Bylinky, ktoré sa zbierajú v septembri

bylinky v septembri_liečivé byliny_zber bylín

Bylinky a ich liečivé účinky sú známe už z dávnych čias minulých. Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že s príchodom zimných mesiacov sa už bylinky nezbierajú. Paradoxne, september je ešte mesiacom, kedy si môžete nazbierať, usušiť a uskladniť ešte veľa rôznych druhov bylín, ktoré práve počas zimných mesiacov môžete využívať. Ktoré liečivé bylinky teda môžete ešte zbierať v septembri? 

Aké časti bylín zbierať? 

Byliny sa zbierajú podľa toho, v akom čase sú jej jednotlivé časti najviac plné cenných látok. 

  • kvety – začiatok ich kvitnutia
  • listy – najlepšie ešte pred ich kvitnutím alebo po ňom
  • korienky – skoro na jar alebo až na jeseň
  • plody – v čase ich dozrievania

Ako správne zbierať bylinky? 

Pri zbere je dôležité nájsť si správne miesto, čas a spôsob zberu. Na zber sa odporúča zobrať si so sebou košík a malé nožnice, prípadne nožík, čím si uľahčíte samotný zber. Určite neskúšajte zbierať byliny do igelitového vrecka alebo tašky, pretože by sa vám mohli zapariť a tým aj znehodnotiť. 

Platí zásada zbierania len nepoškodených zdravých bylín. Takže, pokiaľ sa vám niečo na bylinke nezdá, radšej ju nezbierajte. Tým máme na mysli rôzne fľaky, ohryzené časti alebo kopec hmyzu. Takisto platí, že všetkého s mierou. Natrhajte si len toľko, koľko skutočne spotrebujete. Netrhajte rastliny zbytočne s ich koreňmi, pretože predsa len o rok si budete chcieť prísť nazbierať bylinky znova, ako vy tak aj ostatní.

Bylinky zásadne zbierajte len v čistom prostredí. Odporúča sa vyhýbať okoliu ciest, tovární či chemicky ošetreným miestam. Je to tak z toho dôvodu, že rastlinky veľmi ľahko do seba vstrebú škodlivé látky. Najvhodnejší čas na zber je ráno, prípadne dopoludnia. Zásoby si vždy urobte maximálne na 1 rok, nakoľko po roku v bylinách ubúdajú ich liečivé látky. 

bylinky v septembri_liečivé byliny_zber bylín
Zdroj: unsplash

Dôležité je správne sušenie byliniek

Správne sušenie je dôležitým krokom pre zachovanie kvality bylín. Po príchode domov si bylinky skontrolujte, pretože spolu s nimi možno pricestoval aj nevítaný hmyz. Byliny opatrne zbavte prípadných nečistôt a hmyzu. Pokiaľ ste bylinky zbierali na skutočne čistom mieste, umývať ich už nemusíte. Ak si ale chcete byť istý, tak ich jemne prepláchnite studenou vodou. Aby ste zachovali čo najkrajšiu farbu a vysoký obsah liečivých látok, treba ich vysušiť za čo najkratší čas. To, či sa vám to podarilo, uvidíte podľa ich farby. Pokiaľ si zachovajú krásnu sýtejšiu farbu, usušili ste ich správne. 

3 spôsoby sušenia bylín:

Bylinky sa sušia na teplom a dobre vetranom mieste. V žiadnom prípade nesušte bylinky na priamom slnku, to by im mohlo veľmi uškodiť. Ak tak spravíte, stratia peknú farbu a príliš stmavnú, dokonca až zhnednú. Správne usušené rastliny sú krehké a pri dotyku sa drobia. Po prelomení počuť praskavý zvuk. Ak vám niektoré časti príliš zhnedli alebo sčerneli, treba ich vyhodiť. Na sušenie sa vám ponúkajú 3 spôsoby:

bylinky v septembri_liečivé byliny_zber bylín
Zdroj: unsplash

Sušenie na plátne:

  • drobné bylinky, listy, kvety a korene nastrihajte na menšie časti
  • na dostatočne veľkú tácku alebo plech rozložte čisté plátno alebo papier
  • bylinky na to poukladajte a nechajte sušiť
  • počas sušenia ich priebežne kontrolujte a niekoľkokrát pootáčajte

Sušenie vo zväzkoch:

