Začínate s behom? Pozor na zranenia aj správny výber obuvi

výber obuvi na beh

Vyzerá jednoducho, no nie je tomu tak. Hlavne, keď s behom začínate a nemáte žiadne skúsenosti. Omyl začiatočníkov je aj v tom, že pri tomto druhu športu ide všetko ľahko. A pokrok je viditeľný po chvíli. Práve naopak. Pokiaľ pôjdete za hranicu svojich možností, telo sa neadaptuje na zmenu. Aký je ideálny postup ak s behom začínate?

Hlavne postupne!

Existuje určité body, vďaka ktorým sa nielen konečne odhodláte. Po chvíli vás neopustí ani motivácia, ktorá je pri každom športe dôležitá. Budete cítiť lepšie a fit. Táto forma pohybu nie je finančne náročná. Pretože jediné, čo potrebujete, je vhodná bežecká obuv, chuť a čas. Po čase si výbavu rozšírte o pekné športové oblečenie, slúchadlá či inteligentné hodinky.

bežiaci muž

Dajte si cieľ

Viacerí tréneri sa zhodujú na tom, že cieľ je zároveň motiváciou. Prihláste sa na  maratón! Kľudne aj ten najľahší a najmenší. Každý deň bude dôvodom si odbehnúť a zatrénovať. Pokiaľ o svojom maratónovom zámere poviete aj niekomu blízkemu, bude pre vás motiváciu, ako sa svojho cieľa nevzdať.

Typ bežcov

Neexistuje taký, ktorému ide všetko ako po masle a je pre beh „stvorený“. Niektorí bežci  viac došľapujú na päty, iní zas na prsty. Každého limituje iný problém. Bežte tak, ako je vám dobre a nesústreďujte sa na to, či sa má došľapovať na päty alebo prsty. Vďaka tomu sa vyhnete aj neželanému zraneniu.

beh a chudnutie

Metóda chôdza-beh

Pre tých skúsenejších je to možnosť, ako zlepšovať svoje bežecké časy. Začiatočníci ideálne behajú 10-30 sekúnd a potom 1-2 minúty kráčajú. Mierne pokročilí 1-5 minút a chôdzou 1-2 minúty. Zdatní zvládnu 6-8 minút a vydýchajú sa už za 30 sekúnd až 1 minútu. Tento postup sa najlepšie aplikuje počas celú dobu tréningu. Aj vďaka tomu je menej vyčerpávajúci a znižuje riziko zranenia. Ak je ale váš cieľ zabehnúť maratón bez prestávky, choďte do toho!

Ako často trénovať?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý človek je iný a jedinečný, na mieste je porada s trénerom či odborníkom. Ak ste začiatočník trénujte 3 dni v týždni, 20-30 minút a kombinujte beh s chôdzou. Samozrejmosťou by mal byť odpočinok a dostatočná výživa. Dôležité sú aj záznamy vášho napredovania. Podľa progresu či nálady si jednotlivé tréningy prispôsobujte. Telo vám dá odpovede, počúvajte ho!

oblečenie na beh

Začínate s behom? Vyberte si vhodnú obuv!

Tenisky Evidact sú vhodné pre začiatočníkov na tréningy a súťaže do 30 kilometrov. Využitie nájdu aj na kráčanie alebo prechádzky. Obuv je pružná a prispôsobí sa nenáročným podmienkam. Ponúka maximálne pohodlie vďaka tlmeniu došľapu a má protišmykové vlastnosti.

trailová obuv

Obuv support  Kalenji bola vytvorená vývojovým tímom presne pre tých, ktorí sa venujú behu naplno. Je to tým, že jej šnurovací systém tlmí došľap a zároveň spevňuje nohu. Vďaka tomu poskytne pohodlie a chráni pred úrazom či už pri behu alebo prípadnej turistike. Výhodu je rovnako nízka hmotnosť topánky.

začínate s behom

Ľahká, stabilná, tlmiaca došľap. Presne taká je dámska štýlová a funkčná obuv Kiprun vhodná na bežecké tréningy a maratóny. Poskytujú pohodlie, na nohách ich ani necítite. Protišmykové vlastnosti zabraňujú neželaným pádom. Tenisky disponujú aj funkciou „návrat energie“.

bežecká obuv

Pánske prevedenie tenisiek Kiprun ocenia milovníci behu a nadšenci maratónov. Je stabilná, tlmí odrazy a vďaka unikátnemu prevedeniu umožňuje v maximálnom pohodlí podávať maximálny výkon.

ako zacať s behom

Pánska trailová obuv je ideálna na vzdialenosť do 80 kilometrov ako aj do klzkých a bahnitých podmienok.  Skvelo drží na nohe, má protišmykové vlastnosti, tlmí došľap a je neskutočne pohodlná. Na tento je jednoducho spoľahnutie.

bežecká obuv

Na vývoji obuvi Kalenji sa podieľali samotní atléti. Súčasťou podrážky sú hroty určené na pretekárske chvíle. Vhodná pre začiatočníkov na beh a skákanie na atletickej dráhe, prípadne na kros v teréne. Je viacúčelová, priedušná a tlmí došľapy.

obuv na atletiku

Zdroje:
freepik
https://www.nytimes.com/guides/well/how-to-start-running
https://www.nytimes.com/guides/well/how-to-start-running