Dušičky vo svete – Ako si uctievajú tento deň iné štáty?

zapálené sviečky na dušičky na pamiatku zosnulých na Deň všetkých svätých

Na Slovensku sú každoročne dušičky uctievané. Snáď by sa tento sviatočný deň dal prirovnať k Vianociam alebo Veľkej Noci. Rodiny sa navštevujú, uvedomujú si vzácnosť byť ešte stále jeden pri druhom alebo jednoducho mať ešte stále nažive svojich rodičov a starých rodičov. Zároveň si spolu pripomínajú pamiatku ich zosnulých – ľudí, ktorí im boli veľmi blízki, stále ich nosia vo svojom srdci a spomínajú na nich v dobrom. 

Pred samotnými dušičkami je ešte Sviatok všetkých svätých, čo vychádza na 1.11. a hneď na druhý deň, čiže 2.11. sú už samotné dušičky. To, čo my považujeme za dušičky, sa uctieva aj inde po svete, len všade pre to majú iné pomenovanie. Kde, kedy a ako sa uctievajú dušičky v iných štátoch? To si priblížime v tomto článku, tak čítajte ďalej. 

Vznik dušičiek

Ako sme už spomenuli, dušičky si pripomíname vo väčšine krajín 2. novembra. Práve v tento deň si anglo-katolícke a rímskokatolícke cirkvi uctievajú ľudí, ktorí nás na tomto pozemskom svete opustili. Cirkvi sa modlia za duše, ktoré nešli do raja, ale sú ešte v očistci. Očistec je miesto, kde si duša pozostalého čistí spáchané hriechy, kým bola ešte nažive. Vychádza to z myšlienky, že duša nebude očistená tým, že opustí fyzické telo. Verí sa, že skrz modlitby majú ľudia, ktorí stále žijú a mali nejaký vzťah s pozostalými, šancu pomôcť týmto dušiam dosiahnuť večný pokoj.

modliace sa ruky na dušičky na pamiatku zosnulých na deň všetkých svätých
Zdroj: unsplash

V 7. a 8. storočí nášho letopočtu cirkvi po celom svete zvykli čítať modlitbu „Úrad mŕtvych“. Tradíciu vzniku dušičiek ako jedného dňa na uctievanie pamiatky zosnulých a modlitbu za ich duše v očistci, začal Odilo. Odilo bol opát pôsobiaci vo Francúzsku. V jeho kláštore sa z toho stal sviatok, ktorý sa postupne rozšíril do ďalších kostolov, čo trvalo až do konca 10.storočia. Dnes je z toho sviatok, počas ktorého ľudia navštevujú hroby svojich pozostalých rodinných príslušníkov a zamýšľajú sa nad ich životmi, pripomínajúc si tie krásne spoločne strávené chvíle alebo ich povahové vlastnosti, ktoré na nich milovali. 

Dušičky v iných krajinách sveta

Vo svete sa zvyknú dušičky sláviť podobne ako u nás, čiže na prelome októbra a novembra. Ako u nás, tak aj v susedných Čechách a Poľsku sú v tomto čase cintoríny vysvietené a plné ľudí uctievajúcich si zosnulých. 

O niečo iné prežitie tohto sviatku majú napríklad v Mexiku. Dušičky sa u nich volajú El Día de los Muertos, čo by v doslovnom preklade znamenalo Deň Mŕtvych. Špecifické pre tento ich sviatok je jeho poňatie. Nečakajte žiadnu smutnú udalosť, práve naopak. Celé je to oveľa viac veselšie, a preto sa môžete tešiť na hostiny, rôzne predstavenia, masky a kostýmy, sprievody či dokonca aj večierky. Aby ste vedeli akú to má atmosféru, tak vám prinášame názornú ukážku toho celého vo videu nižšie.

Výnimkou je napríklad Čína a ich sviatok Qingming, ktorý sa slávi už v apríli. Na tento sviatok si rovnako ako my na dušičky, pripomínajú pamiatku zosnulých. Celé to prebieha na podobný princíp ako už pri spomínanom Mexiku, čiže sa pri tejto príležitosti tancuje, spieva, pripravujú sa rôzne zaujímavé jedlá a pomerne veselou nôtou si uctievajú ich pamiatku. 

Ďalšie štáty sveta

Nemôžme zabudnúť spomenúť napríklad Bali, kde to ponímajú viac spirituálne. Dušičky na Bali trvajú celých 10 dní. Sviatok zosnulých sa volá Galungan, počas ktorého si uctievajú duchov. Obyvatelia Bali sa na tento sviatok veľmi tešia, je to pre nich pomerne veľká rituálna záležitosť. Z toho dôvodu si svoje domy zdobia vysokými bambusovými stĺpmi, ktoré následne ozdobia kokosmi a kvetmi. Okrem toho sa do verejných chrámov a do vytvorených domácich oltárov dávajú rôzne ovocné a kvetinové dary. Veria, že počas týchto dní ich duchovia navštívia, preto ich chcú adekvátne privítať a pohostiť. Počas tejto príležitosti sú muži obliekaní do kostýmu mýtickej šelmy nazývanej baronga. Pre obyvateľov Bali je táto mýtická šelma akýmsi bohom a ochrancom ich ostrovu. Zaujímavosťou je, že na posledný z desiatich dní, kedy sa duchovia vracajú naspäť do ríše mŕtvych, im už spomínaní muži pripravia žltú kurkumovú ryžu. 

Zaujímavé tradície na dušičky

Každý štát dušičky oslavuje svojím vlastným spôsobom. Práve vďaka tomu vznikajú odlišnosti a rôzne zaujímavosti, čo ich uctievanie robí zaujímavými. Napríklad v Nemecku, katolíci si dušičky uctievajú od 30.10 do 8.11, celkovo 10 dní. Počas týchto dní majú tradíciu zaistiť, aby všetky nože v ich príbytkoch boli schované, aby sa duchovia, ktorí ich počas dušičiek navštívia, nezranili. V susednom Rakúsku si ľudia zvyknú uctievať svojich zosnulých tak, že cez noc majú rozsvietené svetlo nechajúc mŕtvym dušiam chlieb a vodu ako pohostenie. 

zasvietený lampáš na dušičky počas pamiatky zosnulých na deň všetkých svätých
Zdroj: unsplash

Veľmi zaujímavé sú tradície Maďarska, ktoré vznikli, aby sa vyhli rušeniu mŕtvych. Skvelým príkladom takejto tradície je zákaz prania bielizne pre prípad, že by duch stál vo vode a vďaka nemu zožltlo oblečenie. Zakázané je aj šitie a vyšívanie, pretože pri každom stehu je šanca, že by ste mohli neúmyselne ducha bodnúť. 

V Taliansku sa počas dušičiek zvyknú podávať čierne fazule, tradičná talianska pochúťka nazývaná fave dei morti. V starovekých rímskych časoch sa verilo, že práve čierna fazuľa symbolizuje duše mŕtvych ľudí. Fazuľa bola súčasťou pohrebných obradov a hádzala sa cez plecia smútiacich na počesť mŕtvych.

 

Zdroje:
https://www.officeholidays.com/holidays/all-souls-day
https://www.darcekyodsrdca.sk/blog/ako-sa-slavia-dusicky-vo-svete
https://www.porovnej24.cz/clanky/kdy-jsou-dusicky-jak-se-slavi-u-nas-a-ve-svete
https://www.daytranslations.com/blog/history-all-saints-day-souls-day/