Buďte pripravení na dlhú jazdu autom

Buďte pripravení na dlhú jazdu autom

Sezóna dovoleniek je v plnom prúde a mnohí ju už majú za sebou, no vás ešte možno len čaká. Mnohí z nás si pritom na cestu do destinácie ako spôsob dopravy volia jazdu autom, ktorá je pohodlná, rýchla a hlavne si pri nej so sebou môžete vziať prakticky čokoľvek. Ak ste si takýto spôsob prepravy zvolili aj vy, nasledovné riadky sa vám naozaj môžu zísť.

Ak sa chystáte na dlhšiu jazdu autom, je nevyhnutné vedieť, čo si na ňom dať skontrolovať. My vám to, samozrejme, radi prezradíme. Ide o skvelú prevenciu rôznych porúch, avšak stať sa môže čokoľvek. Poradíme vám preto aj to, čo robiť v prípade neočakávanej poruchy – či už doma, alebo v zahraničí.

Náš tip: S rodinou po kultúrnom dedičstve Slovenska.

Na čo nezabudnúť pred dlhou cestou autom?

Ak bude cesta na vašu dovolenku trvať niekoľko hodín, je veľmi dôležité, aby ste si na aute nezabudli skontrolovať hneď niekoľko vecí. Niektoré z nich zvládnete aj doma, no ďalšie by ste mali určite zveriť do rúk odborníka.

V čom si pri kontrole auta poradíte aj sami:

·     stav pneumatík,
·     či vám svietia všetky svetlá a smerovky,
·     hladinu chladiacej kvapaliny,
·     hladinu brzdovej kvapaliny,
·     hladinu kvapaliny do ostrekovačov,
·     hladinu oleja,
·     stav tlmičov,
·     stav výfuku.

žena pod kapotou
zdroj: 123RF

Čo by ste mali zveriť do rúk automechanika:

·     kontrolu bŕzd,
·     kontrolu autobatérie,
·     kontrolu riadenia,
·     kontrolu klinového remeňa.

Ak si na kontrolu vášho auta netrúfate sami, nič si z toho nerobte. Autoservis navštívi pred dovolenkou množstvo vodičov s tým, že si nechajú skontrolovať kompletne celý automobil. Niektoré servisy dokonca majú túto službu vo svojej letnej sezónnej ponuke, ktorá býva cenovo výhodná. Akokoľvek však ide o investíciu do vašej bezpečnosti, a tá sa vždy oplatí.

Na čo ešte myslieť?

Problémom je samozrejme najideálnejšie predchádzať a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Predovšetkým na dlhšej ceste sa môže stať naozaj čokoľvek a je preto dobré byť pripravení na (takmer) každú situáciu. Do kufra auta si preto pribaľte aj:

·     ťažné lano,
·     autonabíjačku na mobil,
·     náhradnú baterku a štartovacie káble,
·     kanister na benzín,
·     reflexné vesty pre všetkých cestujúcich,
·     náhradné poistky,
·     náhradné žiarovky,
·     predmety povinnej výbavy všetkých krajín, cez ktoré budete prechádzať.

Čo robiť v prípade poruchy?

V prípade, kedy príde k poruche vášho vozidla, je v prvom rade dôležité zachovať si chladnú hlavu. Pri vystupovaní z auta si nezabudnite obliecť reflexnú vestu a umiestniť výstražný trojuholník. Následne okamžite kontaktujte svoju poisťovňu (kontakt nájdete na bielej i na zelenej karte).

Porucha vozidla síce nie je poistnou udalosťou, avšak súčasťou PZP i havarijného poistenia sú asistenčné služby, kde vám operátor poradí, čo máte ďalej robiť a vyhľadá vám kontakt na najbližší servis, pneuservis či odťahovú službu. Niektoré náklady vám dokonca poisťovňa môže preplatiť – závisí to od výšky limitov, ktoré nájdete v poistnej zmluve.