Halloween párty – čo všetko potrebujete?

Ľudia v maskách na halloween párty.

Dnes už asi neexistuje človek, ktorý by sa nestretol s pojmom Halloween. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký je jeho význam? Halloween je pôvodom keltský sviatok  Samhain. Oslavuje sa v predvečer a noc z 31.októbra na 1.november pred slovenským Sviatkom všetkých svätých. Kelti boli presvedčení, že v tento večer sa otvára brána medzi svetom mŕtvych a živých a zosnulé duše sa vracajú na zem. 

V 16.storočí ľudia verili, že im mŕtvi môžu nejako ublížiť, preto sa prezliekali do strašidelných kostýmov. Mysleli si, že im to pomôže ich zmiasť. Tento sviatok má dlhú históriu a nie je iba americkým a komerčným, ako sa mnohí domnievajú. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako usporiadať Halloween párty a čo všetko k tomu potrebujete.

Usporiadajte nezabudnuteľnú Halloween párty

S Halloweenom sa najčastejšie stretávame v školských zariadeniach, podnikoch a nákupných centrách. Tento sviatok si užívajú najmä deti a mladí ľudia, ktorí sa chcú zabaviť. Chystáte sa aj vy na nejakú Halloweensku párty? A čo tak ju zorganizovať? Nie je na tom predsa nič zložité a určite všetkých poriadne prekvapíte. Tak poďme na to.

Rodina s deťmi na Halloween párty.

Aké tradície sa spájajú s Halloweenom?

Predtým, ako sa rozhodnete usporiadať Halloweensku párty, je potrebné, aby ste poznali typické tradície, ktoré sa s týmto sviatkom spájajú. Vďaka tomu budete vedieť lepšie pripraviť program a vaši hostia sa zaručene nebudú nudiť.

Trick-or-treating

O tejto tradícií ste už určite počuli a deti ju doslova zbožňujú. V tomto období je v Amerike veľký dopyt po sladkostiach. Prečo? Deti sa na Halloweensku noc zvyknú obliecť do strašidelných kostýmov a chodia od domu k domu s tradičnou formulkou: „trick or treat“. Čo znamená, že buď im susedia vyhovejú a dajú im nejakú sladkosť alebo im deti vyvedú nejaký žartík. V tento večer majú deti dovolené ísť neskôr spať a nebudú potrestané, za to čo vyvedú. 

Halloween párty s deťmi - trick or treat
Zdroj: pexels

Vyrezávanie tekvíc

Vyrezané tekvice sú jedným z hlavných symbolov Halloweenu, avšak, len málokto vie, prečo sa to vlastne robí. Táto tradícia sa spája s legendou o zlom Jackovi. Hovorí sa, že Jack O‘ Lantern bol taký zlý, že ho nechcelo prijať ani nebo ani peklo. Diabol ho poslal naspäť na zem a dal mu žeravý uhlík, aby si mohol svietiť na cestu. On ho vložil do vykrojenej tekvice a takto vraj blúdi do dnes. Odvtedy sa na Halloween vyrezávajú tekvice po celom svete. 

Snap apple

Snap apple pochádza z rímskych rituálov bohyne Pomony a v súčasnosti je zábavnou hrou počas Halloweenu. Cieľom je len pomocou úst vytiahnuť jablko z nádoby s vodou. Túto hru hrajú najmä mladí a slobodní ľudia. Ten, komu sa podarí uchmatnúť jablko ako prvému, bude najskôr stáť pred svadobným oltárom. 

halloween párty a vyrezávanie tekvíc
Zdroj: pexels

Čo nesmie chýbať na Halloweenskej párty?

Pri príprave Halloweenskej párty musíte dbať na niekoľko dôležitých detailov. Tým najdôležitejším je, aby všetci pozvaní prišli v halloweenskom kostýme. Na výber máte z dvoch možností. Buď si strašidelný kostým kúpite alebo si ho vyrobíte. Výroba kostýmu môže byť veľmi zábavnou aktivitou pre deti, ale aj pre dospelých. To, aký kostým si vyberiete alebo vytvoríte je len na vás. Fantázii sa medze nekladú. Chcete vedieť čo všetko k tomu potrebujete? Čítajte ďalej. 

Strašidelný kostým

V dnešnej dobe si môžete kúpiť už hotové detské, dámske, ale aj pánske kostýmy, ktoré si stačí obliecť. Je to najjednoduchší spôsob ako splniť požiadavku hostiteľa, a zároveň nemusíte stráviť priveľa času výrobou kostýmu. Medzi časté a veľmi obľúbené kostýmy patria najmä čarodejnice, múmie, čerti, upíri, klauni, zombie, superhrdinovia, ale aj postavy z rozprávok a historických období. 

Maska na tvár

Ak chcete dodať kostýmu dôveryhodnejší efekt, môžete si vybrať perfektnú halloweensku masku, vďaka ktorej vás nikto nespozná. K dispozícii máte rôzne masky, parochne, škrabošky, fúzy a dokonca aj strašidelné rúška, ktoré oživia váš outfit. 

Farby na tvár a telo

Chcete ešte viac využiť svoju kreativitu? S tým vám pomôžu jedinečné farby na tvár a telo, vďaka ktorým bude váš kostým úplne originálny.  Vybrať si môžete zo základných farieb, ale aj z netradičných ako sú zlatá, strieborná, s holografickým efektom, neonová s UV efektom a rôzne kozmetické glitre. 

Farebné šošovky

Nič nedokáže ozvláštniť halloweensky kostým tak, ako farebné kontaktné šošovky. Vybrať si môžete z množstva jedinečných druhov, vďaka ktorým bude váš pohľad priťahovať pozornosť všetkých zúčastnených. Chcete byť vlkolakom, upírom, robotom či animovanou postavičkou? S farebnými kontaktnými šošovkami to nebude žiadny problém.

pobyt na halloween vo Wellness Hotel Patince
Zdroj: freepik

Jazvy

Halloween je čas, kedy sa neskrývajú žiadne rany ani jazvy, ale dotvárajú tie najlepšie kostýmy. Kúpiť si môžete tvarovaciu hmotu na vytvorenie jazvy, ale aj nalepovacie tetovania, ktoré budú vyzerať ako skutočné zranenia. 

Nezabudnite na Halloweensku výzdobu

Aká by to bola Halloweenska párty bez strašidelnej výzdoby? Dekorácie sú ďalšou veľmi podstatnou súčasťou Halloweenu a pomáhajú vytvoriť magickú atmosféru. Veľmi obľúbené sú halloweenske nápisy, balóny, girlandy, nálepky na okná a steny, etikety na fľaše, konfety, pavučiny a sviečky. 

Tak a teraz už máte všetko potrebné na Halloweensku párty. Pripraviť môžete aj halloweenske špeciality, dobrú hudbu a zábavné aktivity. Stačí už len počkať na hostí a párty sa môže začať.