Deň starých rodičov: babka a dedko sú anjelmi bez krídel

babka a dedko_starí rodičia

Upečú skvelé lekvárové buchty, vypočujú, postrážia ratolesti, keď chceme niekam ísť… Tak, to sú oni, babka a dedko, starí rodičia. Je jedno ako sme starí my, starých rodičov jednoducho potrebujeme. Akú majú úlohu v našom živote a v živote svojich vnúčat?

Starí rodičia majú svoj sviatok

Vedeli ste, že 12. októbra patrí všetkým starým rodičom? Hoci ide o neoficiálny sviatok, mnohí práve vtedy obdarujú svojich starých rodičov malou pozornosťou. Tento sviatok vznikol v 70. rokoch 20. storočia, kedy sa Marian McQuadeová rozhodla usporiadať kampaň, ktorá by upozornila na osamelosť starších ľudí v domovoch pre seniorov. Cieľom sviatku je poukázať na to, že starí rodičia potrebujú našu pozornosť a náš záujem o nich. Hoci ste možno o tomto sviatku ani len netušili a tak nemáte pre nich nič kúpené, isto postačí, ak ich zájdete navštíviť, čím im dáte najavo, že vám na nich záleží a že sú pre vás a vaše deti nesmierne dôležití.

babka a dedko_starí rodičia

Zdroj: pixabayPodľa štúdie Oxfordskej univerzity, ktorá skúmala vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi, tie deti, ktoré ich majú nablízku, majú menej emocionálnych problémov, menej ich trápia úzkosti a dokonca, vykazujú nižšiu mieru problémového správania. 

Vyššia emocionálna inteligencia a žiadna depresia

Výskumov, ktoré skúmali vzťah medzi starými rodičmi a vnúčatami, je skutočne veľa a konali sa v niekoľkých krajinách. Mnohé sa zhodujú na tom, že deti, ktoré trávia čas so svojimi starými rodičmi, majú vyššiu emocionálnu inteligenciu. Starí rodičia milujú čas strávený so svojimi vnúčatkami, rovnako aj deti sú viac spokojnejšie a šťastnejšie, ak majú nablízku svoju babičku a deduška. Je to však viac než len dobrý pocit, pretože vzájomná spoločnosť má obrovský prínos pre psychické zdravie. Toto silné puto zabraňuje vzniku depresií a úzkosti ako u detí, tak aj u starých rodičov.

Babka a dedko nás učia tradíciám 

Starí rodičia si už čo to odžili a pamätajú si nejeden príbeh. Vďaka tomu dokážu deti nie len zabaviť, ale ich aj naučiť niečo z minulosti a hlavne, dať im základ k úcte. Dokážu deti učiť, čo je v živote dôležité z inej, ako rodičovskej autority a dieťa tak môže “nachytať” správne návyky do života. Starí rodičia môžu byť taktiež veľkými učiteľmi pokiaľ ide o tradície, pretože nimi spájajú svoje vnúčatá s minulosťou. Tradície pomáhajú ľuďom cítiť sa bezpečne a dávajú nám pocit rodinnej identity. 

babka a dedko_starí rodičia
Zdroj: pixabay

Vnúčatá predlžujú život

Pýtajú si vaše ratolesti starí rodičia na stráženie? Určite im túto radosť neodopierajte. Starí rodičia, ktorí pomáhajú s vnúčatami žijú totižto dlhšie. Podľa zistených štúdii je riziko úmrtnosti v porovnaní s rovesníkmi, ktorí vnúčatá nestrážia,  o 37 % nižšie. Vnúčatá udržujú u starých rodičov vitalitu a elán žiť.

Podľa štúdie Boston College „Emocionálne blízky vzťah medzi starým rodičom a vnúčaťom je spojený s menším počtom symptómov depresie pre obe generácie“. Deti, ktoré majú nablízku babku a dedka, majú takpovediac viac ľudí, s ktorými sa môžu hrať a zabávať, pretože starí rodičia sú tými najlepšími partnermi, pokiaľ ide o využitie kreativity a predstavivosti na objavovanie zázrakov života. Štúdia Americkej asociácie starých rodičov ukázala, že 72% z opýtaných si myslí, že byť starým rodičom je najdôležitejšia a najuspokojivejšia vec v ich živote. 

Obojstranné zvyšovanie znalostí a pocit bezpečia

Keď majú vnúčatá a starí rodičia blízky vzťah, môžu si navzájom rozšíriť vedomostnú základňu. Starí rodičia môžu učiť svoje vnúčatá životné lekcie a rozprávať im príbehy o ich živote a zvyšku rodiny. Vnúčatá môžu tiež naučiť svojich starých rodičov veľa tým, že ich budú informovať o novinkách a pomôžu im s technológiami. Starí rodičia tiež poskytujú vášmu drobcovi pocit bezpečia. Byť rodičmi rodičov ich robí múdrymi a spoľahlivými v očiach vášho dieťaťa, čo im umožňuje už od začiatku rozvíjať blízky vzťah. Babka a dedko hrajú taktiež veľmi významnú rolu pre dospievajúce deti, ktoré v tomto ťažkom období potrebujú „parťáka“, ktorý ich vypočuje a starostlivo uchová ich tajomstvá.

WHP banner jeseň 2021

Zdroje:
https://www.focusonthefamily.com/parenting/5-reasons-why-grandparents-are-important/
https://successfulblackparenting.com/2020/06/22/7-reasons-why-grandparents-and-grandchildren-are-so-important-to-each-other/
https://blog.kinedu.com/the-importance-of-grandparents/
https://www.prnewswire.com/news-releases/american-grandparents-association-established-by-grandparentscom-to-focus-on-grand-families-and-grandparents-rights-159039285.html