com

Spýtajte sa u svojho telekomunikačného operátora alebo dodávateľa elektriny

Riadiaca jednotka a senzory stoja od pár sto eur po niekoľko tisíc. Inštalácia je veľmi jednoduchá  a zvládnu ju aj menej technicky zdatní používatelia. Riadiacu jednotku pripojíte do elektrickej siete a následne, buď pomocou LAN alebo cez Wi-Fi, do domácej siete. Senzory podľa vášho výberu stačí položiť na vhodné miesto, prilepiť ich alebo ich pripevniť inak. Mnohé riešenia sú si podobné, ale môžu sa odlišovať možnosťou nastavení pravidiel a scenárov, napríklad pre deň a pre noc. Pozor na kompatibilitu, overte si, či je možná synchronizácia s inými značkami.

Inteligentná domácnosť
zdroj: freepik.com

Ovládajte všetko z obrazovky svojho mobilu

Aplikácie umožňujú prístup k informáciám zo senzorov a k nastaveniam. Pripojiť sa k inteligentnej domácnosti môžete nielen v dome alebo byte, ale aj mimo neho, stačí byť pripojený na internet.

Prostredníctvom smartfónu si môžete kedykoľvek pozrieť, čo vidí kamera, prípadne aktivovať nahrávanie alebo vytvoriť fotografiu, ktoré sa uložia na microSD kartu alebo do cloudu.

Tiež je k dispozícii vzdialené ovládanie zariadení, ako sú inteligentná zásuvka či predlžovačka alebo svetlá a ich automatizácia. V chladničke zase môžete z mobilu, okrem nastavenia teplôt v jednotlivých zónach, zapínať a vypínať úsporný režim či vyrobiť ľad.

Funkcia ovládania domácnosti z telefónu vám pomôže aj v oblasti zdravia. Majte pod kontrolou svoju dentálnu hygienunapríklad. Xiaomi sonická zubná kefka nie je len vysoko kvalitná, ale dokáže sledovať aj to, ako si umývate zuby a upozorní vás, ak niečo nerobíte zle, teda zanedbávate niektoré oblasti chrupu. Tento šikovný nástroj si viete zakúpiť aj na miStores.sk.

Inteligentná domácnosť
zdroj: freepik.com

Ostatní pomocníci a hlasoví asistenti

Okrem mobilu môžete svoju domácnosť ovládať aj cez spotrebiče, napríklad inteligentná chladnička sa v rámci systému inteligentnej domácnosti dokáže pripojiť k rôznym iným zariadeniam. Ak má chladnička obrazovku, môžete ovládať svetlá, termostat, bezpečnostné kamery či zámky.

Hlasoví asistenti idú ešte ďalej, majú ľudské mená a príjemný hlas a sú naozaj šikovní. Viete si pomocou nich okrem iného objednať jedlo alebo tovar, môžete im dávať otázky, na ktoré vám nájdu odpoveď a niektorí vám ju dokonca naservírujú s humorom.

Inteligentná domácnosť
zdroj: freepik.com

Bonusové tipy, smart zrkadlo a smart peňaženka

Inteligentné dotykové zrkadlo má operačný systém ako smart telefón, má tiež dotykový displej, ktorý je implementovaný priamo do plochy zrkadla a pre spojenie s mobilnou aplikáciou použijete jednoducho WiFi alebo Bluetooth. Zaznamenáva analýzu kože, vašu hmotnosť a spánkovú aktivitu. Zrkadlo tieto údaje automaticky vyhodnocuje za vás, aké praktické!

Inteligentná domácnosť
zdroj: freepik.com

V smart peňaženke je zase špeciálny senzor pohybu, ktorý s vaším telefónom alebo tabletom prepojíte, ako inak, pomocou aplikácie. V prípade potreby môžete nájsť svoju peňaženku a dokonca nastaviť si alarm, ktorý sa automaticky spustí, ak sa peňaženka pohne alebo ak sa od nej vzdialite.

Uverejnené ako PR článok