Nočné mory u detí: Z čoho vznikajú a ako s nimi bojovať?

nočné mory u detí

Nočné mory sú bežné. Väčšina detí z nich ale vyrastie a v mnohých prípadoch nespôsobujú dlhodobú psychickú ujmu. Viete však, prečo vznikajú a ako sa ich nielen zbaviť, ale im aj predchádzať? Dozviete sa v dnešnom článku.

Ako vznikajú nočné mory?

Bežné sú u detí vo veku 3-6 rokov. Väčšina z nich vyrastie, vyskytujú sa počas spánku a to konkrétne v REM fáze. Počas nočnej mory sa dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou prebudí a v závislosti od veku si môže sen pamätať. Nočné mory spôsobujú silné pocity hrôzy, strachu a úzkostí.

plačúce dieťa

Za ich vznikom sú aj desivé zážitky, ktoré boli pre dieťa stresujúce. Medzi také je možné zaradiť aj sledovanie strašidelného filmu. Rovnako môže ísť o akýsi podnet, ktorý je pre dieťa znepokojivý. Počas spánku si môže spracovávať emočné napätie z bdelého stavu, ktoré nie je schopné spracovať počas dňa. Traumatické udalosti sú tiež jednou z príčin vzniku nočných môr. V tomto prípade ide o súčasť posttraumatickej poruchy. Pre deti vie byť nepekným zážitkom rozvod, nezhody rodičov či narodenie súrodenca.

Nočné mory a spánok

Vedeli ste, že nočné mory spadajú pod diagnózu – porucha spánku? Charakteristické sú problémy pri zaspávaní, doprevádzané rôznymi negatívnymi emóciami. Vyskytnúť sa môžu aj poruchy prebúdzania sa. Počas spánku sa totiž striedajú dve hlavné fáze. NREM a REM fáza. Menia sa približne každých 90-110 minút, pričom k samotnému prebudeniu dochádza väčšinou vo fáze REM.

Druhy nočných môr

Rozdeľujú sa podľa toho, v akej fáze spánku sa vyskytujú. V NREM fáze ide o poruchy, ako prebudenie sa so zmätenosťou, námesačnosť a nočný des. Človek, ktorého trápi po prebudení zmätenosť nebude vedieť, kde je, kto je a čo sa vlastne deje. Potrebuje určitý čas na to, aby si to všetko uvedomil a dostal sa naspäť do reality. Pri námesačnosti sa chová a vykonáva činnosti tak, ako keby bol v bdelom stave. Bežné je vstávanie z postele, chodenie po dome alebo vykonávanie rôznych potrieb. Naopak, v REM fáze sa vyskytujú problémy, ako spánková obrna a nočné mory. Spánková obrna je veľmi nepríjemný zážitok, počas ktorého si jedinec čiastočne uvedomuje realitu a čiastočne spí. Počas toho nie je schopný hýbať svojím telom. Ide o veľmi desivý zážitok, ktorý môže trvať až niekoľko minúť.

spiace dieťa

Nočná mora vs. nočný des

Znejú podobne, majú však odlišný význam. Nočný des zapríčiňuje negatívny zážitkom, ktorý dieťa vystraší. Vyskytuje sa vo fáze NREM a zväčša ním trpí do 2-3 hodín po zaspatí a trvá od 5-20 minút. Dieťa počas neho naďalej spí a po prebudení si naň nespomína. Dobrou správou je, že dieťa z neho s najväčšou pravdepodobnosťou vyrastie.

nočný des

Pokiaľ deti prežívajú negatívne emócie, môžu v nich počas noci vyvolať nočné mory alebo desivé sny. Zapríčiniť ich vie už spomínaný strašidelný film. Vyskytujú sa v REM fáze. Vo fáze, kedy je spánok ľahší a mozog spracováva prežitky z predošlého dňa. Najčastejšie deti postihujú medzi 2-5 rokom života a tiahnu sa až do predškolského veku. Naopak, od nočných desov, dieťa si všetko pamätá aj po prebudení. Je to tak z jednoduchého dôvodu. Obrazy a emócie sú mimoriadne reálne. Aj po prebudení má dieťa pocit, že sú živé. Nočné mory u detí spôsobujú zdesenie, plač a strach z pocitu samoty.

Prevencia a riešenie

S deťmi neustále komunikujte. Len komunikáciou, chápavým a milujúcim prístupom viete zistiť, či vaše dieťa niečo netrápi. Pomôcť môže zavedenie relaxačnej a príjemnej spánkovej rutiny. Iba tak si spojí spánok s niečím príjemným a užitočným. V prípade, že nočné mory neustále pretrvávajú a ovplyvňujú kvalitu prežívania vášho dieťatka, rozhodne ho zoberte k lekárovi. To isté platí aj v prípade, že si prešlo niečím traumatizujúcim. Pokojne v minulosti, čo mu môže spôsobovať v prítomnosti problémy. Samozrejme platí aj to, aby ste dieťa zbytočne nevystavovali stresujúcim a strašidelným situáciám. Tie v ňom môžu vyvolať negatívne emócie a tým pádom aj nočné mory.

Zdroje:
Zdroje obrázkov: freepik
https://www.nhs.uk/conditions/night-terrors/
https://zdravoteka.sk/choroby/nocne-mory/
https://www.ordinace.cz/clanek/spankova-obrna/
https://www.prespanok.sk/blog/poruchy-spanku-cast-4-parasomnia/
https://www.emamamamu.sk/zdravie-mamy-a-dietata/2555/kedy-ide-o-nocny-des-a-kedy-o-nocnu-moru-u-dietata