Dizajn alebo funkčnosť? Tipy, ako si zariadiť spálňu

rsz_1image1

Spálňa je za bežných okolností vnímaná ako privátna sféra bytu. Pre návštevy je neviditeľná, pri zariaďovaní bytu jej preto nevenujeme toľko pozornosti ako napríklad obývačke. Pritom aj keď sa v spálni vyskytujete naozaj „len“ na ten čas, kým si ľahnete do postele a zaspíte, nemali by ste zabudnúť na to, že je to v podstate tretina vášho života. Ak teda zoberiete do úvahy aj túto informáciu, uvedomíte si, že zariadenie spálne váš život ovplyvňuje v oveľa väčšej miere, než ste si to doteraz mysleli.

Základ zdravia: posteľ

Najdôležitejšou časťou spálne ja samozrejme posteľ (alebo iný kus nábytku, ktorý slúži na spanie). Telo si dokáže oddýchnuť iba v polohe ležmo. Práve preto je nevyhnutné, aby ste spali pohodlne. Pri výbere postele by ste sa mali pozerať v prvom rade na jej kvalitu, všetky ostatné aspekty sú menej dôležité. Zaspať dokážete aj na gauči alebo starom matraci na podlahe, bez rámu. Vyjde vás to lacnejšie a ušetríte aj priestor. Vaša chrbtica by však na to mala pravdepodobne iný názor. Správne vybraná posteľ je jedným zo základných predpokladov vašej celkovej pohody. Mohutná a kvalitná čalúnená posteľ nebude len ozdobou miestnosti. Zabezpečí vám aj ničím nerušený spánok, ktorý je základom nielen fyzického, ale aj psychického zdravia.

Hovorí sa, že pre vás vhodnú výšku postele zistíte tak, že si na ňu sadnete. Ak vaše nohy dočiahnu na podlahu, tak ste sa vybrali tým správnym smerom. Záleží aj na jej dĺžke. Ideálne je, ak je približne o 20 cm dlhšia ako vaša výška. No a už v žiadnom prípade by vám z nej nemali visieť nohy.

zdroj: freepik.com

Základ poriadku: nočný stolík

Keď ste si už vybrali posteľ, môžete sa presunúť na oddelenie s nočnými stolíkmi. V tejto fáze sa už pokojne riaďte vlastnými predstavami a dizajnom. No dodržaním zopár odporúčaní môžete predísť niekoľkým nervóznym chvíľkam. Nemal by byť príliš nízky, ani príliš vysoký. Výšku určuje poloha vašej hlavy alebo pohľadu. Nech je dostatočne veľký na umiestnenie základných vecí, ktoré potrebujete mať pri sebe, keď ležíte v posteli: knihu, pohár vody, hodinky, vreckovku atď.

zdroj: freepik.com

Základ šťastného rána: koberec

To, že koberec je iba dizajnovým doplnkom, je mylná predstava. Okrem rôznych iných má dokonca aj zdravotné funkcie: pohlcuje prach a šetrí kĺby. Ovplyvňuje aj to, s akým pocitom svoju posteľ ráno opustíte. Takisto ako výška postele, aj koberec vám pomôže odraziť sa do nového dňa s dobrou náladou. Minimálne vám ušetrí nepríjemný pocit z dotyku studenej podlahy. Nespravte tú veľmi častú chybu, že ho umiestnite do stredu izby a nie k miestu vášho nočného odpočinku.

zdroj: freepik.com

Základ úspechu: bezpečný klasický štýl

Zariadenie spálne ovplyvňuje kvalitu spánku. Mala by byť útulná s minimom rozptylujúcich podnetov. Tieto podmienky je pomerne jednoduché splniť prostredníctvom klasického dizajnu, ktorý ľahko vytvoríte produktmi z internetového obchodu Matrachello.sk. Základnými prvkami tohto štýlu sú nasledovné:

  • svetlé, neutrálne farebné kombinácie (béžová, svetlosivá, maslová) a pastelové farby,
  • posteľ s operadlami na každom konci (pripomína sánky) alebo čalúnená posteľ ozdobená s dlhým prehozom,
  • koberec z prírodného materiálu (vlna, bavlna),
  • okná bohato zdobené záclonami a závesmi,
  • steny orámované kovovými lištami, či už zlatými alebo striebornými.
zdroj: freepik.com

Základ spokojného vzťahu: manželská posteľ

Zaspávať v objatí milovanej osoby je krásne. To však ale neznamená, že čím menší priestor spolu počas spánku zdieľate, tým harmonickejšie budú vaše noci. Každý z partnerov by mal mať svoju vlastnú polovicu postele, na ktorej si vie plnohodnotne oddýchnuť. Záleží nielen na jej veľkosti, ale aj na tom, aby jej kvality a vlastnosti vyhovovali obom. Hľadajte taký model, do ktorého si budete obaja líhať s radosťou. Kreatívne spálňové štúdio Matrachello ponúka rôzne manželské postele aj pre dizajnových fajnšmekrov.

Uverejné ako PR článok