Bábätko a detské jasle – áno, či nie?

detské jasle s dieťaťom a ženou

Detské jasle, téma, ktorá dokáže rozprúdiť rôzne názory a emócie, keď na ňu príde. Ak aj vy máte doma malého drobca a z nejakého dôvodu zvažujete túto inštitúciu, prečítajte si náš článok, kde sme zohľadnili všetky pre a proti. V niektorých rodinách je to kvôli finančnej stránke, niekedy tlačí na čerstvú matku zamestnávateľ, v iných prípadoch chce matka jednoducho ísť do práce. Nech je už dôvod akýkoľvek, to či dáte svoje dieťa do jaslí alebo nie je iba na vás a vôbec sa ako rodič nemusíte cítiť previnilo. 

usmiate bábätko

Detské jasle, koľko stoja a čo ponúkajú?

Ak zvažujete dať svojho drobca do jaslí, je dobré urobiť si malý prieskum. Vo väčších mestách je už normálne, že tam nájdete štátne i tie súkromné. Väčšinou ponúkajú:

  • celodennú starostlivosť
  • doobednú či poobednú starostlivosť (pre rodičov, ktorý potrebujú dieťa niekde nechať iba pol dňa)
  • stravu
  • výchovno-vzdelávací program 

V priemere vás jasle vyjdú na 300 eur mesačne (celodenné stráženie), suma sa však mení v závislosti od kraja či od toho či dáte svoju ratolesť do súkromných či štátnych jaslí. Mnohé jasle majú na svojich stránkach presný časový itinerár toho, ako vyzerá deň. Akým aktivitám sa budú venovať, kedy je naplánovaný spánok, kedy jedlo a podobne. 

TIP:
Ak sa bojíte, že máte doma nespavca, či nejedáka, práve v jasliach sa to môže všetko zmeniť. Psychológovia hovoria o
skupinovom efekte, teda spia ostatní, spím aj ja…Veľa mamičiek práve po tom, ako dalo svoje deti do jaslí zaznamenali pokrok. 

spiace dieťa

Detské jasle, prečo áno?

Jedna strana mince hovorí, prečo sú jasle dobrým krokom pre deti a prečo by ich navštevovať mali:

  • deti sa učia viac ako doma, kde mama musí zvládať ešte aj chod domácnosti, poprípade starostlivosť o ďalších súrodencov. 
  • deti môžu mať rýchlejší rozvoj reči, či pohybových znalostí, nakoľko sa v jasličkách učia rôzne básničky, pesničky, tancujú a podobne. 
  • odplienkovanie či odcumlíkovanie je v jasličkách bežnou praktikou, ktorá môže mnohým mamám pomôcť.

Detské jasle, prečo nie?

Poďme sa pozrieť na argumenty, prečo možno nie sú najvhodnejším riešením:

  • niektorí psychológovia tvrdia, že jasle narúšajú úzky vzťah z rodičmi. Citová stránka takého malého dieťaťa nie je naplnená a to môže mať negatívne následky na jeho sebavedomie či na nadväzovanie kontaktov v neskoršom veku
  • detskí lekári zase varujú, že imunita batoľaťa je nezrelá. Pobyt v kolektíve teda môže byť príčinou rôznych chorôb, ktoré súvisia s braním liekov, ktoré môžu byť pre malé batoľa agresívne, poprípade vznikne odolnosť voči nim a v neskoršom veku sa môže objaviť problém s liečbou. 

Kedy zbystriť pozornosť?

Vášmu bábätku jasle nevyhovujú, ak spozorujete poruchy spánku, nechutenstvo, podráždenosť či dokonca strata už nadobudnutých schopností (rozprávanie, chodenie a podobne). V týchto prípadoch je potrebné zbystriť pozornosť a uvažovať nad inou alternatívou opatery vášho drobca. Psychológovia, ktorí nie sú jasliam naklonení tvrdia, že je lepšie zveriť ich do opatery starých rodičov. 

Či už sa rozhodnete veriť argumentom za alebo proti a či už sa rozhodnete svojho drobca do jaslí dať, alebo nie, určite urobíte najlepšie možné rozhodnutie 🙂

 

Zdroje:
Zdroje obrázkov: pixabay, pexels, freepik
https://babetko.rodinka.sk/vychovavame/opatrovanie-jasle-skolky/jasle-ano-ci-nie/
https://mix.sk/deti/detske-jasle/detske-jasle-co-na-to-psychologovia/
https://www.employment.gov.sk/sk/koronavirus-pracovna-socialna-oblast/jasle/