Geocaching – zábava s objavovaním pre celú rodinu

geocaching

Drieme vo vás dobrodružná povaha? Milujete filmy, kde sa lovia poklady, plnia logické hádanky a adrenalín preteká žilami? Alebo už naozaj neviete ako zabaviť svoje deťúrence? Čo takto skúsiť Geocaching. Zábavka, ktorá vtiahne vašu rodinu i priateľov a tieto prázdniny dostanú úplne iný nádych. 

Geocaching, čo to je?

Geocaching je predovšetkým zábava, z istého pohľadu ide i o šport, pri ktorom hľadáte ukrytý poklad v reálnom svete. Ak sa stanete hľadačom, stane sa z vás kešer, ktorý musí pri hľadaní pokladu využívať GPS súradnice. Na súradniciach daného miesta potom musíte nájsť  skrytý kontajner, teda kešku (geocache).

Ako s Geocachingom začať?

K tomu, aby ste sa pripojil k lovcom pokladu na celom svete, potrebuje 2 veci:

 • hráčsky účet na stránke Geocaching.com
 • GPS zariadenie alebo mobil, v ktorom GPS máte

Za členstvo v tejto hre nezaplatíte ani cent. Stačí, ak sa len bezplatne zaregistrujete. Kešky, teda malé schránky s informáciami, sa ukrývajú po celom svete. Momentálne je aktívnych okolo 3 miliónov kešiek. Ak teda s hrou chcete začať, zaregistrujte sa, zadajte svoje súradnice a kliknite na mapu. Tá vás navedie k miestu vášho pokladu.

geocaching_forest_les_stromy
Zdroj: www.unsplash.com

Po objavení kešky sa môžete s dobrým pocitom pokochať ich obsahom. Zvyčajne tam nájdete nejakú drobnosť či dokonca špeciálny predmet. Pri tejto hre existuje pravidlo, ktoré keškeri rešpektujú:  v prípade, že sa rozhodnete niečo z kešky vziať, mali by ste do nej umiestniť iný predmet rovnakej alebo vyššej hodnoty. Podstatné pri hre je to, aby ste po nájdení svojho pokladu vrátili kešku na miesto, aby ju mohli objavovať aj ďalší. Skrýše bývajú skutočne najrôznejšie, od jednoducho prístupných až po úkryty hodné zdatných horolezcov. Náročnosť daného bádania uvidíte priamo na stránke alebo v aplikácii, preto, ak ste nováčikom, zoznamujte sa s hrou pomaly.

Na aké kešky môžete naraziť?

Veru, aj táto hra je poriadne premyslená a nie je keška ako keška. Ak sa rozhodnete pustiť sa do tohto dobrodružstva, tak vo svojom okolí môže nájsť takéto kešky:

 • Tradičná keška: ide o schránku, v ktorej sa nachádza minimálne ceruzka a zápisník. Môže mať rôznu veľkosť a vy do nej môžete vpísať svoj zážitok či pocity.
 • Multikeška: je už o niečo náročnejšia, k jej objaveniu musíte prejsť niekoľko stanovíšť, na ktorých získate indície, ktoré vás navedú k cieľu.
 • Mystery keška: táto keška upozorňuje na nejakú udalosť zvolanú hráčmi.
 • Wherigo keška: túto kešku je možné  nájsť len s pomocou kompatibilných GPS prístrojov. Je spojená s rôznymi úlohami v teréne, ktoré sa spájajú aj s virtuálnym príbehom.
kompas_geocaching
Zdroj: www.freepik.com

Geocaching v kocke:

 1. Zaregistrujte sa na stránke geocaching.com.
 2. Zadajte miesto, kde by ste chceli kešky hľadať, alebo kliknite na tlačidlo „find my location“. Hru môžete hrať doma či na dovolenke.
 3. V zozname kešiek si vyberte tú, ktorá vás zaujala a informujte sa, čo je nutné k jej nájdeniu. V tomto kroku sa dozviete aj to, či vybranú kešku môžu ísť hľadať napríklad i začiatočníci a podobne.
 4. Vypátrajte súradnice kešky pomocou GPS prístroja. Ten vás dovedie do blízkosti úkrytu, kešku však už musíte hľadať vy. 
 5. Po nájdení kešky si užite pocit hodný hľadača pokladov a vráťte schránku na svoje miesto.

TIP:
Ak sa pustíte do hľadania pokladov, nepreceňujte svoje sily či sily vášho tímu. Má ísť o zábavu. Začnite s jednoduchými keškami. Ak sa chystáte hľadať kešky do prírody nezabúdajte na občerstvenie, vodu a správnu obuv!

Prajeme veľa objavených kešiek a kopec zábavy!