Feng shui – Ako si zariadiť domov?

feng shui_ako si zariadiť dom_bývanie

Zariaďovanie nového bytu či domu je dôležitým krokom na ceste za vysnívaným bývaním, preto je potrebné venovať tomu dostatok času a pozornosti. V dnešnej dobe existuje veľa štýlov a spôsobov, ktorými sa môžete inšpirovať pri zariaďovaní. Výber závisí od toho, čo sa vám páči. Určite nám dáte za pravdu, že priestor v ktorom bývate, ovplyvňuje vašu náladu, zdravie a celkovú energiu. Počuli ste už o feng shui? Poznáte jeho základné princípy? Viete ich správne využiť pri zariaďovaní vášho bývania? 

Čo je feng shui?

Feng shui je čínske slovné spojenie, pričom feng v preklade znamená vietor a shui vodu. Podľa tejto starej čínskej filozofie každý jeden človek, rastlina, zviera či predmet majú svoju energiu tzv. Čchi. Cieľom je nájsť rovnováhu medzi energiami a priniesť pozitívne zmeny vďaka súlade človeka s priestorom. Tento spôsob zariaďovania by mal podporiť prúdenie dobrej energie a chrániť pred negatívnymi vplyvmi. Ak vyberiete tie správne farby a rozmiestnite nábytok podľa pravidiel feng shui, vytvoríte si domov, do ktorého sa budete vždy radi vracať. 

5 elementov, ktoré prispievajú k harmónii v interiéri

Feng shui nás vedie k vytvoreniu harmonického a vyrovnaného života, a to nielen vďaka mysleniu, ale prostredníctvom usporiadania priestoru, v ktorom žijeme. Samotnému usporiadaniu predchádza analýza objektu, ktorá má za úlohu rozprúdiť pozitívnu energiu v súlade s prírodnými živlami. 

Základom feng shui je správny kolobeh živlov. Dobrá voda podporuje rast dreva, z ktorého vzniká oheň. Dohorením ohňa sa vytvára popol, ktorý predstavuje zem. Zo zeme sa ťaží kov, ktorý keď roztavíme, začína tiecť ako voda. Ak prírodné energie kolujú v tomto cykle, dokážeme zabezpečiť harmonické a zdravé prostredie.

feng shui_ako si zariadiť dom_bývanie_5 elementov
Zdroj: fengshuiharmony

Základné princípy feng shui

Existuje množstvo princípov feng shui, ale sami prídete na to, že nie je také ľahké všetky dodržať. Veľa závisí aj od toho, ako je dispozične riešený váš byt či dom. Vašou úlohou je už len zariadiť ho tak, aby spĺňal aspoň základné princípy, ktoré sú nasledovné:

  1. Základným pravidlom je čistota a poriadok. Ak chcete zariaďovať podľa feng shui, musíte sa zmieriť s tým, že pravidelné upratovanie je nevyhnutné. Všetko čo nemá svoje miesto, ale necháte to len tak pohodené, bráni prirodzenému toku energie. 
  2. Odstráňte poškodené veci a vymeňte ich za nové alebo ich opravte. Zbavte sa aj drobných nedostatkov akými sú praskajúca omietka, vyblednuté steny, vytŕčajúce staré klince a podobne. Mali by ste zachovať čo najviac otvoreného priestoru.
  3. Pracovnú zónu oddeľte od zóny oddychu. Predpokladáme, že vo vašom byte či dome sa určite nachádzajú aj elektronické zariadenia ako počítač, televízor, herná konzola a ďalšie. Nemusíte sa ich teraz zbaviť, avšak, nemali by ste ich mať v miestnosti, v ktorej spíte. 
  4. Pozor na živé kvety! Ak nejaké máte, mali by ste sa o ne pravidelne starať a zbaviť ich suchých alebo zvädnutých kvetov. Všetko čo je „mŕtve“ spomaľuje tok energie v miestnosti. To platí aj pre vypchaté poľovnícke trofeje, ktoré narúšajú celkovú harmóniu.
  5. Vyhýbajte sa predmetom a dekoráciám, ktoré vo vás vzbudzujú nepríjemné pocity, či už je to fotka bývalého partnera alebo nechcená dekorácia. Nahraďte ich dekoráciami, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne pocity. 
feng shui_ako si zariadiť dom_bývanie
Zdroj: unsplash

Význam jednotlivých farieb podľa feng shui

Každý element sa spája so špecifickými tvarmi a farbami, pričom každá má svoj význam a umiestnenie, kde by sa mala nachádzať. 

