Dovolenka na Slovensku, prečo nie?

Dovolenka na Slovensku, prečo nie?

Pomaly, ale isto sa začína blížiť leto, tento rok však odborníci venujúci sa situácii v spojitosti s pandémiou koronavírusu varujú pred dovolenkou v zahraničí. Čoraz viac sa začína skloňovať spojenie dovolenka na Slovensku a to nielen z hľadiska eliminovania opätovného zanesenia nákazy, ale aj z potreby podpory výrazne oslabenej ekonomickej situácie. Kam sa však vybrať?

Dnes vám prinesieme viacero tipov, v ktorých si veríme, že každý nájde to svoje. Od klasických dovoleniek pri vode (nielen) pre rodiny, cez turistické zážitky pre dobrodruhov, až po neviazanú zábavu pre partie priateľov.

Patince

Prvou vybranou oblasťou pre dovolenku na Slovensku sú pre mnohých známe Patince. Táto obec sa nachádza najjužnejšie na Slovensku. Z jej polohy je možné predpokladať, že práve v letných mesiacoch tu bude veľmi veľa tepla a slnečných lúčov. Patince sú preto ako stvorené na oddych v kombinácii s pobytom pri vode či uskutočneniu výletov aj pre rodiny s deťmi. Známe sú tiež prítomnosťou termálneho kúpaliska s prameňmi, ktoré majú pozitívny účinok na zdravie. Kúpalisko disponuje rôznymi typmi bazénov, od športového, cez plavecký, detský až po rekreačný. Samozrejmosťou sú tobogany a šmykľavky.

wellness v hoteli Patince bazénový svet
zdroj: Wellness Hotel Patince

Z vodných svetov sa v Patinciach nachádza veľmi známy Wellness Hotel Patince, ktorý okrem bazénov a celoročného kúpania má aj vynikajúci saunový svet. Počas pobytu je možné objednať sa aj na masáž, zábal či inú relaxačnú procedúru. Kúpanie však nie je jedinou možnosťou v tomto malebnom mestečku. Uskutočniť je možné hneď niekoľko výletov po okolí.

Z mnohých spomenieme aspoň okresné mesto Komárno, kde sa nachádza rozprávkové Nádvorie Európy, či rozsiahla pevnosť. Tá bola v minulosti najväčšou obranou stavbou a to v rámci celej monarchie Rakúsko-Uhorsko. V upršané dni odporúčame Podunajské múzeum či mestskú Obrazáreň, alebo Zichyho palác. Za zmienku stojí aj Galéria Limes, nachádzajúca sa taktiež v meste Komárno. Prezentuje domáce a zahraničné moderné umenie. Jej zaujímavosťou je umiestnenie v bývalom františkánskom vojenskom kostole, ktorý dotvára celkový dojem z diel nachádzajúcich sa v galérii. V tomto okrese sa nachádza aj najstaršia slovenská hvezdáreň, konkrétne v Hurbanove.

Kováčová

Ďalšou oblasťou, ktorú sme pre dovolenku na Slovensku vybrali je Kováčová. Podhorská obec, ktorú nájdeme pod výbežkami Kremnického pohoria. Nachádza sa severozápadne od mesta Zvolen. Kováčová je známa práve pre prítomnosť termálnych prameňov a svojou polohou zaručuje nezameniteľnú príjemnú atmosféru. Využiť je možné termálne kúpalisko, ktoré čerpá vodu z prameňov rovnako ako miestne kúpele. Termálne pramene tu nie sú zďaleka jediným lákadlom. Priamo v areáli kúpeľov sa nachádza rybník, ktorý poskytuje možnosť rybolovu (za predpokladu turistického rybárskeho lístku z obecného úradu v Kováčovej).

Bazén v Holiday Park Kováčová
zdroj: holidaypark.sk
Náš tip: Cykloturistika pre rodiny na Slovensku.

Na svoje si prídu aj športovo-zdatní pri vodných športoch, turistike po krásnom okolí či cykloturistike. Práve výborná poloha je pre cykloturistov ako stvorená a to vďaka výbornému povrchu. Nachádzajú sa tu dobre vyznačené trasy, pričom využitie dostanú cestné aj horské bicykle. Obľúbeným turistickým cieľom peších turistov je Pustý Hrad, netreba však vynechať ani arborétum Borová hora.

Neďaleko je zvolenský zámok, výlet sa oplatí podniknúť aj do Banskej Štiavnice a navštíviť kalváriu, alebo mesto, ktoré priam dýcha dovolenkovou atmosférou. Kováčová sa nachádza v blízkej vzdialenosti od mesta Sliač, známeho svojím letiskom a leteckými dňami. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza Golf & Country Club Hron. Golf patrí medzi nesmierne relaxačné športy, pri ktorých si dokáže človek aktívne oddýchnuť a zabudnúť na negatívne myšlienky.

Martinské hole

Poslednou lokalitou, priamo na strednom Slovensku sú Martinské hole, známe aj pod skratkou Martinky. Dovolenka na Slovensku v tejto oblasti nie je ničím výnimočným, najmä tá v zimných mesiacoch, keďže sa tu nachádza lyžiarske stredisko vo výške 1150-1456 m.n.m. Čo však podniknúť na týchto miestach a priľahlých oblastiach v lete? Región Turca sa vyznačuje možnosťami úžasných turistických výstupov, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov, ale aj zdatných turistov. Odporúčame ubytovať sa priamo na Martinských holiach a prežiť letnú aktívnu dovolenku návštevou okolia s nádhernými výhľadmi. Po Hrebeni Martinský hôľ je možné prejsť až na Kľak, či zvoliť trasu k Minčolu.

Okrem náročnejších trás, ktoré je vhodné vopred naplánovať aj prostredníctvom mapy, je možné pokochať sa malebnou krajinou aj priamo z Martinských hôľ. Prechádzky v prírode sú potom prístupné aj pre rodiny s deťmi či menej zdatných jednotlivcov, ktorých však príroda láka. Martinské hole ponúkajú aj možnosť výstupu na ferratu, potrebné je však zistiť dopredu možnú uzáveru pre obavu z rušenia lesných zvierat. Pokiaľ sa rozhodnete ubytovať mimo Martinských hôľ, využite mesto Martin a to aj v prípade uskutočnenia výletu. Je dostupné autom, ale aj autobusovou či vlakovou dopravou.

Martinské hole z pohľadu cykloturistu
zdroj: zima.martinky.sk

Toto menšie mesto ešte stále dýcha históriou, a preto by bola škoda vynechať jeho ponuku. Nachádza sa tu Slovenské komorné divadlo, Slovenské národné múzeum, ale aj múzeum Andreja Kmeťa, ktoré po prerobení disponuje úžasnou interaktívnou expozíciou s lesnými zvieratami. Príjemný čas je možné stráviť aj v neďalekých kúpeľoch v Turčianske Teplice, ktoré sú dostupné opäť všetkými možnosťami dopravy.

Náš tip: Ak by ste si nevedeli vybrať, máme pre vás ešte ďalšie tipy na dovolenku u nás.

Je len na vás, aká bude vaša dovolenka na Slovensku. Zaručené však je, že nudiť sa nebudete a môžete prežiť oddych aj priamo vo svojej domovine.