Hmyz sa zobudil! Ako sa brániť?

Ako sa brániť proti hmyzu

Spolu so slniečkom sa prebudil aj bodavý hmyz, ktorý v kombinácii s naším odhaleným telom, alebo strohým oblečením prináša už známy scenár. Počas tohto roka prišli vysoké teploty veľmi skoro, a preto má už určite každý z vás za sebou večerné grilovanie na záhrade, či kúpanie a osviežovanie sa počas denných horúčav pri jazerách a vodných plochách. Azda najčastejším spoločníkom bez pozvánky sa v takéto dni stáva komár, ktorého poštípanie nás sprevádza ešte dlho a neustále sa nám pripomína svrbením. Pri opaľovaní na záhrade však môžeme bosými nohami stúpiť na včelu, osu alebo mravca, ktorý po sebe nechajú omnoho bolestivejšie značky a v prípade alergikov predstavuje takáto situácia i veľkú hrozbu. Ak sa vyberiete schladiť do lesa, môže sa stať, že si domov prinesiete čierneho pasažiera – kliešťa. Rady, ako sa proti takémuto hmyzu chrániť, alebo ak je už neskoro, akú prvú pomoc podať po uštipnutí, vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Uštipnutie hmyzom spôsobuje vo väčšine prípadov nepríjemné svrbenie a začervenanie
zdroj: 123RF

Ten najotravnejší

Začneme tým najotravnejším druhom hmyzu, ktorým je komár. Na svete sa vyskytuje približne 3000 druhov komárov, pričom len v našich končinách sa pohybuje okolo 40-50 druhov, no tieto neprenášajú žiadne vážne choroby. V ojedinelých prípadoch sa môžu dostaviť horúčky a stavy pripomínajúce bežné vírusové ochorenie. Miesto bodnutia však sčervenie, mierne opuchne a výrazne svrbí.

Ak sme doma, pred komármi je možné sa chrániť sieťkami na oknách a dverách našich príbytkov, v obchodoch sú dostupné rôzne odpudzovače do zásuviek i na báze ultrazvuku. Za vyskúšanie určite stojí aj vylúhovanie klinčekov v jednom decilitry 50 percentného liehu (alebo Alpy). Zmesou si pred uložením sa do postele potrite ruky aj čelo. Bude sa vám nielen príjemne zaspávať, no komáre si na vás navyše netrúfnu. Niekedy môže pomôcť potrieť okenné rámy cesnakom – tento pach by ich mal odpudiť.

To isté platí aj o konzumácii cesnaku, alebo ak vám nevadí kategória prírodných alternatív, skúste sa potrieť bravčovou masťou. Pri posedení vonku môžete využiť repelent. Komáre sú údajne citlivé aj na sálajúci dym. Použiť môžete špeciálne fakle ktoré odpudzujú hmyz.

Ak sa predsa komárovi podarilo vás poštípať, na miesto vpichu aplikujte, napríklad dezinfekčný prostriedok a antihistaminikum v podobe fenistilového gélu. Ak nemáte v lekárničke spomínaný gél, využite ľad, ktorý vám prinesie úľavu pri svrbení. Podobný účinok docielite, ak miesto ponoríte do studenej vody s lyžičkou sódy bikarbóny. Miesto bodnutia skúste potrieť kvapkami levanduľového oleja. Staré mamy radia vyskúšať aj nasledujúce domáce prírodné ingrediencie: čerstvá cibuľa, kvapky citrónovej šťavy, rozdrvená petržlenová vňať, listy čiernych ríbezlí či nakrájaná paradajka.

Proti hmyzu je vhodné sa chrániť repelentmi alebo inými prípravkami ešte pred odchodom z domu
zdroj: 123RF

Boľavejšie uštipnutia

Osa, sršeň, včela… bodnutie takýmto hmyzom nielen bolí, ale môže znamenať aj ohrozenie života, a to nielen pre alergikov, ale aj pre ľudí, ktorí dostanú hneď niekoľko žihadiel, napríklad do krku, hrdla alebo do jazyka. Rýchla pomoc je v tomto prípade veľmi dôležitá. Medzi všeobecné pravidlá správania sa po bodnutí blanokrídleho hmyzu patrí čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo – nechtami alebo pinzetou. Pri vyťahovaní žihadla sa treba vyvarovať stlačenia jedového vačku, preto ho treba zachytiť čo najbližšie pri koži. Ranku je potrebné dezinfikovať, na miesto bodnutia priložiť octanový či ľadový obklad, potrieť proti alergicky pôsobiacim gélom.

Dobrú službu urobia aj voľno predajné tabletky antihistaminika a tiež analgetika proti bolesti. Včela po bodnutí zanecháva v mieste vpichu i svoj zadoček a tráviaci trakt, preto po bodnutí umiera. Osa a sršeň však majú hladké žihadlo, ktoré po bodnutí dokážu vybraťútočia opakovane. Predísť uštipnutiu do najcitlivejšieho miesta môžete predovšetkým zakrývaním svojich nápojov, konkrétne plechoviek, do ktorých môže osa alebo včela ľahko vliezť a vy ju následne vypijete. Osa môže vo vašej ústnej dutine zaútočiť aj zo zrelého ovocia.

