Chýba vám adrenalín? Skúste zjazd na bicykli!

skúste zjazd na bicykli

Takzvaný downhill je druh horskej cyklistiky, pri ktorej sa jazdí dole kopcom po nerovnom a strmom povrchu. Často sa na ňom nachádzajú kamene, skoky a iné prekážky. Znie to naozaj hrozivo a tento šport je určený len pre odvážnych. Venujú sa mu však muži i ženy. Robia to predovšetkým kvôli adrenalínu, ktorý je v tejto disciplíne tá najväčšia droga, ktorú každý zjazdár a extrémny športovec potrebuje.

V článku nám poskytol cenné rady Kamil Beláň, ktorý sa downhillu venuje niekoľko rokov. Obsadzuje aj výherné miesta v súťažiach a jazdí v kategórii hobby vo veku od 18 do 33 rokov. S tímom, ktorého je súčasťou, vyhrali už dve sezóny po sebe. Môžete si pozrieť ich Facebook stránku Bajkysk Ctc, Kamilov instagram bob_isko alebo videá na Youtube pod názvom Pružinári o martinských bajkeroch.

Downhill na Martinkách, zjazd na bicykli
Downhill na Martinkách. Zdroj: Kamil Beláň

Čo je potrebné vedieť na začiatok?

Každý, kto sa chce začať venovať zjazdovému bicyklovaniu nesmie zanedbať povinnú výstroj! Je treba do športu investovať a kúpiť si:

  • integrálnu prilbu na downhill,
  • okuliare na zjazd alebo motocross,
  • chrániče kolien,
  • zjazdové nohavice a rukavice na bicykel.

Netreba zabúdať na:

  • chrániče chrbite,
  • ramien a hrude tzv. „opica alebo korytnačka”.
  • Začiatočníci by si mali chrániť aj lakte a vybaviť sa aj chránidlami proti zlomeniu väzov tzv. „leat”.
  • Veľmi dôležitý je výber správnych topánok, tretrov, ktoré sa rozlišujú podľa voľných pedálov, „flatov“ alebo zapínacích pedálov, tzv „spd-čiek“.

Toto je kompletná výbava, s ktorou sa môžete vrhnúť na adrenalínové jazdenie z kopca. Skúsení cyklisti ju však nepreferujú, pretože obmedzuje v pohybe a počas leta v nej vie byť veľmi horúco. Avšak, odborník radí, že nikdy sa nemá jazdiť bez dobrých tretrov, kolenačiek a prilby s okuliarmi.

Náš tip: Obľúbenosť cykloturistiky na Slovensku rastie. Ponúkame vám návrhy cyklotrás vhodných pre každého člena rodiny. Aj pre úplných začiatočníkov.

Pred úplne prvou jazdou je dobré sa ísť po trati prejsť a poriadne si ju obzrieť. Značne dôležitá je aj fyzická zdatnosť človeka, ktorý chce zjazd vyskúšať. Mali by ste chodiť do posilňovne alebo robiť nejaký iný šport. Ak nemáte dobrú kondíciu, vyvinuté svalstvo, radšej sa do toho nepúštajte!

Aké počasie je najlepšie na prvú jazdu?

Ako pri väčsine športov aj pri downhille je nutné riadiť sa počasím. Najlepšie a najjednoduchšie podmienky na jazdenie sú vtedy, keď je sucho, ale nie moc, aby nebolo na trati veľa prachu. Dá sa zísť aj keď je mokro a prší, no môže sa vám šmýkať. Taktiež býva jazdec veľmi špinavý a problém je aj s priezorom na okuliaroch, cez ktorý nevidno kvôli lietajúcemu blatu z kolies.

View this post on Instagram

#nietnadtosadobrevykúpat#rovno#do#kaluže#ilikeit

A post shared by Kamil (@bob_isko) on

Na Slovensku býva aj množstvo súťaží. Vtedy sa na počasie nehľadí. Preteky sa konajú aj  v tých najhorších a najextrémnejších podmienkach. To radí túto disciplínu medzi najdrsnejšie športy sveta. Keď ale prší niekoľko dní a ide sa súťažiť je to pre jazdcov náročne fyzicky i psychicky. A to preto, lebo na trati býva toľko blata, že sa na bicykli netočia kolesá. Kamil Beláň tvrdí, že práve na mokrej a šmykľavej trati sa naberajú skúsenosti a lepšie sa piluje technika jazdy. Je to aj zábavnejšie a dá sa s bicyklom viac „hrať“.

