Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?

Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?

Povinná práca z domu, neustále pozeranie sa do počítača či smartfónov. Aj takto by sa dala opísať dnešná doba. Digitálne prístroje, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život negatívne vplývajú hlavne na naše oči, u ktorých sa môže prejaviť syndróm počítačového videnia. Ako sa tento syndróm prejavuje a existuje vôbec prevencia?

Syndróm počítačového videnia

Ide o jav, ktorý sa označuje aj skratkou CVS (Computer Vision Syndrome) a je charakteristický bolesťou očí, únavou, pálením očí či slzením. Ide o nadmerné dráždenie oka a očných svalov, ktoré potom reagujú rozmazaným videním či citlivosťou na svetlo. Pri nadmernej námahe očí sa môžu pridružiť aj ďalšie nepríjemné príznaky ako bolesť hlavy, chrbtice či ramien, ktoré súvisia aj s nesprávnym sedením počas práce.

Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?

Tento syndróm postupne sám zmizne po ukončení práce za počítačom, ak hovoríme o začiatočnom štádiu. Ak problémy pretrvávajú a zhoršujúci zrak spôsobuje problém pri šoférovaní či ďalších činnostiach je potrebné absolvovať dôkladne očné vyšetrenie!

Príčiny vzniku syndrómu počítačového videnia:

  • nadmerné zaťaženie zraku
  • preťaženie očných svalov
  • nesprávne nastavený kontrast, jas a ostrosť obrazovky
  • nesprávna vzdialenosť od zobrazovacej obrazovky
  • zlé osvetlenie pracoviska
  • odlesky na obrazovke
  • nedostatočné prestávky
  • chybné držanie tela
  • dlhodobé a jednotvárne sedenie

Prevencia pred syndrómom počítačového videnia

Ako zabojovať proti CVS, keď musíte 8 hodín sedieť v práci na počítačom? Tu je pár trikov ako na to:

  1. Jas a kontrast obrazovky sú podstatné – určite si nastavte vhodné hodnoty, ak ich nepoznáte vy, skúsený IT – čkár vo vašej firme vám určite rád pomôže.
  2. Okuliare môžu pomôcť – v prípade, že okuliare nosíte určite zainvestujte do tých, ktoré majú špeciálne počítačové sklo. Práve toto sklo neprepúšťa až toľko modrého svetla a chráni vaše oči pred nadmerným vyčerpaním.Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?
  3. Vzdialenosť od monitora – to je ďalšia vec, ktorú by ste si v boji proti syndrómu počítačového videnia mali skontrolovať. Optimálna hodnota je 45 až 50 cm od vás. Skúste si zmerať ako blízko obrazovky sedíte teraz.
  4. Čierne na bielom – pri písaní textov používajte biele dokumenty s čiernym písmom. Táto kombinácia vyhovuje očiam najviac.
  5. Pravidelná prestávka – aspoň raz za hodinu zmeňte pohľad. Choďte doplniť tekutiny, pozrite sa z okna, skontrolujte kolegov. Jednoducho, raz za hodinu na 5 minút nechajte svoje oči oddýchnuť od obrazovky. Vypustite aj telefón!
  6. Naučte sa právne žmurkať – vedeli ste, že pri bežnom fungovaní žmurkáme častejšie? Pri práci s počítačom či mobilom, na to ale akosi zabudneme a žmurkáme menej. Žmurkanie ako také je pre oko veľmi dôležité, pohyb viečok musí byť pravidelný, aby dokázal chrániť oko a udržiavať ho čisté a vlhké.
  7. Digitálna očista – čo takto darovať svojim očiam deň v týždni bez počítača a telefónu? Vďaka tomu si oči oddýchnu a naberú na sile. Skúsite to?
  8. Pomôžu aj kvapky – ak cítite únavu svojich očí, pomôcť vám môžu aj očné kvapky. Tie zvlhčia oko a utíšia pálenie.

Aj s očami sa dá cvičiť!

… a skvelé na tom je to, že k tomu nepotrebujete žiadne fitko, ani špeciálne nástroje. Stačí sa svojim očiam povenovať pravidelne pár minút a syndróm počítačového videnia bude minulosťou.

  1. Pozrite sa mimo monitora do diaľky.
  2. Pohybujte očami – pomaly no precízne hore i dolu, zo strany na stranu cca. 10 sekúnd.
  3. Zatvorte svoje oči aspoň na 10 sekúnd a nechajte ich oddýchnuť.