  • ideálne pre sušenie celých rastlín, napríklad levandúľ
  • bylinky zviažte do menších zväzkov
  • pevne ich uviažte, pretože sušením rastlinky stratia svoju vlhkosť, tým aj objem
  • pevne zviazané ich zaveste na dobre vetrané a suché miesto
  • bylinky potrebujú dostatočné prirodzené prúdenie vzduchu a pomerne stálu nízku vlhkosť prostredia
  • môžete ich počas dňa sušiť vonku a na noc, kedy vlhkosť stúpa, ich dať opäť dnu

Sušenie v rúre:

  • rozložte ich na plech vyložený papierom na pečenie
  • sušte na nízkej teplote, ktorá nesmie presiahnuť 35°C
  • dvierka nechajte pootvorené
  • bylinky často kontrolujte a priebežne otáčajte, aby ste ich neprehriali
  • najčastejšie sa takto sušia korienky, kôra a dužinaté časti rastlín
bylinky v septembri_liečivé byliny_zber bylín
Zdroj: freepik

Druhy byliniek, ktoré sa zbierajú v septembri:

Borievka obyčajná

Borievku si veľa ľudí spája s borovičkou alebo ginom, pritom jej využitie je oveľa viac spektrálne. Krivdili by sme jej, keby sme nespomenuli aj jej ďalšie využitia. Borievka sa odporúča pri zápaloch močových ciest, nakoľko je známa svojimi močopudnými účinkami. Takisto pomáha aj pri bolestivej menštruácií, nadúvaní a detoxikácií. Prirodzene posilňuje obranyschopnosť organizmu a znižuje hladinu cholesterolu. 

Zbierame drevo, plody a vršky. Jej plody obsahujú éterický olej, sacharidy, silice, triesloviny, živicu, vitamín C, pektín, vosky a rôzne farbivá. Spracovaná borievka do formy tinktúry je vhodná na ekzémy a herpesy. Pokiaľ vás trápi reuma, odporúča sa kombinovať ju vo forme tinktúry a olejov na postihnuté miesta. Má veľmi veľa pozitívnych účinkov na ľudské telo, avšak jej používanie sa odporúča konzultovať s lekárom.

bylinky_borievka_byliny
Zdroj: stylovebyvanie

Fenikel obyčajný

Fenikel je veľmi známa a zároveň aj obľúbená rastlina. Známa je hlavne svojou arómou, ktorá sa neraz pridáva do rôznych koláčov, sladkostí, likérov, dokonca aj do kozmetiky. Určite vás neprekvapí, že je to doslova taký malý poklad pre náš tráviaci systém. Je to z toho dôvodu, že podporuje trávenie, odstraňuje plynatosť, uľahčuje vyprázdňovanie a vo forme čaju sa zvykne podávať aj pri bolestiach brucha. Okrem tráviaceho systému, blahodarne pôsobí aj na dýchacie cesty, ktoré udržuje zdravé. Prečisťuje obličky, podporuje tvorbu materského mlieka a znižuje vysoký krvný tlak.

bylinky_liečivé byliny_zber bylín_fenikel
Zdroj: vonacik

Ruža šípová

Ruža je typická bylina, ktorú ľudia každoročne zbierajú. Na jej zber sa tešia ako malí, tak aj veľkí. Veríme, že nemusíme pripomínať, ako mimoriadne zdravé sú jej plody, ktoré sú vhodné na sušenie, ako aj na tvorbu džemov, likérov a olejov. 

Je to skutočná vitamínová bomba. Jedná sa o skupiny vitamínov A, B, C, E, K a PP, fosfor, vápnik, draslík, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, betakarotén, luteín, cholín, bielkoviny, tuky, vlákninu, éterický olej, flavonoidy a železo. Ženy ju zvyknú užívať pri zápaloch močových ciest, nakoľko má močopudný a protizápalový účinok. Takisto zmierňuje hladinu cholesterolu a ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Vďaka komplexnému obsahu vitamínov je skvelá na doplnenie tých, ktoré sú pre telo potrebné alebo vám chýbajú. Je veľmi účinná pri zle sa hojacich ranách. Jednoznačne sa ju aspoň na zimné mesiace oplatí zaradiť do jedálnička z dôvodu prevencie proti chrípke, nádche a rakovine.

