Ako na suché a popraskané pery? Pripravte si domácu zmes

Aktuálne chladné počasie dáva nášmu organizmu poriadne zabrať. Okrem iného môže viesť aj k suchým či popraskaným perám. Viete, ako ich môžete účinne ošetriť?

Prečo vznikajú suché a popraskané pery?

Suché a popraskané pery, ktoré niekedy až krvácajú, sú najčastejšie dôsledkom vplyvov počasia, ale aj dehydratácie, alergickej reakcie či fajčenia. Môžu byť tiež znakom oslabenej imunity či nevyváženej stravy. Suché a popraskané pery vznikajú aj vplyvom nedostatku vitamínov skupiny B, C, E, ale aj zinku a železa. Našťastie, pery sa regenerujú veľmi rýchlo, takže keď začnete s liečebnou kúrou, môžu byť už o pár dní znovu krásne.

Náš tip: 10 tipov pre zdravú a krásnu pleť počas zimy

Poznáte najlepšie domáce prostriedky na suché a popraskané pery?

V obchodoch je k dispozícii množstvo produktov, ktoré vám pri suchých či popraskaných perách pomôžu. Väčšinou sú to rôzne gély, balzamy či peelingy. Tieto prípravky sú často obohatené o vitamíny a minerálne látky, prípadne obsahujú ochranný faktor proti slnečnému žiareniu. Viete však, že rovnako účinné prípravky si môžete vyrobiť aj svojpomocne doma? Poradíme vám niekoľko prírodných receptov, ktoré vám pri takomto probléme určite pomôžu.

#1 Med a cukor

Zmiešajte jednu lyžicu medu a dve lyžice cukru. Túto sladkú zmes naneste bruškom prsta na pery a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom si týmto peelingom jemne prejdite po perách, čím odstránite odumretú pokožku. Nakoniec odstráňte peeling jemným vatovým tampónom.

Med s drevenou lyžičkou - Wellness Magazín
[Julia Sudnitskaya] © 123RF.com

Namiesto cukru môžete použiť tiež vazelínu, alternatívu k balzamu na pery. Jemnú vrstvu medu si môžete na pery naniesť aj na noc. Med má antibakteriálne a hojivé účinky, ktoré spôsobia, že vaše suché pery budú hebké a dobre vyživené.

#2 Ricínový olej a citrón

Na pery výborne pôsobia aj rôzne oleje. Zmiešajte jednu lyžicu ricínového oleja s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Na zahustenie pridajte trochu vazelíny. Túto zmes natrite večer na pery a nechajte pôsobiť do rána. Ricínový olej môžete tiež natierať na pery samostatne. Ak však pery krvácajú, citrónovú šťavu radšej vynechajte.

#3 Kokosový olej

Namiesto balzamu na pery môžete použiť aj kokosový olej. Ten totiž rovnako výborne ako na vlasy či pokožku pôsobí aj na suché pery. Jeho aplikácia je opäť veľmi nenáročná, stačí niekoľkokrát denne naniesť jemnú vrstvu kokosového oleja na pery. Kokosový olej dodá vašim perám živiny, a zároveň ich ochráni pred vysúšaním a vplyvmi počasia. V prípade ricínového i kokosového oleja dbajte na to, aby boli použité oleje naozaj kvalitné.

Náš tip: Chcete biele zuby a svieži dych? Prepláchnite si ústa kokosovým olejom

#4 Uhorka

Rovnaký obklad, ako si pripravujete na tvár alebo oči, si môžete pripraviť aj z uhorky. Nakrájajte uhorku na plátky a masírujte pokožku okolo pier. Niekoľkokrát za deň si tiež môžete uhorkou jednoducho len jemne prechádzať po perách, táto zelenina s vysokým obsahom vody totiž pery výborne hydratuje.

Mohlo by sa vám páčiť