Domáce recepty na popraskané päty

Domáce recepty na popraskané päty

Popraskané päty trápia nejedného človeka. Nejde však pritom len o čisto estetickú chybičku krásy, ale aj o problém, ktorý môže byť veľmi nepríjemný a bolestivý. V nasledujúcom článku sa preto spoločne pozrieme na to, prečo vlastne popraskané päty vznikajú a povieme si aj to, ako s nimi bojovať – a to dokonca doma, bez potreby návštevy pedikérky.

Náš tip: Pedikúra s Garra rufa.

Ako vznikajú popraskané päty?

Príčin popraskaných piet je viacero. Jednou z najčastejších je ich prílišné namáhanie – teda napríklad povolanie, ktoré si vyžaduje dlhé státie. Veľmi častým dôvodom ich vzniku je tiež výber nesprávnej obuvi, pri ktorej päty pri chôdzi nadmerne namáhame, a tie tak prirodzene hrubnú.

Spúšťačom tohto problému však môže byť aj nadváha a nevýhodu majú aj ľudia, u ktorých sa popraskané päty vyskytujú v rodine – vzniknúť totiž môžu aj kvôli genetickej predispozícii. Ďalšími príčinami môže byť dlhý čas strávený naboso na slnku, chôdza naboso v prašnom prostredí, no problémy s pätami vznikajú aj s pribúdajúcim vekom – pokožka vtedy totiž prirodzene stráca na vlhkosti.

Ako si s nimi poradiť?

O päty je dôležité starať sa nielen vtedy, keď už problém vznikne, ale aj preventívne. Je to podobné ako s našou pokožkou na tvári – taktiež sa o ňu staráme, čistíme ju, hydratujeme ju a doprajeme si peeling. Rovnako by to preto malo byť aj s pokožkou na pätách.

Základom je pravidelné odstraňovanie odumretého tkaniva a následná hĺbková hydratácia. Odumreté vrstvy pokožky si odstránite najľahšie po kúpeli nôh, kedy je pokožka zmäknutá. Päty si vtedy obrúste špeciálnym pilníkom (určeným na päty) alebo ideálne pemzou. Tá je na tento účel naozaj skvelá a nenahradí ju nič. Po odstránení zhrubnutej a odumretej pokožky si následne päty dôkladne hydratujte prípravkom na ne určeným. Vybrať si môžete spomedzi rôznych hydratačných gélov, krémov, sér či olejov – je len na vás, ktorý produkt a aká konzistencia je pre vás najvhodnejšia a vyhovuje vám najviac.

Popraskané päty neprehliadajte a predíďte tak návšteve dermatológa
zdroj: 123RF

Vo väčšine prípadov si tak s týmto problémom viete poradiť aj doma. Ak sú však vaše päty naozaj bolestivé alebo popraskané až do krvi, určite neodkladajte návštevu dermatológa. Mohlo by sa totiž stať, že do rán sa vám zanesie infekcia. Ak si však vaše päty návštevu lekára nevyžadujú, vyskúšajte niektorý z týchto overených receptov.

Vyskúšajte tieto domáce recepty

Šťava z citrónu. Obsahuje totiž slabú kyselinu, ktorá pokožku zmäkčí, a vy si ju tak budete môcť pemzou odstrániť oveľa ľahšie. Šťavu nechajte na pätách pôsobiť približne 10 minút.

Oleje. Vynikajúcimi sú napríklad olivový olej, levanduľový alebo kokosový. Umyte si pred spaním nohy vo vlažnej vode, aplikujte si na popraskané päty niektorý z olejov a následne si dajte hrubé ponožky. Olej vám tak bude na pätách pôsobiť celú noc.

Ocot s vlažnou vodou. Štvrť pohára octu vylejte do lavóra s vlažnou vodou. Ponorte si do tejto tekutiny nohy až po členky a nechajte ich v nej niekoľko minút. Vaše päty pekne zmäknú a budú pripravené na obrúsenie pemzou.

Mlieko a med. Mlieko pokožku vyživí, zatiaľ čo med jej dodá hebkosť. Zmiešajte v lavóre mlieko a med v pomere 2:1 a ponorte si doň nohy na 20 minút. Nohy potom opláchnite teplou vodou a osušte ich, v prípade potreby obrúste.