Efektívne upratovanie? 6 neoceniteľných tipov do každej domácnosti

upratovanie

Upratovanie je pre niektorých z nás formou oddychu, pre iných nočnou morou. Aj keď každý to má inak, všetci sme radi, keď máme doma čisto a voňavo. Ako si túto činnosť uľahčiť? Prinášame zopár rád a užitočných trikov, aby bolo vaše upratovanie efektívnejšie. 

Upratujte priebežne

Urobte z upratovania rutinu. Určite si dni na pranie, vysávanie, polievanie kvetov, veľké upratovanie. Keď budete mať v domácich prácach systém, určite na nič nezabudnete. Aj keď je niekedy únavné po práci doma ešte upratovať, priebežne sa poriadok udržiava ľahšie. Neodkladajte veci na neskôr, ak máte špinavý sporák, rovno ho umyte. 

Urobte si rozpis úloh

Ak je vás v domácnosti viac, určite rozpis úloh pre každého člena rodiny. Ak z toho chcete urobiť zábavu, vyrobte si doma rozpisovú ruletu. Bude to spravodlivé a nikto nebude vedieť, aká práca ho bude kedy čakať. Bývate sami?  V tom prípade si určite dni na pranie, žehlenie, vysávanie, polievanie kvetov, prípadne na väčší nákup. Zoznam si dajte na viditeľné miesto. Vytvoríte si rutinu, a to vám pomôže, aby ste mali pekne upratané celý týždeň a pritom sa príliš nenarobili. 

upratovanie domácnosti

Systém veľkého upratovania

Veľa ľudí robí pred sviatkami veľké upratovanie. Okrem pravidelného vysávania či žehlenia sa umývajú okná, perú závesy a záclony, tepujú koberce, zametajú pavučiny či sprchujú kvety. Pred takýmto upratovaním je taktiež dobré urobiť si zoznam. Deň predtým si spíšte všetko, čo chcete urobiť a držte sa plánu. Nemusíte všetko urobiť za jeden deň, kľudne si úlohy rozdeľte na dva, či tri dni. Postupujte po miestnostiach a vždy si vyškrtnite to, čo už máte hotové. Tak nezabudnete na žiadny detail.

Zásoby čistiacich prostriedkov

Tento bod je dôležitejší, ako sa môže zdať. Iste, vždy môžete chýbajúci prostriedok nahradiť nejakou alternatívou, no vždy je lepšie použiť vami overený prostriedok, s ktorého výsledkami ste spokojný. Ak sa vám niečo minie, napíšte si to hneď na nákupný zoznam a dokúpte. 

Najskôr upracte celú miestnosť

Týmto bodom sa vyhnete tomu, že zabudnete urobiť niečo, čo ste chceli. Samozrejme, niektoré činnosti môžete vykonať naraz. Väčšina ľudí rada začína upratovaním kúpeľne, pretože tam je najviac práce. Nikdy však nezačínajte umývaním okien, pretože potom, keď budete utierať prach, ich opäť zašpiníte. Pri upratovaní taktiež nezabúdajte vetrať, aby sa vám prach zbytočne neusádzal vnútri. 

upratovanie a vysávanie

Prach, vysávanie a umývanie

Tohto pravidla sa vždy držte. Efektivita nás nepustí. Nechcete si predsa zašpiniť to, čo už ste upratali. Najlepšie je medzi utieranie prachu a vysávanie zaradiť ešte umývanie okien. 

Tipy, ktoré sa oplatí poznať

Ako na vodný kameň?

Určite má každý z nás overený prostriedok, ktorým bojuje proti vodnému kameňu. Ak sa s ním však neviete vysporiadať, najjednoduchším riešením je ocot. Stačí mu len chvíľka a povrchy zbaví nepríjemných usadenín. Výhodou je, že ocot máme vždy doma. Nevýhodou je však jeho nepríjemný zápach, ktorý sa dlho vetrá. 

upratovanie a čistiace prostriedky

Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu?

Na vyčistenie rýchlovarnej kanvice môžete použiť už spomínaný ocot. Jednoducho ho do nej nalejte a nechajte zovrieť. Nezabudnite však kanvicu potom opláchnuť, aby ste ju zbavili octovej vône a chute. Ak vám toto riešenie nevyhovuje, celkom dobrý výsledok prinesú aj citrónové šupky. Dajte ich do kanvice spolu s vodou a taktiež nechajte zovrieť. 

Ako najlepšie vyleštiť okná a zrkadlá?

Leštenie okien je azda najhoršou časťou upratovania. Uľahčite si prácu aj vďaka domácemu čistiacemu prostriedku, ktorý si vyrobíte tak, že zmiešate 2 polievkové lyžice amoniaku, ½ šálky liehu a ¼ čajovej lyžičky saponátu na riad. Nastriekajte na okno a namiesto handry použite novinový papier. Okná sa budú lesknúť, ako nové! Zlatým pravidlom je, aby ste nikdy neumývali okná vtedy, keď na ne priamo svieti slnko. 

Ako odstrániť hrdzu?

Aj v domácnosti sa občas vyskytne hrdza, napríklad na vodovodnom kohútiku, v kúpeľni na kovovej poličke či na digestore. Ak neviete, ako sa popasovať s týmto problémom, máme pre vás jednoduché riešenie. Citrón. Jednoducho potrite hrdzavé miesto čistou citrónovou šťavou, nechajte účinkovať 10 minút a potom vydrhnite kefkou. Tento trik môžete použiť aj v exteriéri. 

čistiace prostriedky

Ako na mastnotu v kuchyni?

Možno vás to prekvapí, ale najlepším prostriedkom na vyčistenie mastných fľakov a prachu v kuchyni je skutočne saponát na riady. Ak sa Vám nepodarilo špinu odstrániť saponátom, zmiešajte sódu bikarbónu s vodu a vzniknutou pastou vydrhnite znečistené miesto. 

Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru?

Úplne jednoducho! Dajte do mikrovlnky šálku plnú vody a nechajte ju zohriať, až kým nebude vrieť. Para a vlhkosť pomôžu uvoľniť zaschnutú špinu a vy ju tak budete schopný jednoducho zotrieť navlhčenou hubkou. Do šálky môžete pridať aj trochu octu.  

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.popularmechanics.com/home/interior-projects/how-to/g1238/15-secrets-to-cleaning-your-home-in-half-the-time/
https://www.bobvila.com/slideshow/15-ways-to-clean-your-house-like-a-pro-516066
https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/5-tricks-to-cleaning-windows-and-mirrors.htm