Domáci miláčik v rodine? Túži po ňom i vaše dieťa?

domáci_miláčik_domáce_zviera_pes_dieťa

Domáci miláčik nie je len domáce zviera, ale je hodnotným členom rodiny. V tomto nám dá za pravdu azda každý, či už majiteľ alebo len milovník domácich zvierat. Možno aj vy máte doma deťúrence, ktoré, ak by mohli, premenili by váš dom na zverinec. Našťastie, my dospelí to ešte vieme ako tak korigovať a pomôcť deťom pochopiť o akú zodpovednosť ide. Ako sa popasovať s touto problematikou?

Domáci miláčik vs. dieťa – odborníci sú za

Pokiaľ ide o skúmanie detí a ich vzťahu k domácim miláčikom, odborníci sa jasne zhodujú a dávajú tomuto kroku zelenú. Psychológovia tvrdia, že domáci miláčikovia pomáhajú u detí rozvíjať emočnú inteligenciu, budovať imunitu, budujú si zodpovednosť a dokonca zlepšujú svoje sociálne skúsenosti. Takto spísané pozitíva sa zaiste dobre čítajú, no pri výbere domáceho miláčika by sme mali zohľadniť niekoľko ďalších aspektov:

Vek dieťaťa

V prvom rade si treba uvedomiť práve tento aspekt. Deti síce v túžbe po domácom miláčikovi sľúbia čokoľvek, no treba brať do úvahy jeho reálny vek a pocit zodpovednosti. Príliš malé deti si neuvedomujú, že živé zvieratko nie je plyšová hračka a ak sa pri výbere uponáhľate, môže sa stať, že starostlivosť ostane iba na vás. Prvotná eufória dieťa opustí do týždňa, no domáci miláčik si vyžaduje starostlivosť.

Ak hovoríme o starších deťoch, podľa odborníkov je to okolo 10 roku života dieťaťa. Staršie deti si už viac uvedomujú zodpovednosť za domáceho miláčika. Takéto deti už dokážu vnímať to, že rybičky treba pravidelne nakŕmiť, dokážu vyvenčiť psíka (tu ale pozor pri výbere plemena, vhodnejšie sú malé)…

domáci_miláčik_domáce_zviera_pes_deti
Zdroj: www.unsplash.com

Svoje dieťa poznáte najlepšie

Preto pri výbere domáceho miláčika zhodnoťte, čo vaše dieťa skutočne dokáže a čo ho baví. Či sa rýchlo zapáli pre novú vec, no rýchlo ho to prejde alebo práve naopak, keď sa do niečoho pustí, drží sa toho silou mocou. Vychádzajte tiež z predchádzajúcich skúseností, mali ste už predtým domáceho miláčika, má babka na vidieku malú farmu? Ako sa správa vaše dieťa na prázdninách ku zvieratám, baví ho starostlivosť o ne? Práve tieto informácie vám pomôžu pri výbere a rozhodovaní sa, či si do domu priviesť nového člena.

Pri výbere domáceho miláčika tiež treba zvážiť ďalšie aspekty:

  • časové možnosti – zvládnete domáceho miláčika popri povinnostiach v práci a škole
  • finančné možnosti – ide o ďalšieho člena rodiny, ktorý si vyžaduje aj finančné zdroje (jedlo, tabletky, očkovania…)
  • preštudujte si dostupnú literatúru, pokiaľ ide o výchovu či výcvik daného domáceho miláčika
  • netrpí nikto z vás alergiou na srsť, chlpy či perie?
dieťa_deti:pes_domáci_miláčik_domáce_zviera
Zdroj: www.unsplash.com

TIP
Ak vaše deti túžia po domácom miláčikovi, ale vy váhate, skúste sa spojiť s tunajším útulkom. Vaše dieťa môže chodiť začať venčiť psíkov a zistí, čo všetko to obnáša. Alebo môže začať pomáhať na farme či v stajni. Možností, ako nadobudnúť akú takú predstavu, je mnoho. Nakoniec, dieťa môže samé zhodnotiť, či ho to bude baviť a čo všetko si taká starostlivosť o domáce zviera vyžaduje.

Čo si vyžaduje domáci miláčik?

Pes – parťák, ktorý je ale veľmi náročný na voľný čas. V jeho prítomnosti majú deti postarané o zábavu i zdravý pohyb, no treba myslieť aj na jeho výcvik. Je finančne náročný a tiež musíte trafiť tú správnu rasu, ktorá sa hodí do vašej rodiny.

Mačka – je menej náročná na čas, aj výdavky na chov sú nižšie. Mačky sú však tvrdohlavejšie a zvyknú utekať.  

Malé hlodavce – škrečky či morčatá sú veľmi častou voľbou pri výbere domáceho zvieratka k deťom. Sú nenáročné na starostlivosť, no istú opateru si vyžadujú. Hlavne pokiaľ ide o čistenie klietok, výmenu pilín. Avšak, podaktoré i občas hryzú a v noci bývajú hlučné.

Rybičky a korytnačky – sú tiež nenáročné tvory, ktoré treba kŕmiť a čistiť im akvárium. Pri poslednej činnosti bude dieťa potrebovať vašu pomoc. Šetria však čas, pretože tieto zvery nenaučíte žiadnym husárskym kúskom. Treba však zvážiť, či pre vaše aktívne dieťa nie sú tieto tvory troška “nudné”.

Andulka, korela či iný operenec – i operencom treba venovať aspoň nejaký čas. Ideálne je, keď im umožníte voľný pohyb po miestnosti či zabezpečíte voliéru. Treba však dávať pozor, aby neuleteli do voľnej prírody. 

Tak, čo, ste pripravení na vstup nového člena do vašej rodiny? Dajte nám vedieť aký domáci miláčik to u vás vyhral.😊