Detské zúbky: Starostlivosť o ne nepodceňujte

detské zúbky

Prvý rok života dieťaťa je plný zmien a nových vecí. Jednou z nich sú aj malé biele poklady v ústach, ktoré vedia rodičov neraz potrápia a prinesú bezsennú noc. Detské zúbky a starostlivosť o ne by malo patriť do bežnej rutiny rodičov. Zanedbanie často vedie k nepekným starostiam, kazom a zbytočnej bolesti. Ako sa teda o detské zúbky postarať a kedy začať?

Kým prídu prvé detské zúbky

Starostlivosť o ústnu dutinu dieťaťa začína už od narodenia. Od prvých chvíľ, kedy si nového člena rodiny prinesiete domov mu čistite ústnu dutinu jemnou vreckovkou či čistým prstom.

batoľa

K prerezávaniu detských zúbkov dochádza zväčša od 4. mesiaca. A práve v tomto období začnite do režimu bábätka zavádzať aj ich čistenie. K tomu je veľmi praktická detská zubná kefka, ktorú si rodič nasunie na prst a veľmi jednoducho vyčistí zúbky a masíruje ďasná. 

Žiadne olizovanie, prosím 

Ako rodič možno nemáte problém ochutnať detské mlieko z fľaše bábätka či teplota vyhovuje. Oliznúť cumlík, ktorý spadol na zem či odhryznúť dieťaťu kúsok pokrmu a vložiť mu ho do úst. Odborníci sa zhodujú, že práve pri tejto výmene baktérii sa do detskej ústnej dutiny dostávajú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú zubné kazy. Ak to teda nie je nutné, vynechajte spomínané rituály. Ochránite tak zúbky svojho dieťaťa. 

Dôležité míľniky pre detské zúbky 

Medzi 1 až 3 rokom života sa dieťa učí základným hygienickým  návykom, ku ktorým by malo patriť aj pravidelné čistenie zubov ráno a večer. V tomto veku si vštepuje potrebu umývania a učí sa tomu, aké dôležité je mať zdravé zúbky. Práve v tomto veku sa už na zúbkoch môžu objaviť prvé kazy, ktoré spôsobí zmena stravy a hlavne prijímanie značného množstva cukru. Preto ak môžete obmedzte sladké nápoje a lákavo vyzerajúce sladkosti pre deti vymeňte za zdravé ovocie či zeleninu

návšteva zubára

K prvému roku patrí okrem iného objavovania aj návšteva zubnej ambulancie. Dieťa by malo absolvovať prvú prehliadku skôr, ako ho bude trápiť nejaký problém. Odborník poučí rodičov o starostlivosti o zúbky alebo diagnostikuje chyby či nedostatky, ktoré môže včas podchytiť.

umývanie zubov

V neskoršom veku, kedy sú už prerezané všetky mliečne zúbky, treba dieťa podnecovať k ich čisteniu. Netreba preto zanedbávať ranné a večerné čistenie zúbkov, aby začalo dieťa tento rituál vykonávať mechanicky. Pre mliečne zúbky zvoľte kefky s mäkkými štetinamiDobrou motiváciou tiež môžu byť veselé detské zubné pasty. Pre deti v predškolskom veku by mali obsahovať okolo 1 000 ppm fluoridu, pričom tento údaj by ste mali nájsť na krabičke. Množstvo zubnej pasty by malo veľkosťou zodpovedať jednému hrášku.

Pečiatka detských zúbkov

Pečatenie detský zúbkov je veľmi obľúbené. Ide o účinnú prevenciu vzniku zubného kazu. Pečatenie sa odporúča po prerezaní prvých stálych zubovNajčastejšie sa pečatia zuby, ktoré majú hlboké ryhy či jamky. Práve v nich sa totiž môžu zhlukujú baktérie, ktoré môžu vytvárať zubné kazy. Pečatenie vzduchotesne zaleje zub a nedovolí prieniku baktérii. Povrch zuba sa tak stane hladký a aj jeho jeho čistenie je jednoduchšie. Pečatenie detských zúbkov je navyše bezbolestné, preto deti neodídu so zlou spomienkou na ambulanciu. 

detské zúbky

Dobré vedieť: Odborníci sa zhodujú, že deťom do 10 rokov by mali rodičia zúbky dočisťovať. Deti totiž ešte nemajú dostatočne vyvinutú motoriku, aby si chrup precízne vyčistili.

Zlaté pravidlá pri starostlivosti o detské zúbky 

  • so starostlivosťou začnite už od prvých dní života – čistite ďasná i prvé zúbky kefkou
  • obmedzte sladené nápoje i jedlá
  • nepodceňujte výber zubnej ambulancie ani pravidelné prehliadky
  • starším deťom odhaľte čaro medzizubných pomôcok ako kefiek či nití
  • čistenie zúbkov spríjemňuje deťom hravými kefkami, chutne vyzerajúcimi pastami a ďalšími rôznymi farebnými pomôckami, ktoré ich motivujú k čisteniu. Na škodu je hrať sa s deťmi počas dňa a “umývať” zúbky obľúbeným hračkám či si o umývaní čítať v detských knihách. 
  • investovať môžete do sonických zubných kefiek, ktoré majú detské motívy a rôzne aplikácie, ktoré pomáhajú deti motivovať k umývaniu zubov. 

 

Zdroje:

Zdroj obrázkov: freepik, pixabay

https://www.mimibazar.sk/clanek/1236/ako-sa-spravne-starat-o-detske-zuby-urobte-z-cistenia-zabavu

http://www.rrmi.sk/ako-sa-spravne-starat-o-detske-zuby