Doprajte svojmu telu správny detox

ako na správny detox organizmu

Jarné mesiace sú ako stvorené na reštart v našich domácnostiach, ako aj v našich životoch. Závan jari nám dodáva energiu zdolať nové výzvy a zbaviť sa všetkého, čo nás ťažilo. Aby ste sa dobre cítili, mali by ste upratať nielen u vás doma, ale aj vo vašom tele. Organizmus ľahko nakopnete detoxom, ktorý vás prečistí a pomôže vám dôkladne sa zregenerovať.

Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí detox ešte nevyskúšali, mali by ste vedieť, že nejde o ďalšiu vyčerpávajúcu diétu, ktorou narýchlo prinútite telo schudnúť do plaviek. Detox je očista, ktorú telo z času na čas potrebuje a ktorá zbaví organizmus toxických látok, parazitov či baktérií. Škodlivé látky neustále ohrozujúce vaše telo odstránite s prehľadom niekoľkými šikovnými trikmi. Odmenou vám bude fyzická pohoda a lepšia nálada.

Upravte svoj jedálniček

Ak sa rozhodnete detoxikovať organizmus, začnite od základov. Prehodnoťte svoj jedálniček, pretože práve konzumácia nesprávnych potravín zapríčiňuje zvýšenú toxickú záťaž vo vašom tele. To, čo vám, naopak, neuškodí, je zelenina, ktorej by ste si mali v čase očisty dopriať viac ako obvykle. Medzi prospešné potraviny patrí cvikla, kapusta, strukoviny, paradajky, brokolica. Rovnaké detoxikačné účinky majú niektoré druhy ovocia ako marhule, mango, citrusy. Ďalšie vhodné potraviny počas detoxu sú obilniny, oleje, ryby a biele mäso.

zdravé raňajky vhodné na detox tela
zdroj: 123RF

Pite veľa vody

Dodržiavanie pitného režimu by malo byť vašou každodennou samozrejmosťou. Obzvlášť by ste mali na dopĺňanie tekutín dbať počas detoxikácie organizmu. Na pitie je najlepšia čistá voda alebo zelený, či iný špeciálny detoxikačný čaj, ktorý vaše telo prečistí. Namiesto pitia rannej kávy zaraďte medzi vaše rituály pohár vody, prípadne nesladeného čaju, ktorý povzbudí váš organizmus.

Tip: Pripravte si ráno matcha čaj – japonský zelený čaj s vysokým obsahom antioxidantov pôsobí ako prírodné antidepresívum, zlepšuje funkciu pamäti a podporuje imunitný systém.

Zoberte si príklad zo severanov

Pri rozmaznávaní svojho tela sa inšpirujte tými, ktorí kvalitný detox povýšili dokonca na národný šport. Reč je o Fínoch, ktorí už stáročia regenerujú svoje telo a myseľ saunovaním. A dávame im za pravdu, saunovanie prináša množstvo výhod, vďaka ktorým sa budete cítiť mladšie, krajšie a celkovo spokojnejšie.

Za príjemným zážitkom vo vyhriatej saune netreba merať ďaleké kilometre. Pobyt v saunovom svete Wellness hotela Patince vás presvedčí o tom, že dokonalé saunovanie na fínsky spôsob zažijete aj na Slovensku. Okrem tradičnej fínskej sauny sa môžete zrelaxovať v parnej, v bylinkovej alebo v infrasaune. Sauna zbaví vaše telo veľkej časti nahromadených toxínov a pôsobí priaznivo na vašu psychiku.

Zmeňte prostredie

V období detoxikácie sa snažte pre svoje telo urobiť maximum a dožičiť si čo najviac oddychu. Veď kedy inokedy budete mať takú príležitosť ako počas očisty. Odložte bokom povinnosti, ktoré môžu počkať a odbremeňte telo aj myseľ od každodenných starostí. Naplánujte si dlhšiu prechádzku vo vašom okolí alebo krátky výlet na miesto, ktoré už dávno chcete navštíviť. Nemusíte zrovna kupovať letenky na Maldivy, aby ste sa zrazu cítili super. Váš organizmus si oddýchne aj pri nenáročnej túre na Popradské pleso alebo pri výlete do niektorej zo slovenských jaskýň.

Veľa sa smejte

Zlatá rada detoxikácie znie: hľadajte dôvody pre radosť a vyhýbajte sa negativizmu. Uvoľnite sa, doprajte si čas na oddych a obklopte sa ľuďmi, v ktorých prítomnosti prevládajú pozitívne emócie. Vďaka správnemu nastaveniu mysle bude mať aj detoxikácia lepší účinok na váš organizmus.