Cvičenie podľa fyzioterapeutky Lenky

nacvik-dychania-na-chrbte

Nepríjemné bolesti, následky športových či iných úrazov, stres či zlý životný štýl. Je vám to známe? Naše telo má isté limity, ktoré ak prekročíme, telo nám dá jasne najavo Stop-ku. Pomôcť však dokáže správne nastavená fyzioterapia, ktorá dokáže vrátiť telo „do pôvodného stavu“ a zbaviť bolesti. 

Aby sme viac priblížili túto tému, oslovili sme šikovnú fyzioterapeutku Lenku Vojtovič, ktorá spolu so svojim manželom založila fyziocentrum Kinisi. Lenka dokonca edukuje nie len svojich pacientov, ale aj širokú verejnosť cez sociálne siete a aplikácie, preto je možné cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. 

Lenka, vy ste zakladateľka Kinisi centra fyzioterapie, viete nám o ňom povedať viac, kde vznikla idea a čo všetko tam riešite, komu pomáhate?

Už od konca štúdia sme s manželom vedeli, že si chceme otvoriť vlastné centrum. Pred 4 rokmi sa nám naskytla príležitosť využiť krásne nové priestory a tak sme začali realizovať náš sen. V tejto chvíli už v Kinisi pracuje celkom 8 fyzioterapeutov. 

Od začiatku pôsobenia sa snažíme pacientom poskytovať komplexný prístup k riešeniu ich problémov a taktiež dbáme na to, aby naši pacienti boli dostatočne oboznámení s príčinou svojich problémov a liečebným postupom vedúcim k ich odstráneniu.

Staráme sa o pacientov s akútnymi i chronickými problémami pohybového aparátu. Zaoberáme sa fyzioterapiou ochorení dýchacích ciest a niektorých dysfunkcií tráviaceho ústrojenstva. Venujeme sa tiež pooperačnej a poúrazovej rehabilitácii. V neposlednej rade tiež vytvárame systematické preventívne programy pre vrcholových športovcov a bežnú verejnosť, najnovšie aj cez mobilnú aplikáciu.

Venuješ sa ľudom, ktorí trpia bolesťami, čo stojí za týmito problémami?

Je to veľmi individuálne a nebýva to jedna konkrétna vec ale súhra viacerých faktorov. Veľkým problémom dnešnej doby je nadmerný stres, nedostatok prirodzeného pohybu a dlhodobé statické sedenie behom dňa. V rámci našej terapie sa nesnažíme iba odstrániť bolesť, ale zmeniť pohybové stereotypy, ktoré túto bolesť, či problémy spôsobili.

Ak by chcel človek začať s fyzioterapiou iba tak sám od seba, odporúčaš tieto cvičenia, mali by byť súčasťou nášho bežného života?

Súčasťou nášho života by rozhodne mal byť zdravý, funkčný a rozumne vedený pohyb. Každému človeku je blízky iný druh pohybu, cvičenia, či športu. Neexistujú tri univerzálne cviky pre každého. Všetci sme individuálni a máme iné potreby. Je dôležité dobre vnímať svoje telo a v prípade objavenia ťažkostí, či bolesti pohybového aparátu sa obrátiť na pomoc odborníka. Rovnako aj v prípade, ak si nie sme istí, či nejaký pohyb (šport) vykonávame správne a v dobrom nastavení. 

Ty si vytvorila aj svoju aplikáciu, prosím opíš nám ju. Čo tam ľudia môžu nájsť?

Vytvorili sme program Domáci fyzioplán, unikátny produkt, určený všetkým ľuďom, ktorí si chcú v pohodlí domova zacvičiť funkčne, komplexne a zdravo. Obsahuje podrobne popísané zostavy cvikov, ukážky správneho zapojenia brušných svalov, správneho dýchania, či vysvetlenia najčastejších chýb pri cvičení. Program je vytvorený tak, aby ho dokázal odcvičiť každý. Nájdete tu 14 cvičebných zostáv (jedna zostava obsahuje približne 10 cvikov), ktoré sa striedajú každý druhý deň. Klient sa nemusí o nič starať, aplikácia všetko naplánuje za neho. Jednotlivé cviky sa dajú konzultovať priamo cez aplikáciu.

