Hypertenzia – máte vysoký tlak? Takto ho znížite.

hypertenzia_vysoký tlak

Hypertenzia, teda vysoký tlak je závažné ochorenie, s ktorým bojuje čoraz viac ľudí. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo toto ochorenie obnáša a aké potraviny by ste mali konzumovať, ak ním trpíte. 

Čo je to vysoký tlak (hypertenzia)?

Vysoký krvný tlak, odborne známy ako hypertenzia, je dôsledkom zužovania ciev. Je to stav, kedy je trvale zvýšená sila krvi, ktorá preteká cievami. 

Najčastejšie má hypertenzia bezpríznakový priebeh a preto je ťažko diagnostikovateľná. Vysoký tlak sprevádzajú aj bolesti hlavy a na hrudníku, či krvácanie z nosa. Tieto symptómy sa však často spájajú s inými ochoreniami, preto najlepšie urobíte, ak si zmeriate krvný tlak na tlakomeri. Normálna hodnota krvného tlaku je do 120/80mmHg, to však často závisí od veku alebo rôznych ochorení, ktorými pacient trpí. Hypertenziou trpíte, ak hodnota vášho krvného tlaku trvale prevyšuje 140/90mmHg. 

Medzi rizikové faktory patrí vek, nadváha, príliš veľa stresu, nadmerné užívanie alkoholu aj fajčenie, no hypertenzia býva taktiež častým dedičným ochorením. 

Neliečený vysoký tlak môže spôsobiť infarkt, mŕtvicu, problémy s pamäťou, až demenciu. 

vysoký tlak_hypertenzia
Zdroj: pixabay

Spôsoby ako znížiť vysoký tlak

Ako sa hovorí, v zdravom tele zdravý duch, no ak už trpíte vysokým krvným tlakom, nezúfajte. Okrem predpísaných liečiv môžete vášmu krvnému tlaku pomôcť aj tým, že prestanete fajčiť, užívať alkohol, piť kávu a energetické nápoje, začnete sa viac hýbať a nebudete sa vystavovať stresujúcim situáciám. 

Pri snahe o zníženie krvného tlaku musí vaše telo prijímať viac draslíka, horčíka a vápnika. Farmaceutický trh samozrejme ponúka nesmierne množstvo vitamínov a minerálov v tabletkovej forme, no tieto látky sú obsiahnuté aj vo veľkom množstve potravín. Preto si premyslite skôr než sa rozhodnete zaťažiť svoju pečeň, či tento spôsob nestojí aspoň za skúšku. 

Draslík

Draslík je prírodný minerál, ktorý napomáha pravidelnému srdcovému tepu, presúva živiny do buniek a pomáha pracovať nervom a svalom. Pri hypertenzii je jeho príjem dôležitý hlavne z toho dôvodu, že znižuje účinky sodíka, ktorý môže spôsobovať zadržiavanie tekutín v tele. Tiež pomáha zmierniť napätie v stenách krvných ciev. Pri vyššom príjme draslíka by mali byť opatrnejší ľudia, ktorí majú problémy s obličkami. 

Medzi bežne dostupné potraviny bohaté na draslík patria banány, brokolica, tekvicové semiačka, listová zelenina (hlavne špenát) a strukoviny ako šošovica, fazuľa a sója

zelenina
Zdroj: freepik

Horčík

Horčík je minerál obsiahnutý v každej bunke ľudského tela a teda je nevyhnutný pre jeho správne fungovanie. Je potrebný pri tvorbe kostí, môže pomôcť predchádzať bolestiam hlavymigrénam, pomáha regulovať krvný tlak a podporuje imunitný systém. Nedostatok horčíka sa často spája s cukrovkou, rednutím kostí či poruchami spánku. 

Ak chcete zvýšiť príjem horčíka, mali by ste začať konzumovať napríklad už spomínaný špenát, banány a strukoviny, nízkotučné jogurty, ovsené vločky alebo avokádo. Medzi významný zdroj horčíka patria aj orechy – hlavne mandle, arašidy a kešu oriešky. Hlavne nezabudnite kupovať nesolené

orechy
Zdroj: freepik

Vápnik

Je všeobecne známe, že vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí a zubov. Je však dôležitý aj pre srdcovú, nervovú a svalovú činnosť a z hľadiska krvného tlaku má vplyv na cirkuláciu krvi. Aby telo mohlo vápnik vstrebať, potrebuje vitamín D, ktorého najlepším zdrojom je slnečné žiarenie, ale je obsiahnutý aj v niektorých potravinách, ako napríklad vo vaječných žĺtkoch, v niektorých druhoch húb či v lososovi. 

Pre zvýšenie príjmu vápnika, by ste mali začať konzumovať nízkotučné mliečne výrobky, brokolicu, kel, žeruchu, sardinky a strukoviny. Veľa vápnika obsahuje aj mak, lieskové a vlašské orechy či sója.

losos
Zdroj: freepik

Čomu sa pri vysokom krvnom tlaku vyhýbať?

Tak, ako vám niektoré potraviny môžu pomôcť znížiť krvný tlak, iné vám môžu naopak uškodiť. Medzi takéto patria príliš slané a príliš sladké jedlá, červené mäso (bravčové, hovädzie či teľacie) alebo potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, ako sú údeniny alebo plnotučné mliečne výrobky. Tiež by ste sa mali vyhýbať alkoholu, kofeínu a rôznym ochucovadlám, ako napríklad kečupu, sójovej a čili omáčke.

 

Zdroje:
https://www.vusch.sk/ochorenia/hypertenzia-vysoky-krvny-tlak/ 
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410 
https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/how-potassium-can-help-control-high-blood-pressure
https://medlineplus.gov/potassium.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/286839
https://www.medicalnewstoday.com/articles/foods-to-avoid-with-high-blood-pressure#condiments
https://www.medicalnewstoday.com/articles/248958#calcium-rich-foods 
https://www.healthline.com/health/8-fast-facts-about-calcium#TOC_TITLE_HDR_1