Problémový tínedžer? Krikom nič nevyriešite

problémový tínedžer_adolescent_dospievanie

Problémový tínedžer v rodine? Pokiaľ máte aj vy doma problémového tínedžera tak isto viete, že puberta je obdobím, ktoré dokáže poriadne potrápiť ako dospievajúceho adolescenta tak i jeho rodičov. Asi nejeden z nás občas “stratil nervy” a zvýšil hlas. Je však krik na mieste? A dá sa vôbec dospievanie zvládnuť bez neho?

Krik vplýva nepriaznivo na vývoj mozgu

Podľa zistení Psych Central, odborníkov na duševné zdravie, uznávanie drsných rodičovských praktík, ktoré nezahŕňajú nehu, pochopenie a komunikáciu, vplýva na mozog adolescenta veľmi nepriaznivo. Dokonca, podľa štúdie z roku 2019 vedci, ktorí skúmali takéto rodiny zistili, že mozog dospievajúcich detí sa takouto výchovou zmršťuje.  Drsné rodičovské metódy môžu spôsobiť výrazné zmeny vo fungovaní mozgu detí a ovplyvniť aj jeho štruktúru. 

problémový tínedžer_adolescent_dospievanie
Zdroj: freepik

Namiesto kriku získajte tínedžera na svoju stranu

Milí rodičia, ruku na srdce – spomínate si na svoju pubertu, kedy sa hormóny len tak striedali, menili sa nálady, chute, trápili nás nenaplnené lásky či neobľúbenosť v triede? Veru, ani tínedžeri to nemajú jednoduché v tomto období dospievania a na to by sme ako rodičia nemali zabúdať. 

Dospievanie však nie je nezvládnuteľný boj. Ak ho chcete zvládnuť bez kriku, rada odborníkov znie: Získajte si tínedžera na svoju stranu.” Ako rodič a prirodzená autorita by ste ich mali počúvať, hľadať kompromis a dohodu, z času na čas ich oceniť, a keď kritizovať, tak len konštruktívne. Vynechajte prílišné skákanie do reči, či komentovanie a zľahčovanie toho, čo hovoria. Iba vtedy bude mať tínedžer pocit, že sa vám môže otvoriť.

Pomôcť môžu slovíčka typu:
Vážne?
Čo nepovieš?

Neblázni!
To naozaj?

problémový tínedžer_adolescent_dospievanie
Zdroj: freepik

Tínedžer sa musí vedieť rozhodnúť sám – nechajte rozhodovanie na nich

My rodičia, ako prirodzená autorita, rozhodujeme a udávame pravidlá. Ak však máme v rodine dospievajúceho člena, práve proces rozhodovania a udávania pravidiel môže viesť ku kriku a hádkam. Skúste svojho adolescenta viac načúvať a dovoľte mu rozhodnúť sa ku akému kamarátovi by rád išiel, aké krúžky by rád navštevoval a pod. Koniec koncov, je už takmer dospelý. Namiesto kriku a hádok mu vysvetlite, že ak sa pre niečo rozhodne, musí niesť aj dôsledky, ktoré z jeho rozhodnutia plynú, tak mu dáte do života dobrú lekciu.  

problémový tínedžer_adolescent_dospievanie
Zdroj: freepik

Prevencia pred krikom

Znie to možno smiešne, no aj v tomto prípade je najlepšia prevencia. Prevencia pred krikom. So svojim dieťaťom si musíte budovať plnohodnotný vzťah plný dôvery a pochopenia, aby ste zvládli aj ťažšie situácie. Nakoniec, podľa psychológov je vzdor voči rodičovi často len volaním po zlepšení vzájomných vzťahov. Skúste zapracovať na vašom vzťahu spoločne a uvidíte, že krik si už u vás nenájde miesto. 

Dospievanie veru nie je jednoduché, no my vám v tomto neľahkom období držíme všetky prsty. Pokiaľ máte nejaké ďalšie rady a tipy ako sa vysporiadať s krikom, zanechajte nám svoj komentár na našich sociálnych sieťach. 

Zdroje:
Wang, M.-T., & Kenny, S. (2013). Longitudinal Links Between Fathers’ and Mothers’ Harsh Verbal Discipline and Adolescents’ Conduct Problems and Depressive Symptoms. Child Development, 85(3), 908–923. doi:10.1111/cdev.12143
https://psychcentral.com/news/2013/09/05/yelling-at-teen-may-be-more-harmful-than-you-think#1
https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2013/09/04/teen-behavior-parents-discipline/2724361/