Dovolenka na Slovensku. Kam sa vybrať a čo musíte vidieť?

Slovensko je krajina bohatá na rôzne prírodné krásy, má zaujímavú históriu, ponúka nespočetné množstvo príležitostí na aktívne športové vyžitie a kopec iných zaujímavostí. Vymenovať všetky miesta, ktoré sú vhodné pre strávenie dovolenky na Slovensku by bolo nemožné.

Vybrali sme, preto, aspoň niekoľko z nich. Pri výbere spomedzi nich určite neurobíte chybu a túto dovolenku si dokonale užijete. Každý kút nášho krásneho Slovenska ponúka zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj dýcha históriou. V tomto regióne nájdete veľmi obľúbené mesto Banská Štiavnica, s výrazne multikultúrnou minulosťou. „Historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia“ sú zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Priamo v meste môžete obdivovať viaceré sakrálne a historické pamiatky. Medzi najznámejšie patria Starý a Nový zámok, Kalvária, Námestie Svätej trojice, Banské múzeum, Botanická záhrada, Banka Lásky.

Okolie Banskej Štiavnice nie je o nič chudobnejšie. V okolí možno obdivovať a preskúmať prírodné krásy ako sú: jazerá Tajchy, vrch Sitno, jazero Počúvadlo, Kamenné more vo Vyhniach, ako aj celé pohorie Štiavnických vrchov. Ak vás spoznávanie krás okolia Banskej Štiavnice unaví, môžete načerpať nové sily v Holiday parku Kováčová, ktorý vznikol na mieste pôvodného termálneho kúpaliska v Kováčovej. Holiday park poskytuje celoročne oddych v rovnakej termálnej vode, akú využívajú aj Kúpele Kováčová a Národné rehabilitačné centrum.

Bratislavský kraj

Action park Čunovo je miesto, ktoré uchváti najmä milovníkov adrenalínových športov. Ponúka na jednom mieste lanové dráhy, paintball, adrenalínové jazdy v teréne, streľbu z kuše, z luku, zorbing, bungee trampolíny, skákacie topánky a mnoho ďalšieho. Je to miesto, kde sa absolútne nestihnete nudiť.

Košický kraj

V tejto lokalite môžu byť vašou “centrálou” samotné Košice, ktoré boli v roku 2013 vymenované za Európske hlavné mesto kultúry. Košice ponúkajú mnoho historických pamiatok a atrakcií. Najznámešie nájdete v centre mesta: Dóm sv. Alžbety, park so spievajúcou fontánou, Košický zlatý poklad a mnoho iných. Vidieť môžete aj sochu maratónca, ktorá symbolizuje každoročne organizovaný Medzinárodný maratón mieru. V časti Kavečany môžete navštíviť ZOO s najväčšou rozlohou na Slovensku a v strednej Európe.

Okolie vás tiež nesklame. Počas svojej dovolenky môžete navštíviť národný park Slovenský raj, viaceré jaskyne, jazerá a vodné nádrže, hrady a kaštiele, alebo si urobiť výlet na Spiš s jeho zaujímavosťami. Unikátnou atrakciou je aj vzácny studenovodný Herliansky gejzír.

Nitriansky kraj

Už niekoľko rokov za sebou sa najobľúbenejšiou atrakciou Nitrianskeho kraja stal Wellness hotel Patince –  miesto, kde si odpočiniete od denných starostí a dokonale zrelaxujete. Liečivú vodu si môžete užívať v niektorom z 10 bazénov. Po kúpeli sa môžete zohriať v niektorej zo 4 sáun a úplné uvoľnenie a relax vám zabezpečí široký výber masáží, zábalov a skrášľovacích kúr.

Okrem wellness zábavy hotel ponúka široké možnosti športového vyžitia od tenisu, stolného tenisu, golfu cez fitness, jogu, cykloturistiku, vodné bicykle až po rybolov, petanque, bowling a biliard. Navštíviť môžete aj prístav Patince, z ktorého možno podnikať vyhliadkové plavby po okolí.

Prístav Patince
zdroj: wellnesspatince.sk

Prešovský kraj

V tomto regióne sú práve Vysoké Tatry miestom, ktoré naozaj nie je možné vynechať. Jednou z najuniverzálnejších lokalít čo sa týka cestovného ruchu je Štrbské Pleso, ktoré ponúka naozaj všestranné vyžitie na čerstvom vysokohorskom vzduchu: člnkovanie priamo na plese, alebo nenáročnú prechádzku okolo plesa či k skokanským mostíkom, turistiku a výstupy do okolitých hôr (Vodopád Skok, Popradské pleso, Solisko,…), výlet ozubnicovou železničkou do Štrby alebo elektrickým vláčikom do Tatranskej Lomnice či Popradu, ktoré tiež ponúkajú svoje krásy turistom.

Návštevníkov Štrbského Plesa čakajú viaceré atrakcie ako napr. horolezecká stena, geocaching, lanový park, požičovne bicyklov. V zime môžete vyskúšať okrem bežeckého a zjazdového lyžovania aj snowtubing, snowrafting, zorbing, karling, snežné skútre.

Náš tip: Rodinný výlet do prírody: čo si vziať so sebou?

Trenčianský kraj

Bojnice snáď netreba nikomu predstavovať. Je to jedno z najnavštevovanejších miest a najobľúbenejších dovolenkových a výletných destinácií na Slovensku. Nájdete tu slávny Bojnický zámok, ktorý býva často označovaný ako najkrajší zámok na Slovensku, obľúbenú Bojnickú ZOO, Múzeum praveku v areáli travertínovej Prepoštskej jaskyne, osviežiť sa môžete v Bojnických kúpeľoch alebo na kúpalisku Čajka. Jednou z najnovších atrakcií je vyhliadková veža, ktorá ponúka netradičný výhľad na celé okolie.

Trnavský skraj

Trochu netradičným spôsobom trávenia dovolenky môže byť absolvovanie Malokarpatskej vínnej cesty, ktorá v sebe spája niekoľko fenoménov – víno, krajinu, históriu a gastronómiu oblasti juhozápadného Slovenska. Najvýznamnejším podujatím je Deň otvorených viníc, ktorý sa koná každoročne v novembri. Malokarpatská vínna cesta nepoteší len milovníkov vína, na svoje si prídu aj fanúšikovia histórie, architektúry a prírodných krás.

Žilinský kraj

Aktívny relax ponúka Tatralandia – najväčší aquapark na Slovensku v Čechách a Poľsku. Nájdete tu bazény s morskou, termálnou aj čírou vodou, množstvo vonkajších aj vnútorných tobogánov a šmýkačiek, wellness a saunový svet a ďalšie unikátne atrakcie.

Náš tip: Kam na víkend: II. Voda

Región Liptov má stále čo ponúknuť aj v prípade, že by vás šantenie vo vode omrzelo. Je to oblasť s množstvom kultúrnych pamiatok, žijúcich ľudovou kultúrou a folklórom. Obkolesujú ju najväčšie hory na Slovenku: Vysoké a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Chočské vrchy. Milovníkov aktívneho trávenia voľného času čaká množstvo športových, turistických i adrenalínových možností. Od raftingu, splavov, cez skalolezenie, lanové či bobové dráhy, paragliding, vyhliadkové lety, bike parky, horské kolobežky až po lyžiarske, snowboardové a freeridové trate počas zimy.

zdroje: tatralandia.sk, wellnesspatince.sk, visitslovakia.com, wikipedia.sk, actionpark.sk, mvc.sk, slovakia.travel

Mohlo by sa vám páčiť