Mohli by sme povedať, že pokiaľ nenasneží, môžete jazdiť stále. Napríklad, v Kalnici je otvorená prevádzka až kým nenapadne sneh. Hoci väčšina bikeparkov funguje len v sezóne, od konca mája do začiatku októbra, mnohí cyklisti jazdia aj mimo nej. Dokonca aj v zime býva zopár exhibičných pretekov na snehu. Často ide o duálne slalomy, kde sú dve trate a jazdci idú vedľa seba. Víťaz alebo postupujúci je ten, kto príde do cieľa ako prvý.

Trasy vhodné na zjazd a ich náročnosť

Medzi obľúbenú trasu horských cyklistov patrí práve tá na Martinských holiach. Je to legendárna trať, na ktorej sa v roku 2003 konali majstrovstvá Slovenska v downhille. (11.-12.8.2018 budú majstrovstvá Slovenska v Mraznici). Dnes je to turistický chodník, tzv. „hodinovka“. Štart je pri chate Nová Ponorka, potom sa napojíte na starú turistickú cestu a koniec je pri starej odstavenej jednosedačke na Stráňach. Prevýšenie tam je viac ako 700 metrov, teda môžete si užiť poriadny adrenalín.

Na zvládnutie skokov potrebujete dobrý balans
Na zvládnutie skokov potrebujete dobrý balans. Zdroj: Kamil Beláň

Prehľadná elektronická mapa s cyklotrasami na Slovensku.

Na Slovensku sa vybudovalo viacero bikeparkov s ľahkou dostupnosťou na vrchol kopca, pretože tam premávajú lanovky. Sú však otvorené v obmedzenom čase, tak si to treba vždy pred návštevou skontrolovať. Dokonca je potrebné si dráhu pred zjazdením prezrieť a poistiť sa, že na nej nie sú klince, sklo, špicaté koly, čo je už v dnešnej dobe realita na zjazdových tratiach.

Aký bicykel zvoliť?

Existujú špeciálne bicykle určené len na zjazd. Sú celoodpružené a zabezpečia vám pohodlnú jazdu. Avšak nikde na nich nevyšlapete. Kamil radí ako skvelú alternatívu bicykel Enduro. Je to kúsok určený na šlapanie do kopca, ale aj na zjazd. V predu má jeden prevod, ale v zadu má kazetu s 10-11 prevodníkmi. Má teleskopickú sedlovku pre lepší komfort, zdvihy odpruženia sa pohybujú od 150 mm do 180 mm. Oproti zjazdovému bicyklu je ľahší a mohli by sme o ňom povedať, že je to hybrid, niečo medzi trailovým a zjazdovým bicyklom. Je veľmi populárny a rozšírený na celom svete. Za jednu cenu dostanete bike, s ktorým môžete robiť skoro všetko!

Náš tip: Ako zvýšiť efektivitu bicyklovania, aby naše tlačenie do pedálov prinieslo o niečo viac? Prečítajte si 4 tipy ktoré sme pre vás pripravili.

Ktorá trať vám sľúbi zábavu i adrenalín?

Pýtali sme sa zjazdára Kamila, či ho baví voziť sa stále po tej istej trati. Tvrdí, že ak na nej jazdíte stále dookola, určite sa časom stane stereotypná a nudná. Ale ak narazíte na dobrú dráhu, ktorá má všetky prvky, ktoré od zjazdovej a zábavnej trati očakávate, nikdy vás baviť neprestane! Hovorí však, že na technike a rýchlosti jazdy je vždy čo zlepšovať, teda na známom traily apsoň môžete pozorovať aké robíte pokroky.

Zjazdová štreka by mala mať istú plynulosť, dobrý sklon, aby nebol problém s rýchlosťou. Zajímavý downhill je, keď sa na ňom nachádzajú technické pasáže ako

  • rockgarde – úsek, kde sa ide po veľkých kameňoch,
  • koreňové pasáže,
  • traversy, skoky,
  • prírodné prekážky – dropy, zátačky, klopenky, ale aj rýchle pasáže.