Frisbee nie je len lietajúci tanier

frisbee je nielen zábavka, ale aj šport

Hádzanie lietajúceho taniera patrí medzi pomerne mladé športy. Tradícia frisbee vznikla vlastne náhodou a málokto tuší, že bez sladkých pochúťok – tort a koláčov by sme si túto športovú aktivitu zrejme nikdy nezahrali. O tom, že to nie je len obyčajný lietajúci tanier, ale viaže sa k nemu množstvo zaujímavostí sa môžete presvedčiť, keď s nami nakuknete do histórie tohto netradičného športu.

Za všetkým sú torty

Ku všetkým svetoznámym značkám sa viaže nejaký príbeh. Rovnako je to aj s populárnym lietajúcim tanierom „frisbee“, ktorého história sa začala písať koncom 19. storočia. Za všetkým stojí americká firma „Frisbie Pie Company“, ktorú preslávil nielen názov, ale aj lahodné keksy, koláče a torty.

V časoch, keď spoločnosť prosperovala, sa pieklo denne až 80 000 tort. Torty boli obľúbené nielen pre svoju chuť, ale v 20. a 30. rokoch najmä u detí aj ich ploché ľahké plechové podnosy. Tie deti vyťahovali z odpadkových košov a hádzali si ich na ulici.

O niečo neskôr našiel v lietajúcich podnosoch inšpiráciu Walter Frederick Morrison a urobil tak obchod svojho života. Po Morrisonovom návrate z druhej svetovej vojny, v ktorej slúžil ako pilot, sa rozhodol zlepšiť vlastnosti lietajúcich podnosov. Tri roky po vojne uzreli svetlo sveta prvé taniere. V roku 1957 predal Morrison práva na lietajúce taniere firme Wham-O, ktorej šéf ich pomenoval „frisbee“.

Z nevinnej zábavky šport

Frisbee postupne dobylo svet a dokonca sa vznikli aj nové druhy športov. Najznámejší je ultimate frisbee, v ktorom proti sebe stoja dva tímy zložené zo siedmich hráčov. Hra má svoje vlastné pravidlá, pričom tímy súťažia na ihrisku s diskom s hmostnosťou 175 g. Keďže ultimate frisbee sa hrá bez rozhodcu a základom je dôvera medzi spoluhráčmi, právom sa považuje za najférovejší šport.

frisbee môžete trénovať aj so svojím psím miláčikom, kedy pôjde dokonca o dogfrisbee
zdroj: 123RF

Frisbee nie je iba kolektívny šport alebo aktivita určená pre ľudí. Lietajúci tanier môžete pokojne hádzať aj svojmu psiemu miláčikovi a ozvláštniť tak venčenie alebo dlhú chvíľku. Pokiaľ má váš štvornohý kamarát dostatočný pohybový talent, môžete túto zábavku rozvinúť a trénovať s chlpáčom dogfrisbee.

Prečo je frisbee vlastne také obľúbené?

Tí, ktorí sa frisbee ešte nehrali, nechápu, čo je na tejto aktivite také „extra“. Všetci, ktorí ho vyskúšali, môžu potvrdiť jedno: ide o  skvelý spôsob, ako sa odreagovať a stráviť príjemné chvíle pri zábavnej činnosti.

  • Zahráte si ho kdekoľvek: Na hru s frisbee nepotrebujete tenisový kurt, futbalový štadión ani športovú halu. Stačí vám dvor alebo lúka, kde si môžete lietajúci tanier hádzať. Frisbee tanier je ľahko prenosný, preto ho môžete zobrať so sebou kamkoľvek pôjdete.
  • Je cenovo dostupný: Obrovskou výhodou je jeho cenová dostupnosť. Pokiaľ nepotrebujete značkový, zaplatíte zaň v priemere približne 10 eur. Financie vám nezhltne ani kúpa drahého výstroja, ako je to pri iných športoch. Frisbee si zahráte v pohodlnom domácom oblečení.
  • Pre všetkých: Frisbee je univerzálny šport, ktorý si podmanil všetky vekové kategórie. Medzi malými deťmi aj aktívnymi dôchodcami sa nájdu tí, ktorí si frisbee radi zahrajú. Nezáleží na tom, koľko máte rokov, dôležité je, či máte chuť zahrať si.
  • Udrží vás fit: Pomôže vám zlepšiť si kondíciu. Vďaka tejto jednoduchej hre budete mať dostatok pohybu a strávite čas na čerstvom vzduchu. Navyše pravidelným hraním si vyformujete postavu a udržíte sa v skvelej kondícii.
  • Zlepšuje koordináciu: Ďalšou výhodou, prečo by ste ho mali aspoň skúsiť je, že toto napohľad obyčajné hádzanie lietajúceho taniera zlepší vašu koordináciu. Základom správneho hrania je ovládanie techniky, ktorú si osvojíte za krátky čas.

Radosť ako bonus

To najdôležitejšie je: Pri frisbee si užijete nespútanú zábavu a strávite radostné chvíle so svojimi deťmi, rodinou, priateľmi, či vaším štvornohým kamarátom. Jednoduchá hra vás dostane a vy sa budete tešiť na to, kedy si opäť nájdete čas a prevetráte seba aj svoj lietajúci tanier.