bylinky_liečivé byliny_zber bylín_ruža šípová
Zdroj: Zdravopedia

Kapucínka väčšia

Kapucínka nie je len mocná bylina, ale zároveň aj veľmi krásna. Zbierajú sa jej listy a kvety a to až do októbra. Po jej odkvitnutí sa zbierajú aj jej plody a semienka. Pôsobí protizápalovo, bakteriostaticky (zabraňuje rastu mikróbov), insekticídne, antibioticky a močopudne. Okrem toho, pomáha pri vypadávaní vlasov, takže ak vás práve vypadávanie vlasov trápi, vyskúšajte si na ne po umytí aplikovať výluh tejto rastlinky. Pomôcť vie aj pri úpale, pretože zmierňuje jeho nežiadúce účinky. Ak máte problémy s močovým mechúrom, odporúča sa pripraviť si z nej čaj z 2 čajových lyžičiek a piť ju raz-dva razy denne na preliečenie. 

bylinky_liečivé byliny_zber bylín_kapucínka väčšia
Zdroj: zdravysvet

Valeriána lekárska

Pokiaľ by ste si chceli nazbierať valeriánu lekársku, zamieriť musíte do krovísk, lesných svahov a pohybovať sa vo vlhkých miestach, lesoch či potokoch. Zbierajú sa podzemky s koreňmi až do októbra, teda v období, keď začína jej nadzemná časť vädnúť. Užitočná je pri nespavosti, uvoľnení napätia a pri psychickej únave. Okrem toho, prispieva k zdravšiemu srdcu, rozširuje koronárne cievy, znižuje krvný tlak a odstraňuje kŕče. 

bylinky_liečivé byliny_zber bylín_valeriána lekárska
Zdroj: zdravie

Kostihoj lekársky

Koreň kostihoja si môžete práve v septembri vykopať. V ľudovom liečiteľstve sú mu prisudzované mnohé pozitívne účinky. Jeho samotný názov napovedá, že je skvelý na urýchlenie hojenia zlomenín. Používa sa pri vyvrtnutiach, reumatizme, kŕčových žilách a dne. Využiť ho však môžete aj pri hnisavých ranách a zapálených ďasnách. Kvalitná tinktúra z kostihoja má výborné hojace účinky a pôsobí analgeticky.

bylinky_liečivé byliny_zber bylín_kostihoj lekársky
Zdroj: dedikadcery

Rebríček obyčajný

Je to veľmi známa bylina, ktorá je obľúbená najmä medzi ženami. Inakšie sa zvykne nazývaj aj ako „myší chvostík“ alebo „ženský poklad“. Rásť ju nájdete na suchých lúkach, popri cestách či lesných poľanách. Na zber sa najčastejšie využíva nedrevnatá časť vňate. Pôsobí antisepticky, antibioticky a organizmus posilní aj očistí. Pri vonkajšom použití pomáha hojiť rany a je skvelou bojovníčkou proti akné. Výborná je aj na tráviace problémy, ťažkosti s močovým ústrojenstvom a má upokojujúce vlastnosti. Ženy ju milujú predovšetkým z dôvodu, že upravuje menštruačný cyklus a eliminuje prejavy klimaktéria.

bylinky_liečivé byliny_zber bylín_rebríček obyčajný
Zdroj: uvalacha

Uskladnenie usušených bylín

Keďže určite chcete, aby vám usušené bylinky dlho vydržali, nesmiete zabudnúť na ich správne uskladnenie. Predídete tým prípadnému plesniveniu. Uskladňujeme len tie bylinky, ktoré sú suché bez známok zahnívania a plesne. Kedysi sa uchovávali v plátenných alebo papierových vreckách. Dobrou voľbou sú aj čisté, suché, sklenené poháre od kompótov. Skladujte ich na tmavom, suchom mieste a spotrebujte do jedného roka. 

Jesenné prechádzky si môžete spríjemniť zbieraním rastliniek, kedy spojíte príjemné s užitočným. Zároveň je to skvelá možnosť na strávenie skvelého času s rodinou, deťmi alebo kamarátmi. Chodievate si zbierať bylinky? Aké sú vaše obľúbené? Máte nejaké rady pre ostatných zberateľov? Určite sa s nami o ne podeľte v komentároch na našich sociálnych sieťach.