Cykloturistika pre rodiny na Slovensku

Turistika s bicyklom či cykloturistika? Obľúbenosť tohto športu rastie aj na Slovensku. Naskočte naň a začnite z pohodlia sedadla vášho bicykla obdivovať naše kraje. Ponúkame vám návrhy cyklotrás vhodných pre každého člena rodiny. Aj pre úplných začiatočníkov.

Cykloturistika v sebe spája aktívny pohyb s možnosťou spoznať kúty našej krajiny a objaviť čaro nových miest. Širokú sieť vybudovaných cyklistických chodníkov môžete nájsť aj na  stránkach internetu. Tie, ktoré sú najčastejšie využívané sú aj podrobne popísané a doplnené o komentáre cyklistov, ktorí už danú trasu absolvovali.

Všetky cyklotrasy sú označené aj stupňom náročnosti. Takto si viete hneď na začiatku naplánovať a vopred sa rozhodnúť, ktorý stupeň náročnosti zvolíte. Na výber máte náročnejšiu horskú turistiku, náučno-poznávacie trasy, alebo si môžete zvolíť z jednoduchších cestných cyklotrás.

Poznávacia značka: nízka náročnosť

My sme sa zamerali na obľúbené a nenáročné trasy, ktoré môžu absolvovať aj neskúsení cyklisti, dokonca aj rodinky s deťmi. Uvedeným kritériám zodpovedá cyklochodník na východnom Slovensku, ktorý spája Poprad so Svitom.

Začiatok, resp. koniec cyklotrasy sa nachádza na západnom okraji mesta Svit, smerom do Lopušnej doliny. Chodník vedie cyklistov a korčuliarov popri rieke Poprad, súčasne sa môžu pokochať pohľadom na panorámu Tatier. Opačný koniec chodníka je situovaný v Popradskej mestskej časti Kvetnica. Pozdĺž trasy je vybudovaná sieť bufetov a reštaurácií, kde sa môžete v prípade potreby občerstviť.

začníte s cykloturistikou pre rodiny alebo začiatočníkov na Slovensku na trasách s nízkou náročnosťou
zdroj: Unsplash

Dunajská cyklistická cesta

Celková dĺžka trasy je približne 1200 km. Vedie popri brehoch Dunaja cez Nemecko, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko. Na našom území začína pri hraničnom priechode Berg a končí v Štúrove. Dokopy tvorí úsek dlhý 168 kilometrov. Za bratislavským Prístavným mostom sa cesta rozdeľuje na pravo brežnú a ľavo brežnú vetvu, ktoré sa opätovne spávajú v hrádzi Gabčíkovo.

Väčšia časť chodníka je tvorená kvalitným asfaltom, preto ju vo veľkom vyhľadávajú aj vášniví korčuliari. Vďaka svojej nízkej náročnosti je vhodná aj pre deti a starších ľudí.

Ak sa nachádzate v podunajskej časti Dunajskej cyklotrasy, no svojho dvojkolesového tátoša ste si zabudli doma, nezúfajte. Bicykel si môžete vypožičať aj v neďalekom Wellness Hoteli Patince za 12 eur na celý deň.

Vedeli ste, že…

Časť Dunajskej cyklotrasy tvorí súčasť diaľkovej cyklomagistály siete EuroVelo 6? Že vám to nič nehovorí? Nevadí, vysvetlíme.

EuroVelo 6 je riečna cyklotrasa, po anglicky The Rivers Route. Ide o 3 653 km dlhú cyklomagistrálu, vedúcu pozdĺž viacerých veľkých európskych riek. Konkrétne sa jedná o časť Loiry, Saôny, Rýnu a Dunaja, ktorému patrí najväčšia časť. Tento úsek cyklomagistrály sa prezýva ako Dunajská cyklistická cesta.

Pitný režim a dostatok síl

Najmä v horúcich letných dňoch je dôležité myslieť na dostatočný príjem tekutín. V povinnej výbave každého cyklistu, by nemala chýbať fľaša čistej vody alebo minerálky. Nespoliehajte sa na bufety v blízkosti cyklochodníkov, ktoré môžu byť zatvorené alebo nefunkčné. Radšej sa dobre vybavte a majte vlastný zdroj tekutín vždy po ruke.

Cyklistika je ako stvorená pre oddych a spoločné chvíle s rodinou. Nemusíte preto lámať rekordy, alebo sa snažiť zdolať čo najväčší úsek. Orientujte svoju pozornosť na krásu okolitej prírody. Venujte svoj čas rozhovoru s blízkymi a priateľmi, aby sa tieto spoločné chvíle stali príjemným zážitkom.

Mohlo by sa vám páčiť