Sršne sú veľmi nebezpečné iba v tom prípade, ak cítia ohrozenie ich hniezda. To platí vo všetkých prípadoch, preto sa určite nesnažte zlikvidovať úle a hniezda bez pomoci odborníka. Vyhnite sa v prírode aj parfumom, voňavým krémom na opaľovanie, šampónom a lakom na vlasy, ktoré tento hmyz lákajú. Dávajte si pozor, kam stúpate a vždy si vyprášte uteráky, osušky či podušky, na ktoré si idete akurát sadnúť či ľahnúť.

Po bodnutím vymenovanými druhmi hmyzu sa môžu prejaviť rôzne stupne reakcie, pričom štvrtý stupeň predstavuje až anafylaktický šok a zástavu srdca. Pri vážnejších príznakoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Nebezpečný cudzopasník

Už dlhý čas je vyvrátená domnienka, že kliešte padajú v lese zo stromov. Priniesť domov si ho môžete aj z prechádzky po lúke. Kliešť sa na nás neprichytí okamžite, ako sa dostane na našu kožu. Hľadá si vhodné miesto – jemnú a vlhkú pokožku na slabinách, v podpazuší, v kolenných jamkách, za ušami či vo vlasoch. Prichytáva sa protismernými zúbkami ústneho orgánu v tvare harpúny.

Sliny obsahujú látky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď hostiteľa na prisatie – preto poštípanie kliešťom nesvrbí a nebolí. Práve sliny kliešťov sú zdrojom nákazy chorôb, ktoré kliešte prenášajú. Sú nimi kliešťová encefalitída a borelióza, no aj iné zriedkavejšie choroby. Odporúčame vám informovať sa u svojho lekára o možnosti očkovania proti kliešťovej encefalitíde.

Kliešťová encefalitída

je zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán. Po inkubačnom období, ktoré trvá jeden až dva týždne, sa ochorenie začína typickými chrípkovými príznakmi. Trvajú niekoľko dní, potom ustúpia a pacient sa cíti zdravý. Veľmi často sa už ďalšie príznaky neobjavia a človek získa imunitu ako po inej prekonanej chorobe. V opačnom prípade pri zápale mozgových blán môže nastať vracanie, silné bolesti hlavy, svetloplachosť, závraty a vysoká horúčka. Môžu byť ohrozené životne dôležité funkcie – dýchanie, srdcový rytmus alebo nastane obrna hornej končatiny a ramenného pletenca. Komplikáciami sú hluchota, obrny hlavových nervov či následné poruchy koncentrácie, pamäti a záchvaty úzkosti.

Lymska borelióza

Najtypickejším príznakom nákazy lymskou boreliózou je červená škvrna s bielym stredom v mieste prisatia kliešťa. Výskyt škvrny môžu sprevádzať horúčka, únava, malátnosť alebo zvracanie. Červená škvrna sa rozširuje a môže dosiahnuť aj niekoľko desiatok centimetrov. V tomto štádiu sa dá choroba pomerne ľahko odhaliť a je nutné okamžite nasadiť účinné antibiotiká. Žiaľ, až 30 percent nákaz sa spočiatku takto neprejavuje a nepozorované prejdú do ďalšieho štádia. Pre druhú fázu choroby sú typické opuchy kĺbov, bolesti svalov, výnimočná nie je ani periférna obrna nervov – najčastejšie je postihnutý lícny nerv. Tretia fáza prichádza niekoľko mesiacov až rokov po infekcii. Okrem zápalov kĺbov a postihnutia pohybového aparátu sa môže prejaviť aj zápal mozgu, miechy, srdcového svalu alebo oka. Borelióza môže vážne poškodiť organizmus a zanechať trvalé následky na kĺboch, nervoch i mozgu. Pri vážnejších formách sú preto nutné injekčná liečba a antibiotiká.

Na prechádzky a turistiku vyberajte vhodné oblečenie, najlepšie dlhé nohavice a po návrate si vždy skontrolujte celé telo. Nikdy kliešťa netrhajte nasilu, hlavička s nákazlivými slinami by mohla zostať dnu. Po vybratí kliešťa si všímajte zmeny na koži a chorobné príznaky. Ak cítite chrípkové príznaky či objavíte na mieste vpichu červený kruh, okamžite navštívte lekára. Z vašich krvných testov zistí, či ste sa nakazili.

Kliešťa odstraňujeme pinzetou, ktorú priložíme čo najbližšie ku koži. Odborníci odporúčajú kliešťa vykývať, nie vytočiť. Ideálne je aj kúpiť si špeciálnu pomôcku, ktorá nestojí ani dve eurá a pomocou nej dostanete cudzopasníka z tela najrýchlejšie.

Vážnejšie príznaky všetkých uštipnutí nikdy nepodceňujte a nesnažte sa ich za každú cenu riešiť len našimi radami. Každý organizmus je jedinečný a reaguje úplne inak. Takisto sa môže u vás počas života vyvinúť alergia a to, že ste pred pár rokmi nemali alergickú reakciu po uštipnutí včelou, dnes už platiť nemusí.