Oheň

Tento element sa spája s farbami ako sú červená, sýta oranžová, žiarivá žltá, lososová, purpurová a tiež s tvarmi plameňa, ostrými a uhlovými tvarmi a trojuholníkom. Takéto prvky umiestňujte smerom na juh. 

Zem

So zemou sa spájajú farby ako sú hnedá, oranžová, piesková žltá, terakota a tvarmi, ktoré sú najmä nízke, ploché a pravouhlé. Takéto prvky sa odporúča umiestniť na juhozápad alebo severovýchod. 

Kov

Tento element predstavuje farby ako sú biela, zlatá, strieborná, sivá, fialová, ľadová ružová a spája sa s okrúhlymi a oválnymi tvarmi a klenbami. Umiestnenie takýchto prvkov by malo byť na severozápad alebo západ. 

Voda

S vodou sa spájajú farby modrá a čierna a tvary ako sú vlnky, nepravidelné oblé tvary, špirály, oblúky, ktoré sú umiestnené na sever. 

Drevo

Tento element predstavuje najmä zelenú a tyrkysovú a tvary ako sú hranoly a vysoké úzke tvary. Umiestňujte ich na východ a juhovýchod.

feng shui_ako si zariadiť dom_bývanie
Zdroj: sk.weber

Ako zariadiť bývanie podľa feng shui?

Pri zariaďovaní sa nemusíte striktne držať pravidiel feng shui, ale môžete využiť aj vlastnú intuíciu. Vďaka nej sa vám podarí zariadiť presne taký domov, v ktorom sa budete cítiť dobre. Aby sa vám lepšie zariaďovalo, prejdeme si jednotlivé miestnosti a dozviete sa, na čo by ste sa mali zamerať. 

Predsieň

Predsieň je prvá miestnosť, do ktorej vstupujete, preto by mala zanechať čo najlepší dojem. V prvom rade by mala byť dostatočne priestranná a pri vstupe by vás nemali prekvapiť žiadne rozhádzané topánky. Zrkadlo sa nikdy neumiestňuje oproti dverám, aby neodrážalo dobrú energiu von. V predsieni umiestnite svietidlá s tienidlami svietiacimi nahor, ktoré povzbudzujú energiu. 

Obývačka

V obývačke by malo byť dostatok denného svetla a základom je, nenapratať ju množstvom nábytku. Obývaciu stenu by mali tvoriť len jednotlivé kusy nábytku, aby miestnosť vyzerala priestranne. Sedacia súprava by mala byť umiestnená ku stene, nie voľne v priestore. Nezabúdajte, že v obývačke by mal byť každý roh vyplnený, či už sú to kvety, lampy, skrinky alebo iné doplnky. Veľmi obľúbené dekorácie spájajúce sa s feng shui sú miska s mincami a žaba sediaca na minciach, ktoré symbolizujú bohatstvo.

Spálňa

Spálňa by mala byť priestorom, kde sa dokážete pokojne vyspať a načerpať energiu do ďalšieho dňa. Posteľ je najväčším kusom nábytku, preto ju umiestnite diagonálne oproti dverám. V miestnosti kde spíte, neumiestňujte žiadne zrkadlá, pretože pozývajú zlú energiu. 

Kuchyňa

Varenie podporuje hojnosť domácnosti, preto aj kuchyňa má svoje nenahraditeľné miesto. Najvhodnejšie umiestnenie sporáka je pri východnej alebo južnej stene, pretože práve tieto svetové strany sú vo vzťahu s drevom a ohňom. Všetky zariadenia v kuchyni, vrátane hodín a časomeračov, musia fungovať. Taktiež zabezpečte, aby vám nikde neodtekala voda. Spolu s ňou odtekajú aj financie. Odpadky vyhadzujte len do koša a často ich vynášajte. Nedopustite, aby sa Vám hromadili v byte či dome. Kuchyňu si vždy upracte, pretože špinavá kuchyňa prináša zlú energiu a znižuje kvalitu jedla. 

Zaujal vás tento spôsob zariaďovania? Feng shui je určite veľmi praktický spôsob ako vytvoriť z vašej nehnuteľnosti skutočný domov. Možno práve preto je tak veľmi obľúbený. Tento spôsob zariaďovania vnesie do vášho domova viac harmónie a relaxu.