Tabata – najrýchlejší spôsob ako schudnúť

žena, ktorá cvičí intenzívny tréning tabaty

Tabata, počuli ste už o nej? Ak nie, tak vám veľmi radi priblížime o čom tento typ cvičenia je a prečo je medzi ľuďmi tak veľmi obľúbený. Tabata má svoju popularitu zaslúženú, pretože je to ideálne cvičenie pre ľudí s plne nabitým rozvrhom, ktorí chcú na sebe intenzívne pracovať a spáliť tuk. 

Čo je to tabata?

Tabata je pomerne výnimočný druh cvičenia. Jedná sa o kardiovaskulárne cvičenie, ktoré, podľa určitých štúdií, má viac benefitov než všetky ostatné typy cvičení. Charakteristická je svojou vysokou intenzitou, ktorá na vás nenechá ani kúsok oblečenia suchý. Cvičí sa 8 sérií, pričom každá trvá 20 sekúnd, po ktorej nasleduje 10 sekúnd oddychu. Dokopy to vychádza na celkovo 4 minúty cvičenia. To sa na prvý pohľad určite zdá málo, ale tieto 4 minúty z vás vysajú dušu. A tuk takisto. 

ženy, ktoré cvičia intenzívny fitness tréning
Zdroj: unsplash

Ako vznikla tabata?

Aj keď sa môže zdať, že tabata je výdobytok modernej doby, nie je to tak. Pán Dr. Izumi Tabata používal metódy tabaty v japonskom olympijskom rýchlokorčuliarskom tíme a podľa toho bola aj pomenovaná. 

Pán doktor vytvoril dve skupiny, ktoré porovnával. Jedna skupina cvičila ergonomické cviky v strednej intenzite päť dní po dobu jednej hodiny, druhá skupina cvičila vysoko intenzívne tréningy v ergonomických sériách štyri dni v týždni iba 4 minúty. Tieto dve skupiny sledoval po dobu šiestich týždňov. Asi vás neprekvapí, že druhá skupina preukázala omnoho väčší pokrok a lepšie výsledky než skupina prvá. 

Vo výskumnej štúdií boli použité stacionárne bicykle, no tabatu môžete využiť v každom smere. Napríklad tabata tréning pre bežcov môže vyzerať tak, že bežec bude 20 sekúnd šprintovať, následne bude mať 10 sekúnd oddychu a potom znova. Tento tréning bežcom zlepší kardiovaskulárnu kondíciu. Tabatu však môžete použiť aj na silový tréning alebo pri posilňovaní stredu tela. 

ženy, ktoré cvičia intenzívny fitness tréning
Zdroj: unsplash

Existuje rozdiel medzi tabatou a intervalovým tréningom?

Samozrejme, existuje. Tabata a intervalový tréning sú dve odlišné veci. Najväčší rozdiel je v načasovaní celého tréningu. Tabata je známa tým, že doby odpočinku sú v nej oveľa kratšie než v iných typoch intervalových tréningov. Je to jedna z foriem HIIT, avšak,  má celkom odlišné a špecifické požiadavky. 

Hlavné benefity tabaty

Zaradenie tabaty do vášho tréningového plánu vám môže len napomôcť. Má neskutočné množstvo výhod a najmä pozitívnych účinkov na telo. Medzi tie najhlavnejšie patrí rýchle spaľovanie tuku, ochrana svalového tkaniva, je pohodlná, flexibilná a zvyšuje anaeróbne i aeróbne kapacity. 

Vďaka tabate sa vám za pomerne krátku dobu zlepší fungovanie metabolizmu. Kvôli vysokej úrovni intenzity celého cvičenia, vaše telo musí pracovať na maximum, čo zabezpečí, že váš metabolizmus bude pracovať naplno ešte dlho po skončení tréningu. Inak povedané, vaše telo bude tuky spaľovať počas celého dňa. A to znie dobre, však?

Muž cvičiaci vonku strečing
Zdroj: pexels

Pri držaní rôznych diét alebo náhleho schudnutia hrozí riziko straty svalov, aj keď si môžete myslieť, že to, čo ste schudli, bol tuk. Pokiaľ je váš cieľ schudnúť prirodzene, no zároveň si nie len udržovať, ale aj vypracovať svaly, tabata je pre vás tá pravá. Rozvíja a zároveň chráni svalové tkanivo. Predstaviť si to môžete tak, že tabata kladie dôraz na svalové tkanivo a to vo vašom tele vyvolá impulz, že potrebujete viac svalového tkaniva. Týmto odbúravate tuk, a zároveň budujete svaly. 

Prečo sa ľudia tabate vyhýbajú?

Najčastejší dôvod, prečo sa ľudia všeobecne vyhýbajú cvičeniu je, že si vyžaduje vyčlenenie času počas dňa. Snáď každého trápi nedostatok času, hlavne, keď sa chcete venovať svojim deťom, práci alebo rodinným príslušníkom. Čas je veľmi vzácny a to v dnešnej uponáhľanej dobe obzvlášť. No investovať 4 minúty zo dňa pre tréning tela, ktoré je našou schránkou na tomto svete, a o ktoré sa treba starať, sa skutočne oplatí. Nehovoriac o tom, že nemusíte chodiť do posilňovne ani mať nejaké špeciálne vybavenie. Stačí len odhodlanie a chuť pre seba niečo spraviť. Samozrejme, ak ste ten typ, ktorý rád cvičí v spoločnosti ľudí, existujú rôzne kruhové tréningy využívajúce tabatu. 

muž cvičiaci kondičný tréning tabata
Zdroj: unsplash

Tabata je skvelá aj na zvýšenie anaeróbnej a aeróbnej kapacity. Anaeróbna kapacita predstavuje maximálne množstvo energie, ktoré dokáže naše telo vyprodukovať pri nedostatku kyslíka. Aeróbna kapacita je miera schopnosti pľúc a srdca dostať kyslík do tela. 

Na záver vám prinášame krátke video, ktorým môžete začať vašu novú cestu s tabatou. Na internete už existuje veľa návodov a tipov na skvelé tabatové cviky, prípadne môžete zvážiť návštevu posilňovne s podporou trénera a skupiny. 

Zdroje: 
https://sunwarrior.com/blogs/health-hub/4-benefits-of-tabata-training
https://health.clevelandclinic.org/tabata-vs-hiit-whats-the-difference/
https://www.grenade.com/blogs/all/what-are-the-benefits-of-tabata-training