Z rozprávky do rozprávky – po slovenských hradoch

najkrajšie hrady na slovensku

Príliš ľahko zabúdame na to, v akej čarovnej krajine žijeme. Okrem krásneho prírodného bohatstva sa na našom malom Slovensku ukrýva množstvo majestátnych historických pamiatok. Hrady a zámky, ktoré nám môže závidieť nejedna veľmoc sú pýchou našej krajiny. Takmer v každom regióne možno nájsť nejakú tú perlu nášho kultúrneho dedičstva. Ak hľadáte inšpiráciu na príjemný výlet s rodinou, určite si vyberiete nejeden z nich. Ponúkame výber, aké hrady a zámky na Slovensku by ste rozhodne nemali vynechať.

Oravský hrad

Hrad sa týči nad riekou Orava, nad Oravským Podzámkom. Hrad postavený na strmej skale dokonale kopíruje jej tvar a pôsobí ako nedobytné orlie hniezdo na jej úpätí. Hrad ako vystrihnutý z rozprávkovej knihy sa preto často stáva cieľom nie len slovenských filmárov, ktorí tu natočili legendy ako Upír Nosferatu. Svoju finálnu podobu dostal za vlády Thurzovcov v roku 1611. I tento hrad sa ale nevyhol ničivej sile ohňa a dlhé roky chátral. Našťastie sa do jeho rekonštrukcie pustili, hoci až po 2. svetovej vojne a tak sa dnes môžeme kochať nad jeho krásou. Návštevníkov láka i komplex tajomných podzemných chodieb. Hrad je dejiskom mnohých podujatí a vystúpení, ktoré len podčiarknu atmosféru hradu. Na hrad sa dostanete pešo spod Oravského Podzámku. Do obce sa okrem auta dostanete i vlakom, ktorého zastávka je len niekoľko minút od hradu. Za základný okruh zaplatíte 7 €, deti, študenti a dôchodcovia 3,5 € a deti do 6 rokov sa na hrad dostanú zadarmo.

Oravský hrad
zdroj: Unsplash

Spišský hrad

Nad Spišom sa už od 12. storočia vyníma jeden z najväčších hradov v strednej Európe -Spišský hrad. Svoju finálnu podobu nadobudol až v 18. storočí, kedy ho i roku 1780 zasiahol rozsiahly požiar a premenil majestátny hrad na zrúcaninu. Táto impozantná zrúcanina hradu je od roku 1993 zaradené do zoznamu svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. V hradnom komplexe sú okrem iných zaujímavých artefaktov umiestnené i expozície Spišského múzea.  Hrad je ľahko prístupný i z hlavného ťahu diaľnice. Auto môžete nechať na parkovisku odkiaľ to na hrad máte pešo už len 10 minút. Alebo si môžete spraviť dlhšiu prechádzku (približne hodinovú) zo Spišského Podhradia a obdivovať krajinu. Základné vstupné na hrad počas sezóny je 8 € pre dospelých, 6 € pre študentov a 4 € pre deti do 18 rokov. Samozrejme si môžete vybaviť i výhodnejšie rodinné vstupy. Pri príležitosti návštevy hradu si môžete odbehnúť a navštíviť i blízku Levoču a Spišskú Kapitulu, ktoré len vyzdvihnú celkový zážitok z návštevy čarovného Spiša.

Bojnický zámok

Nie nadarmo patrí tento rozprávkový zámok k jedným z najnavštevovanejších na Slovensku. Dominanta Bojníc, mestečka neďaleko od Prievidze, je zasadená do čarokrásnej zelene priľahlých parkov a lesoparkov. Charakteristické veže zámku sú známe takmer každému Slovákovi. Na zámku sa vystriedali len tie najznámejšie slovenské šľachtické rody, akými boli i Pálfiovci, ktorí sa zaslúžili a súčasnú podobu zámku. Zámok je každoročným dejiskom festivalu duchov a strašidiel, ktorý láka najmä rodiny s deťmi. Okrem samotného zámku návštevníkov očarí i zámocký park, šesťsto ročná Bojnická lipa kráľa Mateja a ZOO nachádzajúca sa len niekoľko desiatok metrov od zámku. Poprechádzať sa po areáli zámku a parku je ako preniesť sa do doby princov a princezien. Zámok dýcha romantickou atmosférou a je cieľom prechádzky pre mnohé zamilované páry. Za “Zámocký okruh” zaplatí dospelý 10 €, študent 6 €, dieťa od 6 do 15 rokov 4 €, dieťa od 3 do 6 rokov 1 € a dieťa do 3 rokov môže navštíviť zámok zadarmo.

