Dýchajte doma lepšie vďaka čističke vzduchu

Dýchajte doma lepšie vďaka čističke vzduchu.

V dnešnej dobe sa stretávame čoraz viac s problémami s dýchaním, skloňujú sa pojmy ako astma, alergia, či intolerancia. Mnoho ľudí pociťuje ťažkosti v jarných mesiacoch, kedy kvitnú vybrané kvety a stromy, čo spôsobuje dráždenie nosovej sliznice a vedie k prejavom sennej nádchy (kýchanie, slzenie očí, sťažené dýchanie, opuch).

Náš tip: Pripravte si wellness zážitok doma – domáca aromaterapia.

Príčinou však nemusí vždy byť len peľ, mnoho alergénov sa prirodzene nachádza aj v domácom prostredí, a to roztoče, plesne, prach. Ako potom eliminovať tieto mikroorganizmy práve v prostredí, ktoré by nás malo chrániť a vytvárať bezpečie aj pred výskytom alergénov? Odpoveďou môže byť čistička vzduchu. V nasledujúcich riadkoch si priblížime, čo to čistička vzduchu je, na akom princípe funguje, ale aj to čomu dokáže napomôcť.

Čistička vzduchu pritom nie je nutne vhodná len pre alergikov, objaviť by sa mala aj v domácnostiach so zvieratami, či nachádzajúcich sa v tesnej blízkosti rušného mesta kvôli smogu a prachu, ale aj chemikáliám, ktoré sa dostanú do ovzdušia.

Ako funguje čistička vzduchu

Princíp fungovania jednotlivých čističiek vzduchu sa líši od prítomnosti konkrétneho typu filtra. Vo všeobecnosti nasávajú čističky vzduchu prostredníctvom ventilátoru vzduch, ktorý potom prechádza filtrom. Aké filtre teda poznáme?

Čistička vzduchu je vhodné umiestniť aj do detskej izby, aby vaše deti dýchyli v prípade alergií čistý vzduch.
zdroj: 123RF

Prvým je vodný, ktorý zachytáva nečistoty do nádoby s vodou, dokáže tak pohltiť prach a mikróby, ale jeho protiprachová účinnosť je nižšia. Veľkou výhodou je, že odparená voda vzduch následne zvlhčuje. Takýto filter je ekonomicky úsporný, vyžaduje však častejšiu výmenu vody v nádobe a celkovú údržbu.

Druhým typom je HEPA filter, ktorý sa vyznačuje veľmi vysokou protiprachovou účinnosťou. Funguje na základe absorpčného čistenia vzduchu, čo umožňuje jeho zloženie (filter s živočíšnym uhlím a filter zachytávajúci peľ a prach). Hodí sa do každej domácnosti, najmä však k domácim zvieratám, fajčiarom, ale aj silným alergikom. Jeho ekonomická náročnosť je vyššia v porovnaní s vodným filtrom, ďalšou nevýhodou je vyššia hlučnosť.

Ďalším typom je elektrostatický filter, v ktorom vzduch prúdi podobne ako elektrónový vietor. Vyznačuje sa tiež vysokou protiprachovou účinnosťou, filter je navyše umývateľný. Nevýhodou je, že nedokáže pohltiť pachy.

Okrem týchto typov filtrov existujú viaceré, ktoré princíp fungovania čističky vzduchu menia, výber je vhodné konzultovať s odborníkom.

Čistý vzduch ako súčasť domáceho wellnessu

Dnešná doba naozaj čistote ovzdušia nepraje, a preto je zakúpenie čističky vzduchu veľmi vhodné, u alergikov priam nevyhnutné. Okrem čistenia a filtrácie vzduchu majú niektoré čističky ďalšiu významnú výhodu, ktorú využijete najmä v zimných mesiacoch – dokážu efektívne zvlhčovať suchý vzduch.

Čistý zvlhčený vzduch potom naozaj pripomína oddychovú zónu s prvkami domáceho wellnessu. Čistička vzduchu sa potom môže stať súčasťou čistého a voňavého domova. Keď už hovoríme o domácom wellnesse, dovoľte, aby sme priniesli na záver ešte dva tipy, ako prežiť dovolenku spojenú so zaslúženým oddychom v prostredí nášho krásneho Slovenska.

Doprajte si wellness napríklad vo Wellness Hoteli Patince a zažite tak čaro dovolenkovania na Slovensku.
zdroj: 123RF

Kde zažiť skutočný wellness relax

Prvý náš tip sa nachádza na juhu Slovenska, ktorého podnebie sa vyznačuje vysokými letnými teplotami. Konkrétne by sme chceli poukázať na Wellness Hotel v Patinciach. Lokalita je situovaná v blízkosti Dunaja, pričom najbližším mestom je Komárno vzdialené asi 10 minút cesty autom. Vybavenie hotela podlieha požiadavkám dnešnej doby, samozrejmosťou je klimatizácia, wifi pripojenie, ale aj pohodlné parkovanie. Hotel ponúka viacero bazénov, medzi nimi aj tie s vodou z termálneho prameňa Héviz. Súčasťou je aj detský bazén a vonkajšie ihrisko. Oddych ponúka aj saunový svet, k dispozícii sú fínske sauny, bylinkové, ale aj vírivka.

Druhým naším tipom je juhozápad Zvolenskej kotliny, konkrétne obec Kováčová. Tu sa nachádza Holiday park, ktorý je situovaný v blízkosti nádhernej prírody. Areál je pomerne veľký a ponúka hneď niekoľko bazénov, z ktorých mnohé sú v prevádzke počas celého roka. Vonkajších bazénov je viacero, jeden disponuje geotermálnou vodou s teplotou vody od 26 do 38 stupňov Celzia. Samozrejmosťou je detský bazén, na svoje si tak prídu všetky vekové kategórie. Vybavenosť hotela je na výbornej úrovni, a preto odporúčame aj tento rezort na zváženie pri výbere tohtoročnej dovolenky.

Náš tip: Dovolenka na Slovensku, prečo nie?

Tak či onak, veríme, že strávite leto najmä v čistom ovzduší vlastnej domácnosti a ak budete mať priestor, podporíte slovenskú ekonomiku možno aj návštevou niektorého z našich tipov!