Čo fyzioterapia a tehotné ženy? Ako postupuješ v týchto prípadoch, čo je pre budúce mamičky vhodné?

Našim hlavným cieľom v starostlivosti o tehotnú ženu je zlepšiť vnímanie svojho tela, nastaviť správne svalové napätie a fyziologické dýchanie ako prevenciu problémov a bolestí pohybového aparátu (prevencia bolestí chrbta, bedrových kĺbov, SI kĺbov, lonovej kosti, kostrče alebo chodidiel). Taktiež pripraviť telo na samotný pôrod a naučiť prácu s pohybovým aparátom po pôrode. Pokiaľ žena pred otehotnením mala skryté poruchy pohybového aparátu, veľmi často sa behom tehotenstva odkryjú. Pri už vzniknutých problémoch (bolesti) napomáhame k ich efektívnemu odstráneniu dobre vedenou fyzioterapiou a cvičením.

Popis cvikov:

1. Dýchanie do celého trupu v ľahu na chrbte

V ľahu na chrbte s pokrčenými nohami položte svoje dlane do oblasti svojho pásu, pričom prsty smerujú k trieslam a palce sú zanorené v boku. Uvoľnite ramená doširoka a temeno hlavy jemne vyťahujte do diaľky (nemala by sa Vám vytvoriť dvojitá brada). Panvu nastavte tak, aby bola paralelne s hrudníkom. Drieková chrbtica voľne leží na podložke, ale nie je v maximálnom kontakte. Uvoľnite svaly tváre a skúste vnímať, kam sa dostáva Váš dych. V ideálnom prípade sa nádych rozprestiera do celého trupu, teda hrudný kôš i spodný trup sa s nádychom jemne rozširujú predo-zadne, do strán aj dozadu. Dych sa dostáva až do oblasti triesiel. Výdych je vždy pasívny a dlhší ako nádych. Pri nádychu by sa hrudný kôš nemal zdvíhať smerom k hlave.

2. Nácvik korigovaného držania trupu

Postavte sa s chodidlami na šírku bokov (opora – palec, malíček, vonkajšia a vnútorná päta) a mierne pokrčte kolená. Napriamte chrbticu, tak aby bol hrudník (bránica) paralelne nad panvovým dnom (panvou), predýchnite do spodných rebier a triesiel, aktivujte a udržte vnútrobrušný tlak. Uvedomte si aktiváciu panvového dna. Zapojte správny dychový cyklus – do spodných rebier, brucha, triesiel, do zadnej časti trupu a po celú dobu udržujte napriamenie driekovej chrbtice, mierne pokrčené kolená a aktívny trup. Dýchajte pravidelne a nenásilne.

3. Dynamický prechod z nízkeho do vysokého medveďa

V pozícii na štyroch sa oprite o dlane. Kolená držte na šírku panvy, dlane tesne pred plecami a na ich šírku. Napriamte chrbát, hlava je v predĺžení trupu. Potom odlepte kolená od zeme, udržte ich tesne nad podložkou a zároveň sa odtlačte od dlaní a kostrč ťahajte šikmo nahor. Následne sa vráťte do základnej polohy. Pozor pri cvičení nezakláňajte hlavu.

Ak ste hľadali kvalitné a účinné cviky, vďaka ktorým budete nie len fit ale skutočne pomôžete svojmu telu, vyskúšajte práve fyzioterapiu s Lenkou. Nikdy nie je neskoro začať! Cviky si môžete pozrieť na profile kinisi_fyzioterapie alebo môžete navštíviť stránku www.kinisi.cz