Trenčiansky hrad

Dominanta Považia ležiaca na strmom brale dohliada na obyvateľov mesta Trenčín. Jeho história sa datuje už do 11. storočia. Asi najznámejším obyvateľom hradu bol bájny Pán Váhu a Tatier – Matúš Čák Trenčiansky. V objekte sídli Trenčianske múzeum, ktoré ponúka množstvo prehliadok expozícií. Návštevníci môžu obdivovať i povestnú studňu lásky, ktorú vykopal Omar kvôli milovanej Fatyme. Hrad je ľahko viditeľný už zo železničných koľají. Dostanete sa naň priamo z centra mesta pešo. Za obhliadku malého okruhu dospelí zaplatia 5 €, deti medzi 6 -18 a študenti 3,5 € a deti medzi 3-6 len 1€.

Trenčiansky hrad Matúša Čáka Trenčianskeho
zdroj: 123RF

Hrad Devín

Dejisko formovania slovenskej histórie sa vypína nad sútokom Dunaja a Moravy. Hradisko sa ťahá po hradnom brale a vytvára tak neopakovateľný tvar kamenných hradieb. Na tomto strategickom mieste možno obdivovať pozostatky kostola z obdobia Veľkej Moravy. Okrem mnohých iných zaujímavostí je pre návštevníkov prístupná i terasa, z ktorej si môžu vychutnať skvostný pohľad na vlniaci sa Dunaj a Rakúsko. Ide o výhľad hodný kráľov. Asi najcharakteristickejším pre hrad Devín je pohľad na tzv. Panenskú vežu – štíhlu  vežu vychádzajúcu akoby z brala. Návštevníci si môžu užiť i šermiarske predstavenia. Pod hrad sa dostanete autom, MHD, ba dokonca loďou do blízkeho prístavu. Základná cena vstupného na hrad je 5 € a zľavnené vstupné je 2,5 €. Nemali by ste zmeškať návštevu Devínskeho vinobrania.

Bratislavský hrad

Hrad so štyrmi vežičkami ako z detskej kresby sa vypína nad hlavným mestom a Dunajom. Bratislavský hrad je povinnou zastávkou každého návštevníka Bratislavy. Svojou charakteristickou farebnosťou a architektúrou hádam nie je Slováka, ktorý by si ho nevedel predstaviť. Podoba hradu ako ho poznáme dnes bola realizovaná za vlády Márie Terézie. Interiér hradu tvorí niekoľko expozícií prístupných verejnosti. Nádvorie hradu je väčšinu roka návštevníkom voľne prístupné. Okrem charakteristického výhľadu na Dunaj, most SNP, UFO a Petržalku, návštevníkom ponúka príjemnú prechádzku parkom. Park je skvelým miestom na oddych v tráve s knihou v ruke. Nádvorie je dejiskom mnohých kultúrnych podujatí a koncertov. Na hrad vedie niekoľko ciest zo Starého mesta, no dostanete sa naň i MHD alebo autom. Do hradu sa dospelý dostane za 10 €, žiak a študent za 4 € a deti do 6 rokov zadarmo.

Bratislavský hrad
zdroj: Unsplash

Nitriansky hrad

Hrad nad najstarším slovenským mestom, Nitrou, nahradil pôvodné slovanské hradisko. Dominantou hradu je prekrásna katedrála, ktorá tvorí dokonalý vzhľad hradu. Hrad je možné vidieť takmer z celej Nitry a pôsobí ako srdce mesta. Návštevníci sa môžu poprechádzať po nádvorí hradu odkiaľ majú výhľad na celé mesto i katedrále sv. Emeréma. Hrad týčiaci sa na jednom zo siedmych pahorkov mesta je ľahko prístupný z centra pešo alebo sa naň dostanete i autom, ktoré necháte zaparkované na platenom parkovisku pod hradom. Vstupné do areálu hradu je 0,50 € a kombinované vstupné do múzea a veže je 4 € pre dospelé osoby a 2 € pri zľavnených vstupenkách.

Tieto pamiatky sú len ochutnávkou všetkých skvostov, ktoré u nás máme. Hrady a zámky na Slovensku sú nezabudnuteľné pre každého návštevníka. Steny týchto pamiatok vám rozpovedajú krásne i smutné príbehy. Sú to miesta, kde sa písala naša história od Slovanov, šľachticov, štúrovcov až do dnes. Naplánujte si výlet s rodinkou a odkrývajte s nimi naše kultúrne bohatstvo. Nezabudnite, že až 37 slovenských múzeí je otvorených zadarmo každú prvú nedeľu v mesiaci. Ktorý zo slovenských hradov a zámkov je váš najobľúbenejší?