Pokojný spánok a dokonalý relax pre deti

Posteľ alebo postieľka je pre dieťa útočisko. Nielenže tu odpočíva, ale môže z nej pozorovať všetko, čo sa deje okolo neho. Je tiež jedným z mála miest, kde by sa mu nemalo nič stať, aj keď ho tu mamička nechá na chvíľu bez dozoru.

Spoľahlivá detská postieľka a kolíska

Pre väčšinu novorodencov je detská postieľka pomerne veľká a necítia sa v nej dobre. Predsa len práve prišli na svet a páči sa im v menšom priestore. Práve preto je vhodné mať na prvých niekoľko mesiacov pre bábätko nachystanú kolísku. Prípadne je dobré okolitý priestor postieľky vyplniť „mantinelom“ alebo dieťa umiestniť do tzv. hniezda.

Môžete ju kúpiť samostatne, alebo môže byť v sete s detskou postieľkou. Vtedy sa kolíska (alebo výstelka) vešia na konštrukciu postieľky, takže v nej môžeme bábätko hojdať. Prenášanie je už trochu náročnejšie. Zato samostatná kolíska pre novorodenca sa ľahko premiestňujeme, často totiž máva kolieska.

Základné pravidlá pre výber postieľky

Na trhu sú ponúkané najrôznejšie typy postieľok, z dreva alebo kovu. Viacmenej je jedno, akému materiálu dáte prednosť, podstatné je, aby bol nezávadný. Najmä pri lacnejších modeloch sa totiž môžete stretnúť s menej kvalitnými materiálmi.

Dbajte preto, aby materiál nebol karcinogénny (pozor na drevotrieskové dosky lepené formaldehydovým lepidlom) a na laky, ktorými je konštrukcia natretá, aby sa nelúpala. To môže byť veľmi nebezpečné najmä v momente, kedy dieťa začne všetko olizovať. Staviť môžete na istotu a kúpiť drevené ekologické postieľky.

TIP: Kompletný návod ako vybrať postieľku pre bábätko.

Rozmer postieľky

Rozmer postieľky vyberáme s ohľadom na veľkosť bábätka, štandardná veľkosť je 60 x 120 cm, výška matraca je minimálne 60 cm od vrchnej hrany ohrádky. To mamičke zabezpečuje pohodlné ukladanie bábätka do postieľky alebo jeho zdvihnutie. Čím nižšie je ležacia plocha, tým viac sa musí mamička skláňať, z čoho ju časom začne bolieť chrbát.

Preto pri väčšine postieľok môžeme nastaviť výšku plochy na ležanie (rošt postieľky) podľa vlastných potrieb. Veľmi dôležitá je aj stabilita postieľky. Preto hneď na začiatku skontrolujte pevnosť konštrukcie a ľahkú manipuláciu s posuvnou bočnicou. Aj jej priečky, vzdialené od seba 6,5 cm, musia byť dostatočne pevné, aby dieťaťu nezostali v ruke. Pri niektorých typoch je možné 2 – 3 priečky vybrať, aby dieťa z postieľky mohlo vyliezť.

Náš tip: Ako obliecť bábätko von a kedy ísť na prvú prechádzku?

Matrac do postieľky a vybavenie postieľky

Na trhu nájdeme dva základné rozmery matracov určených do detskej postieľky, a to 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm, pričom menší rozmer poslúži dieťaťu približne do dvoch rokov, na väčších sa pohodlne vyspí aj trojročné dieťa. Nech už zvolíme ktorúkoľvek veľkosť, je nutné, aby rozmer presne zodpovedal vnútornému rozmeru postieľky. V prípade, že by okolo matraca zostalo hoci len niekoľko málo centimetrov, vystavujeme potomka možnému úrazu.

Pre deti môžu byť vhodné matrace s rôznou výplňou, štandardne to sú pružinové alebo penové (často nesprávne nazývané molitanové), špeciálne pre novorodencov boli vyrobené s výplňou z kokosových vlákien alebo kombinácia kokos-pohánka. Penové typy vyberte so stredovou zosilnenou vrstvou, kokosové vlákna zaisťujú správne odvetrávanie a matrac spevňujú, podobne ako kombinácia kokos-pohánka. Asi najoptimálnejším riešením je nájsť stredne tvrdý matrac so snímateľným prateľným poťahom, vnútorný materiál by mal odvádzať vlhkosť a byť vhodný pre alergikov.

Z praktického hľadiska sú ideálne všetky tie detské postieľky, ktoré majú minimum ozdôb. Nebesá či ozdobné krajky v sebe udržujú prach, čo bábätku celkom iste nesvedčí. Vhodné sú molitanové alebo látkové zábrany pripevnené po obvode postieľky, samozrejmosťou je kvalitný matrac, perina i obliečky – to všetko z antialergických materiálov.

Najrôznejšie plyšové hračky či závesné kolotoče sú určené na rozptýlenie dieťaťa. Bývajú zavesené v zornom uhle dieťaťa. V neskoršom veku sa niektoré deti môžu v noci v postieľke báť, preto im môžeme inštalovať niektorú zo špeciálnych lampičiek. Okrem toho, že sú vybavené úsporným zdrojom osvetlenia, môžu mať naviac uložené uspávanky, rozprávky a pod.

 

Uverejnené ako PR článok

Mohlo by sa vám páčiť