Hudba v tehotenstve má pozitívny vplyv na bábätko

hudba v tehotenstve

Bábätká jednoducho milujú hudbu, dokonca aj tie v brušku. Práve vďaka hudbe môžete rozvíjať svoj malý poklad už od úplného začiatku. Vedci sa zhodujú, že práve hudba môže mať veľmi priaznivý vplyv na rozvoj intelektu i kreativity dieťatka. Ako to teda celé funguje?

Počujú bábätká hudbu už v brušku?

Je pravdou, že kedysi sa touto otázkou tehotné ženy veľmi nezapodievali. Môže sa dokonca stať, že ak nadšene budete hovoriť svojej babke či mame o tom, ako vášmu drobcovi púšťate hudbu, aby sa rozvíjal jeho intelekt, budú na vás iba neveriacky pozerať a krútiť hlavou. 

Sluch sa však bábätkám vyvíja v brušku veľmi skoro. Už v 6.týždni sa bábätkám začínajú vytvárať tkanivá, ktoré sa stanú mozgom, tvárou, ušami, očami a nosom, síce v podobe v akej ich poznáme ich na ultrazvuku zatiaľ nevidíte. Svoje prvé zvuky začínajú počuť bábätká v brušku v 16.týždni a patria k nim zvuky vášho srdca, pochody vo vašom žalúdku či zvuk vzduchu pohybujúci sa vo vašich pľúcach. Ďalším vývojom sluchu počujú bábätká čoraz viac aj zo sveta mimo lona.

počúvanie hudby v tehotenstve prospieva na vývin dieťatka
Zdroj: pixabay

Najintenzívnejšie počuje bábätko v brušku hlas svojej mamy. Pýtate sa prečo? Nuž, kým väčšina zvukov pochádzajúcich z vonkajšieho prostredia, hlas matky sa  prenáša aj cez jej telo. Istý výskum dokonca ukázal, že srdcová frekvencia bábätka sa pri počutí hlasu matky zvýši. Preto sú debaty s rastúcim bruškom skutočne výborným nápadom. 

Prospešná hudba, ešte prospešnejší spev

Podľa niektorých výskumov, ktoré boli urobené na základe muzikoterapie, si niektoré bábätká skutočne pamätali hudbu z maminho bruška. Ak žena púšťala bábätku stále tú istú skladbu, po narodení pri jej počutí bolo bábätko pokojné, či reagovalo kopkaním do rytmu.

Odborníci sa však zhodujú aj na tom, že ešte lepšie ako púšťanie hudby, je matkin spev, práve z dôvodu, že hlas matky sa prenáša celým telom a tak ho bábätko skutočne počuje intenzívne. Odporúčame uspávanky alebo ľudové piesne, ktoré majú pokojné tempo. Ak sa bojíte, že neviete spievať, netrápte sa. Bábätku nejde o čisté tóny, ale o hlas, ktorý je mu dôverne známy. Preto si pokojne môžete nasadiť slúchadlá a spievať si svoju obľúbenú skladbu. Rovnako tak, ak ste hudobne nadaná, vaše bábätko ocení, ak mu zahráte na klavíri či gitare. Túto aktivitu bude určite milovať aj po narodení a bude sa na vás so záujmom dívať zakaždým, keď mu budete hrať. 

hudba v tehotenstve prospieva bábätku
Zdroj: pexels

Ak sa však rozhodnete nespievať, iba púšťať bábätku hudbu, zvoľte relaxačnú, ktorá navodí príjemný pocit vám i drobcovi. Veľa mamičiek tiež počúva Mozarta či Vivaldiho v snahe rozvíjať u svojho drobca genialitu. Odborníci sa tu však rozchádzajú a nezaručujú, že dieťa, ktoré v brušku počúvalo týchto skladateľov, bude automaticky geniálne. Napriek tomu, hudba týchto skladateľov je u bábätiek veľmi obľúbená a vítaná.  

S púšťaním hudby môžete začať od 4. mesiaca. Dokonca, ak vám to bude vyhovovať, informujte sa v pôrodnici, kde sa chystáte rodiť, či je možné mať počas pôrodu zapnutú hudbu. Vďaka pozitívnej asociácii si môžete pôrod takto šikovne uľahčiť. 

dieťatko, bábätko, ktoré spí
Zdroj: pexels

Bábätká si hudbu pamätajú

S bábätkom v brušku si tiež môžete nacvičovať uspávací rituál. Milá uspávanka, tesne predtým ako sa s ním uložíte spať, vám tiež môže pomôcť potom, keď už bude bábätko na svete a budete ho ukladať do postieľky. Vďaka pamäťovej stope z bruška môže byť uspávanie o niečo jednoduchšie.

Podľa odborníkov a trénerov muzikoterapie by ste sa mali vyhnúť hlasným a silným zvukom, ktoré môžu bábätko v brušku vystrašiť. Rocková či metalová hudba, hoc je vášmu srdcu blízka, by mohla bábätko v brušku znepokojiť. Aj tu ale treba myslieť na to, že od prípadu k prípadu sa preferencie drobcov môžu líšiť. Každé bábätko je iné, a preto ak sa vášmu bábätku bude páčiť iná ako pokojná hudba, nebojte sa mu ju pustiť. 

 

Zdroje:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/296739/ako-sa-vyvija-sluch-odkedy-a-co-vsetko-pocuju-babatka-v-brusku/
https://najmama.aktuality.sk/clanok/237318/hudba-dokaze-s-detmi-zazraky-tusite-vobec-az-aky-ma-vplyv/
https://www.healthline.com/health/pregnancy/music-for-baby-in-womb